وقتی با چالش‌های دوران بزرگ‌سالی مواجه می‌شویم، آرزو می‌کنیم که به روزهای کودکی بازگردیم. غافل از اینکه چالش‌ها از لحظه‌ی تولد با ما زاده می‌شوند. یکی از رنج‌آورترین چالش‌های دوران کودکی به مسئله درآوردن دندان مربوط است. درد و خارش لثه‌ها، هم نوزاد را تحت فشار قرار می‌دهد و هم والدین را. یکی از ابزاری که می‌تواند کمی از این رنج و درد بکاهد و آرامش را به نوزاد بازگرداند، دندان گیر کودک است.
در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات موجود در این زمینه پاسخ گوییم: اینکه دندان گیر چیست؟ آیا خرید آن ضرورت دارد؟ چند نوع دندان گیر کودک در بازار موجود است؟ برای خرید دندان گیر مناسب چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم؟ اگر مایل به دانستن پاسخ این سوالات هستید، به خواندن مقاله ادامه بدهید.
فهرست مطالب
دندان گیر کودک (دندونی) اشیایی هستند که مخصوصاً برای جویدن نوزادان ساخته شده‌اند، تا، دردِ دندان درآوردن آن‌ها را تسکین دهند. اگر کودک شما در حال درآوردن دندان است، احتمالاً دچار درد و ناراحتی است. دندان گیرها به همین دلیل ساخته شده‌اند. آن‌ها هم کودک را سرگرم می‌کنند و هم جوری طراحی شده‌اند که درد را تسکین دهند. نوزاد در حین بازی احساس آرامش یافته و تمرکزش از درد دندان برداشته می‌شود.
دندان گیر ژله ای
سوییت بیبی
غیر از تسکین درد لثه‌های متورم و آرامش یافتن نوزاد، دلایل دیگری نیز برای ضرورت خرید دندان گیر کودک وجود دارد.
معمولاً نوزادان در سنین پایین هر چیزی را که به دستشان می‌رسد، به دهان می‌برند. برخی از این اشیاء آلوده و یا حتی خطرناک هستند بنابراین وجود دندان گیر خیال شما را قدری راحت می‌کند.
علاوه بر این دندان گیر، کودک را به حرکت دادن زبان در داخل دهان تشویق می‌کند. بنابراین کودک، هم از دهان خود آگاه می‌شود و هم عضلات صورت او تقویت می‌شوند. این تقویت عضلات در آینده‌ای نزدیک به توانایی صحبت کردن کودک، کمک خواهد کرد.
همان‌طور که گفتم این ابزار برای تسکین درد دهان کودک شما استفاده می‌شود. معمولاً این اسباب‌بازی موقع دندان درآوردن به نوزادان داده می‌شود. یک نشانه این است که کودک دستش را به دهان می‌برد و به‌شدت گاز می‌گیرد. در این زمان وقت خریدن یک دندان گیر کودک مناسب از راه رسیده است.
اغلب دندان گیرها برای کودکان بالای 3 ماه طراحی می‌شوند، بنابراین قبل از این سن این ابزار را به دست نوزاد خود ندهید. علائم شروع دندان درآوردن نوزادان عبارتند از:
سه نوع دندان گیر در بازار وجود دارد: سیلیکونی، پلاستیکی و چوبی. دلیل محبوبیت این سه نوع این است که به‌راحتی قابل شست‌و‌شو هستند. نوزاد شما مدام این وسیله را به دهان می‌برد، بنابراین تمیز بودن دندان گیر واقعاً حیاتی است.
دندان گیر کودک سیلیکونی
سیلیکون رایج‌ترین ماده برای دندان گیرهای کودک است، زیرا تمیز کردن آن حتی در ماشین‌ظرفشویی هم امکان‌پذیر است. به همین دلیل، ایمن‌ترین گزینه نیز هست چون می‌توانید آن‌ها را حتی در حین بازی کودک هم ضدعفونی کنید.
اغلب آن‌ها از همان سیلیکونی ساخته می‌شوند که قالب‌های سیلیکونی مخصوص کیک و ژله، از آن تولید می‌شوند.  قبل از خرید حتماً بررسی کنید که فاقد BPA و فتالات باشند.
BPA ترکیبی است که از برخی ظروف پلاستیکی به آب یا غذا نفوذ می‌کند و در بدن نوزادان باعث ایجاد اختلالات هورمونی می‌شود. این اختلال می‌تواند روی ساختار مغز و رفتارهای افراد در طول زندگی اثر منفی داشته باشد.
دندان گیر کودک پلاستیکی
دندان گیر پلاستیکی هم برای نوزادانی که تمایل دارند همه چیز را در دهان خود بگذارند، ایده‌آل است. درست مانند انواع سیلیکونی، این دندان گیر هم در ماشین‌ظرفشویی قابل شست‌و‌شو و نیز ضدعفونی است. اما ممکن است خیلی بهداشتی نباشند زیرا باکتری‌ها می‌توانند در داخل شکاف‌های پلاستیک ایجاد و تکثیر شوند.
دندان گیر کودک چوبی
دندان گیرهای چوبی بافتی طبیعی برای جویدن کودک شما ایجاد می‌کنند، به‌راحتی در ماشین‌ظرفشویی تمیز می‌شوند و معمولاً برای مدت طولانی دوام می‌آورند. قبل از خرید، حتماً بررسی کنید که بدون BPA باشند.
هر دو نوع دندان گیر ویژگی‌های مثبت و منفی خود را دارند. انواع چوبی معمولاً زیباتر از سیلیکونی‌ها هستند، اما سیلیکونی‌ها از کیفیت بالاتری برخوردارند. تمیز کردن دندان گیر سیلیکونی راحت‌تر از نمونه‌های چوبی است. دندان گیرهای چوبی معمولاً سفت‌تر بوده و ممکن است به لثه‌ها آسیب بزنند.
به والدین توصیه می‌شود که حتماً بیشتر از یک دندان گیر در خانه داشته باشند. زمانی که یکی از آن‌ها را برای شست‌و‌شو و ضدعفونی برمی‌دارید، بهتر است یکی دیگر را به دست نوزاد خود بدهید.
 از این گذشته ممکن است بعضی از آن‌ها فوراً تکراری شوند. اگر تعداد بیشتری داشته باشید، می‌توانید تنوع ایجاد نموده و از این طریق کودک را تشویق به استفاده نمایید.
هنگام خرید دندان گیر نکات احتیاطی زیر را مد نظر قرار دهید:
دندان گیر آناناسی کودک حاوی مایع
سوییت بیبی
برخی از دندان‌ گیرها با مایعی ساخته می‌شوند که باعث تشکیل بزاق در دهان نوزاد می‌شود. این مایع عاری از باکتری است، بنابراین هیچ اثر مضری برای کودک ایجاد نمی‌کند.
برخی از مایعات داخل دندان گیرها از گلیسیرین ساخته می‌شوند، ماده ای شیرین که طعم آن برای کودکان زیر 6 ماه مناسب است. همین شیرینی کودکان را تشویق می‌کند تا دندان گیرهای خود را بجوند و درد دندان‌های را بهبود بخشند. برخی از تولیدکنندگان نیز جوش‌شیرین و نمک را به مایع داخل دندان گیر اضافه می‌کنند.
اگر متوجه درد یا آب‌ریزش شدید از دهان کودک شدید، به او دندان گیر بدهید. این کار باعث می‌شود که درد و ناراحتی او تسکین یابد. در واقع، دندان گیر می‌تواند کمکی برای فرایند رشد دندان‌های شیری کودک محسوب شود.
وقتی قرار است یک دندان گیر را به دست کودک بدهید، اول خوب آن را بررسی کنید. آیا دندان گیر مورد نظر دارای قطعات قابل جا‌به‌جایی است؟ آیا ممکن است که قطعه‌ای شل شده و سر جای خودش نباشد؟ مطمئن شوید که تمام اجزا سر جای خود محکم شده‌اند و کودک قادر به جدا کردن و به دهان بردن بعضی از قطعات نیست.
وقتی از ایمنی دندان گیر اطمینان پیدا کردید، باید از لحاظ تمیز بودن آن را بررسی نمایید. دندان گیر را با آب و صابون خوب بشویید و یا در ماشین‌ظرفشویی قرار دهید. هرگز از وایتکس یا الکل برای ضدعفونی وسایل مربوط به کودک استفاده نکنید. این مواد شیمیایی هم به محصول آسیب وارد می‌کنند و هم ممکن است کودک را در معرض بیماری قرار دهند.
از پرت کردن دندان گیر روی سطوح سخت مثل سنگ یا سرامیک خودداری کنید چون ممکن است دچار آسیب‌دیدگی‌هایی ریزی شوند. این خراش‌ها ممکن است زبان، دندان و لثه کودک را در معرض پارگی قرار دهند.
نکته مهمی که مایلم در پایان مقاله به آن اشاره کنم این است که هنگام درآوردن دندان حتماً کودک را نزد متخصص اطفال و یا دندانپزشک ببرید. اگر دندان گیرها را از قبل تهیه کرده‌اید، اجازه دهید پزشک ایمنی آن‌ها را تایید کند. دندان عضوی بسیار مهم در بدن کودک شما است بنابراین در تامین سلامتی آن حساسیت‌های لازم را به‌خرج دهید.
پزشکان توصیه می‌کنند، زمانی که دندان‌های کودک شما شروع به رویش کردند و جوانه‌های دندان را روی لثه مشاهده نمودید، دندان‌گیر را بردارید. استفاده مداوم فقط مانع رشد دندان‌های کودک شما می‌شود.
دندان‌ گیرها علاوه بر اینکه نوعی وسیله برای ایجاد سرگرمی هستند، درد لثه‌ی ناشی از فشار دندان‌ها را تسکین می‌دهند. علاوه بر این، عضلات صورت و دهان کودک شما را تقویت می‌کنند.
بله، کودک می‌تواند هنگام رشدِ دندان‌های جدید، این وسیله را در دهان خود بگذارد. نوزاد شما با جویدن دندان گیر، آرامش و تسکین پیدا می‌کند. لثه‌های حساس کودک با اعمال این فشار کم، احساس بهتری خواهند داشت.
بهتر است آن‌ها را در یخچال قرار دهید تا کمی خنک شوند و آرامش بیشتری ایجاد کنند. توصیه می‌شود که این نوع از دندان گیر را در فریزر قرار ندهید چون ممکن است خیلی سفت شود و به لثه کودک شما آسیب وارد کند.
بله، نگران نباشید. خاصیت ارتجاعی سیلیکون باعث چسبندگی است، بنابراین از دست کودک بیرون نمی‌لغزد. دندان گیرهای سیلیکونی از سیلیکون مخصوص مواد غذایی ساخته شده‌اند که یک ماده کاملاً ایمن و سازگار با مواد غذایی است. آن‌ها کاملاً غیرسمی هستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1399

source

توسط salamatikhabari