پوست شاداب، مرطوب و باطراوت، برای همه مردم فارغ از جنسیت یا سن‌وسال، مهم است. کشیدگی پوست، پوسته‌پوسته‌شدن و یا التهاب و خارش، همه از عوارض خشکی بیش از حد بوده و بسیار آزاردهنده است. همان‌گونه که احتمالا شما هم به‌خوبی می‌دانید، محصولات مختلفی برای رفع خشکی پوست وجود دارند. انواع کرم‌ها، لوسیون‌ها و کره بدن، همه مدل‌های مختلف محصولات مناسب خشکی پوست است. هرچند، اگر قرار باشد همین الان یک محصول را بخرید، باید کدام مدل را انتخاب کنید؟ تفاوت لوسیون بدن و کره بدن چیست؟ کدام یک اثردهی بهتری دارد؟
در این نوشتار قصد داریم تمام این موارد را با هم به‌دقت بررسی کرده و از اطلاعات مهمی راجع به تفاوت کره بدن و لوسیون بدن مطلع شویم. همراه ما باشید.
فهرست مطالب
لوسیون بدن معمولا ترکیبی از مواد مغذی مناسب پوست، ترکیبات معطر و آب است. بافت لوسیون‌های معمولا سبک بوده و به‌راحتی به پوست جذب می‌شود. به همین خاطر، لوسیون بدن برای استفاده روزانه مناسب‌تر است و می‌توان آن را به‌عنوان بخشی از روتین هر روزه، استفاده کرد. لوسیون بدن نباید چرب، روغنی و سنگین باشد که بدن شما در طول روز، احساس شادابی و سبکی داشته باشد.
به دلیل جذب سریع و بافت سبک لوسیون‌ها، این محصولات را می‌توانید در هر موقعیتی استفاده کنید. استفاده در خانه، محل کار و یا حتی در کلاس درس، کاملا راحت بوده و می‌توانید دست‌های خود را در کمتر از چند ثانیه مرطوب کنید. در صورتی که روزانه با خشکی شدید پوست خود مواجه هستید، می‌توانید از لوسیون‌های بدن حاوی روغن آرگان استفاده کرده و پوست خود را به‌صورت عمیق و کامل، نرم کنید.
برخی از لوسیون‌های بدن به‌صورت اختصاصی برای بعد از حمام طراحی شده‌اند. این لوسیون‌ها که با نام لوسیون خیس نیز شناخته می‌شوند، بهترین عملکرد را بر روی پوست‌های مرطوب خواهند داشت. شاید با وجود این مزایا، تصور کنید که لوسیون بدن همان محصول مناسب است. اما ابتدا باید بادی باتر را نیز معرفی و سپس تفاوت لوسیون و کره بدن را به‌صورت دقیق‌تر بررسی کنیم.
کره بدن یا همان بادی باتر، همراه با کرم‌های مخصوص بدن، به‌صورت اختصاصی برای آبرسانی عمیق، مرطوب‌کردن و البته محافظت از پوست طراحی و تولید می‌شوند. این محصولات معمولا بافت چرب و سنگینی دارند و مشابه کره‌های خوراکی هستند. در ترکیبات کره بدن، معمولا از روغن‌های معطر نیز استفاده می‌شود. کره‌های مختلف هم‌چون کره کاکائو نیز در بادی باترها وجود دارد. کره بدن با داشتن این بافت غنی و چرب، مزایای مختلفی برای پوست دارد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین مزایای آن را با هم مرور خواهیم کرد:
کره بدن با داشتن این مزایای اختصاصی، بهترین گزینه برای یک نرم‌کنندگی عمیق پوستی است. بهتر است استفاده از کره بدن را به‌صورت هفتگی در برنامه روتین پوستی خود قرار دهید.
کره بدن و لوسیون بدن، هر دو محصولاتی هستند که برای استفاده از گردن به پایین طراحی و تولید شده‌اند. هر دو باعث نرم‌کنندگی پوست شده و حس شادابی و طراوت را ایجاد می‌کند. با وجود شباهت، تفاوت لوسیون بدن و کره بدن نیز زیاد است و برای استفاده بهتر، باید این تفاوت را به‌خوبی بشناسید. در ادامه، مهم ترین تفاوت های کره بدن و لوسیون بدن را با هم مرور کنیم.
یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت لوسیون بدن و کره بدن در بافت آن‌ها است. لوسیون بدن معمولا بر پایه آب بوده و بافت بسیار سبک و رقیق‌تری دارد. در حالی که کره بدن، چرب‌تر و سنگین‌تر و بافت آن مشابه کره‌های خوراکی است.
لوسیون بدن به دلیل جذب سریع و راحت، برای استفاده چندباره در طول روز و هر موقعیتی مناسب است. کره بدن به دلیل بافت غنی‌تر، دیرتر به پوست جذب خواهد شد. به همین خاطر بهتر است تنها در زمان استراحت و در خانه (ترجیحا پس از استحمام) استفاده شود. ماندگاری بادی باتر بسیار بیشتر است و تنها یک بار استفاده، برای چند ساعت و یا چند روز کافی خواهد بود.
با این که همه افراد صرف نظر از نوع پوست خود می‌توانند از لوسیون بدن یا کره بدن استفاده کنند، اما لوسیون‌های بدن برای پوست‌های چرب مناسب‌تر خواهند بود. تفاوت کره بدن و لوسیون بدن باعث شده که کره‌های بدن برای پوست‌های خشک، مناسب‌تر باشد و لوسیون‌ها برای پوست‌های چرب بهترین عملکرد را ارائه دهند. البته فراموش نکنید که کره‌های بدن مناسب پوست چرب و لوسیون‌های مناسب پوست خشک نیز وجود دارند که باید با توجه به نوع بدن خود، یکی از آن‌ها را خریداری کنید.
بادی باترها معمولا حاوی مرطوب‌کننده‌های قوی هم‌چون کره نارگیل، شی باتر، روغن نارگیل یا سایر روغن‌های طبیعی هستند. به همین خاطر بافت کره بدن بسیار سنگین‌تر بوده و خاصیت احیاکنندگی دارد. نوع عملکرد، مهم‌ترین تفاوت لوسیون بدن و کره بدن است و می‌توانید از کره بدن برای احیای مناطق خاص بدن هم‌چون زانوها یا آرنج استفاده کنید.
علی‌رغم همه عوامل موثر در خشکی پوست، حتی پیش از در نظر گرفتن تفاوت لوسیون بدن و کره بدن باید با حذف عوامل مضر از روتین زندگی خود، از آسیب به پوست جلوگیری کنید. برای انجام این کار، چند گام مهم و ساده وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در نظر بگیرید. در ادامه، برخی از مهم‌ترین موارد جلوگیری از خشکی پوست را با هم مرور کنیم.
همه این موارد می‌توانند به پوست شما کمک کرده و میزان خشکی آن را کاهش دهند.
با وجود همه این توضیحات، هم‌چنان یک سوال مهم و اصلی باقی مانده است: با توجه به تفاوت کره بدن و لوسیون بدن کدام یک را خریداری کنیم؟
برای پاسخ به این سوال، باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که پوست شما با توجه به عوامل ژنتیکی، سن، جنسیت، محل زندگی و همه موارد دیگر، کاملا منحصر به‌فرد است. بنابراین، موارد زیر را پیش از خرید در نظر بگیرید:
تفاوت لوسیون بدن و کره بدن در نوع بافت و میزان مواد مغذی موجود در آن‌ها است. لوسیون‌ها با بافت سبک‌تر و جذب سریع‌تر، برای استفاده روزانه ایده‌آل بوده و کره بدن با داشتن مواد چرب مغذی، بافت سنگین‌تری دارند. لوسیون‌های بدن را می‌توانید روزانه و حتی چند بار در روز استفاده کنید. خرید لوسیون بدن و کره بدن برای داشتن یک پوست سالم، نرم و باطراوت، لازم و ضروری است. تنها باید بدانید که چه زمانی از هر کدام استفاده کنید. شما کدام یک را ترجیح می‌دهید؟
لوسیون‌های بدن نوعی کرم مرطوب‌کننده سریع است که بافتی نرم و سبک دارد. لوسیون‌ها را می‌توان به‌صورت روزانه و در هر موقعیتی استفاده کرد و مواد سازنده آن، اغلب بر پایه آب است. عطر کمتری دارد و برای پوست‌های چرب فوق‌العاده است.
کره بدن با داشتن انواع روغن‌های طبیعی و گیاهی هم‌چون کره کاکائوف کره نارگیل، روغن آرگان یا روغن نارگیل، بافتی سفت و سنگین دارند. بهتر است از بادی باتر هفته‌ای یک یا دو بار استفاده کنید و پیش از آن و برای کسب بهترین نتیجه، حتما پوست خود را با استفاده از لایه‌بردارهای ملایم، لایه‌برداری کنید.
بافت این دو محصول، مهم‌ترین تفاوت آن‌ها است. کره بدن چرب و مغذی بوده و لوسیون‌ها، معمولا سبک و بر پایه آب هستند. از هر دو محصول برای نرم‌کردن و مرطوب‌کردن پوست استفاده می‌شود، اما لوسیون برای استفاده روزانه مناسب‌تر است. کره بدن تا چند دقیقه بعد از مصرف اثر چرب بر روی پوست باقی می‌گذارد، اما لوسیون به‌سرعت جذب شده و تنها حس نرمی پس از مصرف آن باقی می‌ماند.
لوسیون‌ها و کرم‌های بدن شباهت زیادی با هم دارند اما بافت کرم معمولا کمی چرب‌تر است. لوسیون‌های معمولا بافت رقیق‌تری داشته و بر پایه آب ساخته می‌شوند.
بادی باتر برای افرادی با پوست بسیار خشک و ضخیم مناسب‌تر است. البته افراد دارای پوست چرب و معمولی نیز می‌توانند از بادی باتر استفاده کنند. هرچند میزان استفاده آن‌ها از کره بدن کمتر خواهد بود و حدودا استفاده هر 10 روز یک بار، نتیجه مورد نظر را در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1399

source

توسط salamatikhabari