+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۲۴ بهمن ۱۴۰۰
یکی از مواردی که در حیطۀ پوست و زیبایی انجام می‌شود عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است که علاوه بر تأثیرات زیبایی موجب بهبودی بینایی نیز می‌شود. در این مطلب به بررسی این عمل خواهیم پرداخت.
فهرست مطالب
عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک عمل جراحی است که بر روی پلک‌ها انجام می‌شود و موجب کاهش پف‌کردگی پلک‌های پایین و بهبود چین‌وچروک پلک‌های بالایی می‌شود.
در بلفاروپلاستی اغلب نیاز به برداشتن پوست اضافی، عضله و بافت چربی است. عمل جراحی پلک در وهلۀ اول یک جراحی زیبایی است؛ اما، می‌تواند یک روش خوب برای بهبود بینایی در کسانی باشد که افتادگی پلک مانع دید کاملشان می‌شود.
در عمل جراحی پلک صرفاً پلک‌ها تنظیم می‌شوند تا کمترین چین‌وچروک را داشته باشند و در بهترین موقعیت خود، در هنگام بازوبسته‌بودن چشم‌ها، قرار بگیرند.
بعد از انجام این عمل قادر به رانندگی نیستید و باید یک نفر شما را به خانه برساند. همچنین تا چند روز باید در خانه بمانید و فعالیت‌های خود را محدود کنید.
برای بعد از عمل باید در خانه مواردی را از قبل آماده کنید تا بعد از عمل جراحی کمترین مشکلات را داشته باشید. بهتر است در خانه کیسۀ یخ، گاز استریل، اشک مصنوعی، دستمال و حولۀ تمیز و مسکن داشته باشید.
اگر از داروهای ضدانعقاد یا رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید.
اینکه جراحی پلک چند ساعت طول میکشد بستگی به مهارت جراح و تیم جراحی و همچنین وضعیت شما دارد. اگر نیاز باشد هر دو پلک بالا و پایین و هر دو چشم شما با هم عمل شوند، اغلب 2 ساعت طول می‌کشد.
معمولاً در ابتدا، عمل روی پلک‌های بالایی انجام می‌شود. جراح بر روی خطوط طبیعی پلک شما برشی ایجاد می‌کند و بعد از برداشتن بافت زیرین با بخیه‌های کوچک برش را ترمیم می‌کند. بخیه‌های پلک بالایی باید 3 تا 6 روز باقی بمانند.
پلک‌های پایین نیز به روش مشابهی جراحی می‌شوند یا اینکه از تکنیک‌های دیگری استفاده می‌شود که ممکن است نیاز به بخیه داشته باشد یا نداشته باشد.
تکنیک‌های مختلفی برای انجام‌دادن عمل جراحی پلک وجود دارد که باتوجه‌به وضعیت پلک‌های شما ممکن است از این روش‌ها استفاده شود.
بعد از انجام‌دادن عمل جراحی پلک، پماد مخصوصی روی پلک و در چشمان شما گذاشته می‌شود و روی چشم با کمپرس سرد پوشانده می‌شود. بعد از عمل جراحی به‌دلیل استفاده از بی‌حسی و پماد ممکن است تاری دید داشته باشید، به نور حساس باشید، خشکی چشم داشته باشید یا اشک ریزش داشته باشید.
قراردادن کمپرس سرد روی چشم‌ها و مرتفع‌بودن سر هنگام خواب بعد از عمل می‌تواند به بهبود این علائم کمک کند. البته دستورالعمل‌های کامل را می‌توانید از پزشک خود دریافت کنید. بعد از عمل رعایت موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند:
آیا جراحی پلک عوارض دارد
باتوجه‌به اینکه بلفاروپلاستی یک عمل جراحی است ممکن است این سؤال و نگرانی برایتان ایجاد شده باشد که آیا جراحی پلک نیاز به بیهوشی دارد یا خیر.
درکل برای جراحی پلک نیازی به بیهوشی نیست و با استفاده از داروی آرام‌بخش و بی‌حسی موضعی جراحی انجام می‌شود. در موارد خیلی معدودی ممکن است نیاز به بیهوشی باشد. برای مثال در کودکانی که افتادگی شدید پلک دارند و در حین عمل همکاری نمی‌کنند.
این عمل برای کسانی مناسب است که سن بالای 30 سال دارند و سلامت عمومی خوبی دارند و مشکل چشمی دیگری ندارند. درصورتی‌که بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم، خشکی چشم، درگیری چشمی در پرکاری تیروئید، بیماری‌های قلبی‌عروقی، فشارخون بالا و دیابت در فردی وجود داشته باشد ممکن است این عمل جراحی برای او مناسب نباشد.
این عمل موجب بهبود ظاهر می‌شود؛ اما، نباید انتظار تغییرات گسترده و زیادی از این عمل داشت. این عمل ساختار کلی صورت را تغییر نمی‌دهد و صرفاً موجب بهبودی در ظاهر پلک‌ها می‌شود. بنابراین، بهتر است از این عمل انتظاری معقول و منطقی داشته باشید.
هر چه سن بیشتر می‌شود خاصیت ارتجاعی پوست کم‌تر می‌شود. کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و تأثیری که جاذبه بر پوست دارد موجب می‌شود که پوست اضافی روی پلک‌های بالا و پایین چین بخورد.
این چین‌وچروک‌ها موجب ایجاد برآمدگی می‌شود و ممکن است ازنظر زیبایی تأثیر منفی داشته باشد. همچنین این پوست اضافی ممکن است آویزان‌تر شده و باعث ایجاد مشکلات بینایی شود و اجازه ندهد که پلک کامل باز شود و میدان دید محدودتر می‌شود.
ازطرفی در اطراف کرۀ چشم چربی‌هایی وجود دارد که چشم را از جمجمه جدا می‌کنند. یک غشای نازک موجب جدا‌شدن این چربی از پلک‌های بالا و پایین می‌شود. با افزایش سن و ضعف این لایه، این چربی‌ها به سمت پلک‌ها به جلو آمده و موجب چین‌خوردگی در پلک‌ها می‌شوند.
باتوجه‌به ژنتیک و ویژگی‌های خاص بدن هر فرد، تغییرات بدنی در هر فرد متفاوت است. بلفاروپلاستی مانع پیرشدن پلک‌های شما نمی‌شود؛ اما، نتایج حاصل از آن معمولاً تا مدت‌های طولانی باقی می‌مانند.
تغییرات پلک فوقانی معمولاً تا 7 سال پایدار هستند و در بعضی افراد ممکن است بعد از این زمان نیاز باشد مجدداً این عمل انجام شود؛ اما، در بعضی افراد دیگر تغییرات تا پایان عمر باقی می‌مانند و پلک تغییر نمی‌کند. ازطرفی تغییرات پلک پایین معمولاً تا پایان عمر پایدار می‌مانند و به ‌ندرت پلک پایین بعد از عمل دچار تغییر می‌شود.
جراحی پلک بهتره یا پلکسر
همان‌ طور که عمل جراحی پلک یک عمل کوتاه‌مدت است، بهبودی بعد از عمل نیز طولانی نیست. کبودی و تورم اطراف چشم‌ها معمولاً تا 2ـ3 روز بعد از عمل از بین می‌رود. با گذاشتن کمپرس سرد این زمان به حداقل می‌رسد.
بخیه‌ها اغلب بعد از یک هفته باید برداشته شوند. گاهی از نخ‌های بخیه جذب‌شونده استفاده می‌شود که بعد از مدتی جذب پوست می‌شوند و نیاز به برداشتن ندارند.
اغلب بعد از یک هفته تا ده روز اغلب افراد می‌توانند به فعالیت‌های عادی روزانه خود بازگردند و بعد از دو هفته زخم‌ها و کبودی‌ها کاملاً بهبود می‌یابند.
سؤال دیگری که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که آیا جراحی پلک عوارض دارد؟ باید بگوییم عمل جراحی پلک یک عمل سبک و کم‌عارضه است؛ اما، مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است با عوارض و نتایج منفی همراه باشد.
مشکلات و عوارض مرتبط با بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:
بعد از عمل نیز ممکن است تا مدت کوتاهی (چند روز) مشکلاتی وجود داشته باشد مانند کبودی دور چشم، خشکی چشم، سوزش، ریزش اشک، قرمزی و تاری دید که رفع می‌شود.
از دیگر روش‌های درمانی برای پلک‌های آویزان و چین‌وچروک‌دار، پلکسر است که با استفاده از گرما موجب تحریک انقباض پوست می‌شود و به‌این‌ترتیب چین‌وچروک‌ها کاهش می‌یابند. این روش یک روش جراحی نیست بنابراین عوارض احتمالی کمتری دارد.
درکلی نتیجه‌بخشی جراحی پلک بهتر از پلکسر است؛ اما، ممکن است افرادی قادر به انجام‌دادن عمل جراحی نباشند یا تمایل به پذیرفتن ریسک عمل جراحی نداشته باشند بنابراین پلکسر یک جایگزین برای آن‌ها خواهد بود.
 
پرسش‌و‌پاسخ
 
منابع
https://my.clevelandclinic.org
https://www.mayoclinic.org
https://www.webmd.com
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 Persian Medical Magazine. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari