ماساژ، نوعی درمان است که به بهبود بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند. آشنایی با انواع ماساژ برای شما، فوایدی را به دنبال دارد. در دنیای پرمشغله امروزی، ماساژ، یک روش عالی برای رسیدن به آرامش و کاهش استرس و اضطراب، کاهش تنش عضلانی، تسکین درد و موارد دیگر است.
این روش، می‌تواند جایگزینی مؤثر برای مصرف داروهایی باشد که حتی ممکن است بعد از مدتی، عوارض ایجاد کنند. تحقیقات علمی همچنین نشان داده‌اند که ماساژ، می‌تواند به درمان اختلالات خواب کمک کند.
در گذشته، خدمات ماساژ، تنها در هتل‌های لوکس و اسپاهای مجلل در دسترس بود. خوشبختانه امروزه، ماساژ در کلینیک‌ها و یا بیمارستان‌ها نیز ارائه می‌شوند. این نشان می‌دهد که ماساژ، تنها برای قشر خاصی از مردم یک جامعه نیست.
با دانستن یک سری تکنیک‌ها و اصول در ماساژ و داشتن حتی یک ماساژور صورت ساده، تا اندازه‌ای می‌توانید به تنهایی ماساژ انجام دهید. اما در صورتی که بخواهید به طور تخصصی، از فواید ماساژ بهره‌مند شوید، توصیه می‌شود به یک کلینیک و یا بیمارستان تخصصی مراجعه کنید. در این مقاله به بررسی انواع ماساژ و فواید هر یک می‌پرداریم.
فهرست مطالب
قدمت ماساژ به هزاران سال قبل باز می‌گردد. در نوشته‌هایی از چین باستان، ژاپن، هند، مصر، یونان و روم، آثاری در خصوص خدماتی که به عنوان ماساژ در آن زمان ارائه می‌شده است، آورده شده است. در دوران رنسانس، آشنایی با انواع ماساژ به طور گسترده در اروپا رواج یافت.
در دهه 1850، دو پزشک آمریکایی که در سوئد تحصیل کرده بودند، ماساژ را در ایالات متحده معرفی کردند. از این طریق، ماساژ در این کشور محبوبیت پیدا کرد و برای اهداف مختلف بهداشتی، مورد استفاده قرار می‌گرفت.
با پیشرفت‌های علمی و فناوری در درمان پزشکی در دهه‌های 1930 و 1940، روش‌های نوین پزشکی جایگزین ماساژ شدند. این باعث شد تا برای مدتی، ماساژ در ایالات متحده، محبوبیت خود را در بین مردم از دست بدهد.
بعدها، علاقه به ماساژ در دهه 1970 به خصوص در بین ورزشکاران احیا شد. اما با گذشت زمان، ماساژ تنها محدود به استفاده توسط ورزشکاران نبود. مردم عادی هم بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که دارو‌درمانی، تنها روش درمانی مؤثر نیست. ماساژ هم می‌تواند به عنوان یک روش درمانی، در درمان بیماری‌ها اثرگذار باشد. این باعث شد تا اکنون شاهد محبوبیت و رواج ماساژ در بین مردم باشیم.
به طور کلی، ماساژ شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک‌های مختلف برای دستکاری عضلات و سایر بافت‌های بدن است. انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که  ممکن است دستی باشد یا با دستگاه انجام شود. معمولاً ماساژ بدن یک روش سیستماتیک برای اعمال تنش، حرکت یا لرزش با یا بدون اعمال گرما است.
برای بهره‌مندی از فواید آن، آشنایی با انواع ماساژ و انجام این کار توسط متخصص آن، لازم است. با هدف کاهش سرعت سیستم عصبی، ماساژ می‌تواند برای رهایی از استرس و تنش، تسکین درد، التیام جراحات و حمایت از سلامتی بدن، یک روش مفید و مؤثر باشد.
اگرچه تحقیقات علمی در مورد ماساژ هنوز به اندازه‌ای کامل نیست که بتوان به طور قطعی نتیجه گرفت که ماساژ برای کدام بیماری‌های خاص تأثیرگذاراست. با این حال آشنایی با انواع ماساژ می‌تواند به شما کمک کند تا ماساژ مناسب خود را انتخاب کنید.
با استفاده از تحلیل تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است، به این نتیجه رسیدند که ماساژ می‌تواند در کاهش استرس و اضطراب، کاهش فشار خون، کاهش علائم افسردگی و همچنین تسکین درد، مؤثر باشد.
طی یک بررسی کارآزمایی بالینی در سال 2018 شواهدی را نشان داد مبنی بر اینکه ماساژ می‌تواند برای کمردرد مزمن مفید باشد. در یک مطالعه دیگر روی بیش از 300 بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته، به این نتیجه رسیدند که ماساژ ممکن است به تسکین درد و بهبود خلق‌و‌خوی این بیماران کمک کند. همچنین طی یک مطالعه بر روی 64 بیمار مبتلا به گردن‌درد مزمن نتایجی را نشان داد.
این‌که ماساژ از نظر بهبود عملکرد و تسکین علائم، روشی مفید است. به دنبال مطالعاتی که در خصوص تأثیر ماساژ بر سلامت بدن انجام شد، به تئوری‌های متعددی دست یافتند. یکی از این تئوری‌ها نشان می‌دهد که ماساژ، ممکن است تحریکی ایجاد کند که به مسدود کردن سیگنال‌های درد ارسال شده به مغز کمک می کند.
تئوری دیگر، حاکی از آن است که ماساژ ممکن است ترشح برخی مواد شیمیایی مانند سروتونین یا اندورفین را در بدن تحریک کند. این می‌تواند باعث ایجاد تغییرات مکانیکی مفید در بدن شود. با این حال، هنوز مطالعات بیشتری برای آزمایش نظریه‌های مختلف در حال انجام است.
انواع ماساژ به طور کلی همراه با درمان استاندارد، برای طیف گسترده‌ای از شرایط و موقعیت‌های پزشکی ارائه می‌شود. در زیر، به برخی از فوایدی که ماساژ می‌تواند بر سلامتی ما داشته باشد، اشاره می‌کنیم:
بیشتر افراد با نوعی استرس که ناشی از وضعیت قرا‌رگیری بد بدن است، دست‌و‌‌پنجه نرم می‌کنند. اغلب اوقات نتایج حاصل از این استرس و ناراحتی‌، در شانه‌ها و گردن ظاهر می‌شود.
اشکال پیشرفته‌تر مشکلاتی که ناشی از وضعیت نامناسب بدن مانند نشستن طولانی‌مدت است، به صورت درد یا ضعف در ناحیه کمر و گلوتئال ظاهر می‌شود. از طریق آشنایی با انواع ماساژ و فواید آن، یک ماساژ می‌تواند با عدم تعادل و مشکلات ناشی از نشستن مقابله کند.
ماساژ می‌تواند برای تسکین درد عضلات کمک‌کننده باشد. این به این دلیل است که ماساژ، باعث افزایش و بهبود گردش خون در سراسر بدن می‌شود. در نتیجه ماساژ به رفع سفتی عضلات که در اثر فعالیت یا یک آسیب ایجاد شده است، کمک می کند. طی یک مطالعه علمی، فواید ماساژ درمانی را به اندازه سایر روش‌های درمان کمردرد مزمن، مؤثر نشان داد.
در صورتی که در خصوص آشنایی با انواع ماساژ، اطلاعات کافی داشته باشید و به شکل اصولی انجام انجام دهید، می‌تواند درمانی فوق‌العاده برای رسیدن به آرامش و کاهش اضطراب باشد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله بین‌المللی علوم اعصاب منتشر شد، زنانی که به سرطان سینه مبتلا بودند و سه بار در هفته ماساژ دریافت کردند، کمتر افسرده و عصبانی بودند.
طی یک مطالعه دیگر که در مجله آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا منتشر شد، نشان داد که بیماران افسرده و مضطرب، پس از دریافت ماساژ،  بسیار آرام‌تر و شادتر هستند و سطح استرس آن‌ها بعد از ماساژ کاهش می‌یابد.
ماساژ نه تنها به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند، بلکه به افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند نیز، کمک می‌کند. همچنین ماساژ باعث حفظ آرامش و خواب بهتر در افرادی می‌شود که به دلیل سرطان، تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند.
همچنین، طبق تحقیقاتی که در دانشگاه وارویک انجام شده است، به این نتیجه دست یافتند که ماساژ به نوزادان به خصوص با روغن بدن نوزاد، کمک می کند تا نوزاد شما خواب بهتری داشته باشند و کمتر گریه کنند. برای نوزادان، توصیه می‌شود به دنبال آشنایی با انواع ماساژ برای نوزاد خود باشید تا این کار را به درستی برای او انجام دهید.
مطالعه‌ای در سال 2016 در یک مجله پزشکی، نشان داد که ماساژ دادن، باعث افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون در بیماران می‌شود که نقش زیادی در دفاع از بدن در برابر بیماری ایفا می‌کند. علاوه بر این، ماساژ می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی افراد مبتلا به ایدز را بهبود ببخشد.
ماساژ می‌تواند تعداد دفعات و شدت سردردهای تنشی را کاهش دهد. طی تحقیقاتی که در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام شد، نشان داد که یک جلسه ماساژ بلافاصله بر درد بیماران مبتلا به سردرد تنشی مزمن تأثیر می‌گذارد.
آشنایی با نواع ماساژ، رویکردهای درمانی زیادی دارد که بر روی قسمت‌های مختلف بدن تمرکز می‌کند. در طول ماساژ، ماساژتراپیست، فشار ملایم یا شدیدی به عضلات و مفاصل بدن وارد می‌کند. این کار باعث می‌شود تا درد و تنش کاهش یابد. در ادامه، به بررسی انواع مختلف ماساژ و اینکه کدام نوع آن ممکن است برای شما مناسب باشد، می‌پردازیم:
ماساژ آروماتراپی، یکی از انواع ماساژ است که برای افرادی که می‌خواهند از لحاظ روحی به آرامش برسند، بهترین انتخاب است. فوایدی را که این ماساژ می‌تواند برای شما داشته باشد، شامل:
در ماساژ آروماتراپی، علاوه بر وارد کردن فشار ملایم به بدن، این کار با استفاده از روغن‌ بدن انجام می‌شود. این روغن‌ها قبل از استفاده بر روی پوست، اندکی رقیق می‌شوند. ماساژتراپیست معمولاً در مورد اینکه از کدام روغن‌های ضروری استفاده کند، خود تصمیم می‌گیرد.
در صورتی که شما پیشنهادی در انتخاب نوع روغن‌ها داشته باشید، می‌توانید با ماساژتراپیست خود مطرح کنید. در طول ماساژ، در حالی که روغن‌های ضروری را از طریق یک ابزار مخصوص می توانید استنشاق ‌کنید، یک ماساژ برای کل بدن، به شما داده می‌شود.
ماساژ همراه با استفاده از روغن‌‌ های ماساژ، به جذب روغن از طریق پوست کمک می‌کند. گاهی اوقات تکنیک‌های مورد استفاده در ماساژ آروماتراپی، فقط روی کمر، شانه‌ها و سر شما متمرکز می‌شود.
ماساژ سوئدی، نوع ملایم از ماساژ کل بدن است که برای افرادی که برای اولین بار ماساژ را تجربه می‌کنند، می‌تواند مناسب باشد. در این نوع ماساژ، از ضربات طولانی، حرکات دایره‌وار عمیق و ضربه زدن ملایم استفاده می‌کند. به طوری که بعد از انجام این حرکات، به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش کنید.
از دیگر فواید ماساژ سوئدی می‌توان به بهبود گردش خون و تسکین ناراحتی‌های عضلانی مانند گرفتگی اشاره کرد. در واقع، این نوع ماساژ، با استفاده از تحریک پوست و سیستم عصبی، به رباط‌ها و تاندون‌ها این امکان را می‌دهد تا انعطاف‌پذیر بمانند. برای زمانی که می‌خواهید در طول ماساژ به طور کامل استراحت کنید، ماساژ سوئدی انتخاب خوبی است.
ماساژ سنگ داغ برای افرادی که درد و تنش عضلانی دارند، بهترین انتخاب است. این نوع ماساژ، مشابه ماساژ سوئدی است. اما تفاوتی که این دو با هم دارند در این است که در این روش، علاوه بر دست، از سنگ‌های گرم شده استفاده می‌کنند.
در طول فرآیند ماساژ با استفاده از سنگ‌های داغ، ماساژتراپیست ممکن است تکنیک‌هایی را که در ماساژ سوئدی استفاده می‌شود، به کار ببرد. به طور کلی، ماساژ سنگ داغ ممکن است کمک کند به:
ماساژ ورزشی، برای کمک به پیشگیری و درمان صدماتی که در اثر ورزش ایجاد می‌شوند، طراحی شده است. اگر دچار آسیب عضلانی شده‌اید، آشنایی با انواع ماساژ ورزشی و تکنیک‌های مورد استفاده آن، می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. همچنین برای آن دسته از افرادی که مستعد آسیب هستند، مانند ورزشکاران و رقصنده‌ها، ماساژ ورزشی گزینه خوبی است.
در واقع یک ماساژتراپیست با‌تجربه، در ماساژ ورزشی می‌تواند به از بین بردن سفتی عضلانی و رفع آسیب‌های ورزشی کمک کند. از دیگر فواید ماساژ ورزشی می‌توان به افزایش انعطاف‌پذیری و عملکرد بدن، تسکین درد، اضطراب و تنش عضلانی اشاره کرد.
این نوع ماساژ، برای کل بدن قابل انجام است. اما بسته به نیاز شما، ماساژتراپیست می‌تواند فقط روی قسمت‌هایی از بدن شما که به ماساژ بیشتری نیاز دارند، تمرکز کند. در ماساژ ورزشی، از تکنیک‌های وسیعی برای بازگرداندن تحرک عضله آسیب‌دیده استفاده می‌شود.
به عنوان مثال، تکنیک‌های کشش، فشرده‌سازی و یا تونینگ، از تکنیک‌های رایج مورد استفاده در این نوع ماساژ است. البته ناگفته نماند که ماساژ ورزشی، تنها برای ورزشکاران نیست. هر کسی که فعالیت بدنی منظمی دارد، می‌تواند از فواید ماساژ ورزشی بهره‌مند شود.
ماساژ بافت عمیق، یک اصطلاح عمومی است که شامل ترکیبی از دیگر ماساژها مانند ماساژ ورزشی و ماساژ لنفاوی است. در واقع این نوع ماساژ، به شکلی، در بسیاری از درمان‌های ماساژ رخ می‌دهد.
تکنیک ماساژ بافت عمیق، از ضربات آهسته‌تر اما قوی‌تر برای هدف قرار دادن لایه‌های عمیق عضلانی و بافت همبند استفاده می‌کند. این نوع ماساژ معمولاً برای کمک به دردهای مزمن و تنش در گردن، پشت و شانه‌ها استفاده می‌شود.
بنابراین اگر مشکلات مزمن عضلانی مانند درد، آسیب یا عدم تعادل دارید، ماساژ بافت عمیق، گزینه مناسبی است. این می‌تواند به تسکین عضلات سفت، درد مزمن عضلانی و حتی اضطراب کمک کند. از آنجایی که این نوع ماساژ، فشار بیشتری را به عضلات وارد می‌کند، باید توسط فیزیوتراپیست، کایروپراکتیک و یا از طریق ارجاع به پزشک عمومی اتجام شود.
از انواع دیگر ماساژ، شیاتسو، نوعی از ماساژ ژاپنی است که شامل فشار دستی به نقاط خاصی از بدن برای کاهش تنش و درد است. در طول ماساژ، ماساژتراپیست از دست، کف دست و شست خود برای ماساژ نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند. فشار اعمال شده به نقاط مختلف بدن، منجر به افزایش جریان انرژی و اصلاح ناهماهنگی‌ها در سراسر بدن می‌شود. از فواید ماساژ شیاتسو:
به طور کلی، مشکلاتی مانند وضعیت نامناسب بدن، مشکلات مفصلی، رگ به رگ شدن عضلات، آرتریت، سیاتیک، گردن‌درد و کمر‌درد حاد و مزمن، سینوزیت و برونشیت، با ماساژ شیاتسو قابل بهبود هستند.
از دیگر انواع ماساژ، ماساژ دوران بارداری است که می‌تواند روشی مطمئن برای ماساژ زنان در دوران بارداری باشد. ماساژهای دوران بارداری، برای تغییرات آناتومیکی که در دوران بارداری ایجاد می‌شوند، مناسب است.
این نوع از ماساژ می‌تواند در کاهش دردهای بدن ناشی از بارداری، کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی تاثیرگذار باشد. در ماساژ دوران بارداری، از فشار و حرکات ملایم برای ماساژ دادن استفاده می‌کنند.
اگرچه زنان باردار می‌توانند در هر زمانی از دوران بارداری خود ماساژ دریافت کنند، اما به دلیل خطر سقط جنین در این دوران، ماساژ را به زنان باردار که در سه ماهه اول قرار دارند، ارائه نمی‌دهند.
البته در صورتی می‌توانید از فواید ماساژ در دوران بارداری استفاده کنید که از پزشک خود، چراغ سبز دریافت کرده باشید. قبل از ماساژ، حتماً به ماساژتراپیست خود اطلاع دهید که باردار هستید.
ماساژ تایلندی که منشأ آن از هند است، قدمتی 2500 ساله دارد. برای افرادی که دوست دارند ماساژ فعال‌تری را دریافت کنند، ماساژ تایلندی، بهترین است. این ماساژ در کاهش استرس و درد و همچنین افزایش انعطاف‌پذیری عضلات مؤثر است.
در ماساژ تایلندی، از یک سری حرکات شبیه به حرکات کششی یوگا استفاده می‌شود. به طوری که کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ماساژتراپیست برای اجرای تکنیک‌های این ماساژ، از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار محکم به بدن استفاده می‌کند.
در اکثر مواقع، ماساژتراپیست، از دست برای شل کردن عضلات و رفع سفتی آن‌ها استفاده می‌‌کند. اما گاهی اوقات هم روغن‌های ضروری را برای تأثیرگذاری بیشتر ماساژ، به ماساژ دستی، اضافه می‌کند. بر خلاف سایر ماساژها که شما روی میز ماساژ دراز می‌کشید، در این ماساژ، روی تشک که روی زمین قرار دارد، دراز می‌کشید.
ماساژ نقاط ماشه‌ای برای آن دسته از افرادی که دچار جراحات، دردهای مزمن، مشکل و یا بیماری خاصی شده‌اند، مناسب است. نقطه ماشه‌ای، یک ناحیه کوچک و سفت در بافت‌های عضلانی و فاسیا است.
این می‌تواند جریان خون را در در بافت‌های عضلانی و فاسیا محدود کند که در نتیجه درد را ایجاد می‌کند. این نقاط ماشه‌ای به اندازه‌ای سفت می‌شوند که حتی با لمس، می‌توان آن‌ها را در زیر پوست احساس کرد.
آن‌ها معمولاً بسیار حساس هستند و باعث ایجاد درد شدیدی می‌شوند. البته گاهی اوقات، درد مرتبط با نقاط ماشه‌ای در محل نقطه ماشه احساس نمی‌شود. اگر حتی یک نقطه ماشه فعال داشته باشید، درد ممکن است در چندین مکان و در سراسر بدن احساس شود.
به عنوان مثال، درد در پشت ممکن است در گردن احساس شود که می‌تواند آن را با درد سر، مرتبط دانست. در چنین شرایطی، با تمرکز بر تسکین نقاط ماشه‌ای، این نوع ماساژ می‌تواند درد حاصل از آن را تا حدودی کاهش دهد.
در صورتی که ماساژ توسط یک ماساژتراپیست آموزش دیده انجام شود و احتیاطات لازم را رعایت کند، عوارض آن به حداقل می‌رسد. به طور کلی، عوارض جانبی ماساژ ممکن است شامل درد یا ناراحتی موقت، کبودی، تورم و حساسیت یا آلرژی به روغن‌ های ماساژ باشد. احتیاط‌هایی را که در مورد ماساژ باید در نظر بگیرید، شامل موارد زیر است:
با درد ناشی از وضعیت نامناسب بدن مقابله می کند، به کاهش درد عضلانی کمک می کند، اضطراب و افسردگی را تسکین می‌دهد، به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، به تسکین سردرد کمک می‌کند
ماساژ ورزشی
زنان باردار بعد از سه ماهه اول بارداری می‌توانند از ماساژ استفاده کنند.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1399

source

توسط salamatikhabari