وزیر بهداشت با بیان اینکه در سایه انقلاب اسلامی توانستیم پیشرفت های خیلی عظیمی را در علوم پزشکی داشته باشیم، گفت: به مردم توصیه می‌کنم با توجه به اینکه ما در اواسط موج ششم هستیم، بهترین کار کامل کردن واکسیناسیون و رعایت پروتکل هاست.
به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین‌اللهی ضمن بازدید از نمایشگاه “دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه نظام سلامت” که به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر بر پا شده است، با حضور در جمع خبرنگاران ضمن تبریک ایام دهه فجر که با ماه رجب تقارن پیدا کرده است، گفت:  یکی از ضعف های عمده ای که ما داریم و مقام معظم رهبری نیز فرمودند، این است که کارهایی که انجام می دهیم، به مردم نمی گوییم و تبلیغ نمی کنیم و اگر مردم بیایند و این نمایشگاه را از نزدیک ببینند که چه کارهای بزرگی در حوزه علوم پزشکی در کشور انجام شده و دستاوردهایی که واقعا باور نکردنی است، درمی یابند که این جوانان عاشق و فداکار ما چه کارهای بزرگی انجام داده‌اند.
وی با اشاره به بازدید از غرفه معاونت غذا و دارو اظهار کرد: در این غرفه پیشرفته ترین مانیتورهایی که در علوم پزشکی به کار می رود؛ از ونتیلاتورهایی که در درمان بیماران کرونایی استفاده می شود، گرفته تا انواع و اقسام پیشرفت های مختلف در علوم پزشکی مانند دندانپزشکی که در زمینه تولید ایمپلنت ها انجام شده، وجود داشت یا در غرفه اورژانس که در ابتدای نمایشگاه واقع شده است، امکاناتی به نمایش گذاشته شده که علائم حیاتی بیمار را از محلی که مامور اورژانس بر بالین بیمار می رسد، به مرکز درمانی ارسال می‌کند تا متخصصان در مرکز درمانی بتوانند سریع‌تر مشکلات بیمار را تشخیص دهند که این امکان را اصطلاحا “تله مدیسین” می گویند و این یکی از اقدامات پیشرفته ای است که در کشور ما انجام شده است.
عین اللهی افزود: از نظر دارویی ما ۹۷ درصد از داروهایی که در کشور نیاز داریم، تولید داخلی و این زحماتی است که شرکت های دارویی می کشند و این توانمندی ها توانستند ما را در برابر تحریم های ناجوانمردانه که علیه ما انجام شده است، حفظ کند.
وی به تجهیزات توانبخشی در غرفه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اشاره کرد و گفت: این تجهیزات و وسایلی که در زمینه پزشکی نام برده شد، قبلا همه از خارج کشور وارد می شد، و اکنون با تلاش جوانان ما و دانشمندان کشورمان تولید شده و یک نوع خودکفایی به وجود آورده است.
وزیر بهداشت تصریح کرد: سیاست وزارت بهداشت این است که از کلیه جوانان و عزیزانی که در شرکت های دانش بنیان کار می کنند، حمایت کند تا به وضعیتی برسیم که بسیاری از این محصولات را بعد از تامین نیاز داخلی، به کشورهای دیگر صادر کنیم.
وزیر بهداشت در خصوص شرکت در مراسم ۲۲ بهمن و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی نیز گفت: با توجه به اینکه ما در اواسط موج ششم هستیم و تا دو یا سه هفته آینده وضعیت به همین شدت ادامه پیدا می کند بنابراین بهترین کاری که باید مردم عزیز انجام دهند، کامل کردن واکسیناسیون است که دو دُز و بعد هم دُز سوم را تزریق کنند.
وی با اشاره به ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی اظهارکرد: مقام معظم رهبری چند روز پیش فرمودند که من خودم شخصا به توصیه های متخصصان و پزشکان گوش می کنم و باعث افتخارمان است که حضرت آقا اینقدر به ما اعتماد دارند و به حرف‌های متخصصان و پزشکان اعتماد دارند.
عین اللهی افزود: مردم هم این اعتماد را به ما داشتند و ما این اعتماد را در واکسیناسیون دیدیم، امروزه ۱۳۷ میلیون دُز را رد کردیم و آن تعداد از مردم که انجام ندادند و یا فکر کردند که دُز سوم را لازم نیست حتما انجام دهند. اگر در روز ۲۲ بهمن ماه در مراسم حضور پیدا می کنند، حتما ماسک های خود را استفاده کنند.
وی از مردم خواست تا این چند هفته را هم صبوری و میهمانی های خانوادگی را متوقف کنند و گفت: رفتن به رستوران ها که ماسک برداشته می شود را صلاح نمی دانیم. احتمالا روز شنبه صبح، تصمیمات مهمی را ستاد کرونا خواهد گرفت که به مردم اعلام می کنیم.
بنابر اعلام وبدا، ‌ وزیر بهداشت همچنین فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ۲۲ بهمن را به همه هموطنان تبریک گفت و افزود: اگر ما امروز می توانیم به رغم همه تحریم ها روی پای خودمان بایستیم و درمان مردم و واکسیناسیون را انجام دهیم، همه این اقدامات در سایه انقلاب اسلامی بوده است و روح بلند حضرت امام بود که باعث شد انقلاب ما به نتیجه برسد و ما در سایه انقلاب اسلامی بتوانیم به استقلال برسیم، دانشگاه های ما فعال باشند، همانطور که ما امروز ۶۳ دانشگاه علوم پزشکی داریم و همه دانشگاههای ما در خدمت مردم هستند و شکر خدا رشد بسیار زیادی در دانش علوم پزشکی همه رشته ها از سطح کاردانی تا تخصص تا فلوشیپ و فوق تخصص داشته اند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari