در مورد رنگ آمیزی مو در دوران بارداری اظهار نظرها معمولا مخالف است اما بعضی پژوهش‌های انجام شده در این زمینه این کار را با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در هنگام رنگ کردن مجاز می‌داند. بعلاوه اینکه توصیه می‌شود این کار را تا پس از سه ماهه‌ی اول به تاخیر بیندازید.
فهرست مطالب
پرسش در مورد رنگ کردن مو در دوره‌ی بارداری بسیار معمول است. بیشتر پروسه‌ها چون با مواد شیمیایی انجام می شوند برای افراد نگران کننده هستند. به صورت کلی رنگ آمیزی مو در بارداری ایراد ندارد اما باید نکات ایمنی و هشدارها را رعایت کرد.
وضعیت و حالت مو در این دوران با شرایط دیگر متفاوت است. رشد مو در بارداری بیشتر است. بنابراین تغییر رنگ مو در این دوره بیشتر مورد نیاز است. برای جلوگیری از آسیب به جنین برخی از متخصص‌ها توصیه می‌کنند که این کار را تا پس از دوازده هفته‌ی اول به تاخیر بیندازید. رشد و نمو در این دوران بیشتر انجام می‌شود ولی پس از آن می‌توانید موها را رنگ آمیزی کنید. ایجاد یک فضای سالم و امن برای نوزاد در این دروه بسیار مهم است.
چون شرایط مو در دوران بارداری با قبل از آن متفاوت است اثر و نتیجه‌ی رنگ آمیزی بر روی مو ممکن است با پیش از بارداری فرق داشته باشد.
کارهایی که بر روی مو انجام می‌شود چند دسته هستند. رنگ آمیزی که شامل رنگ آمیزی دائمی، موقتی و نیز رنگ‌های فانتزی موقتی است. فر کردن مو که به مو حالت و موجی موقتی می‌دهد که شامل فر کردن و نیز فیکس کردن حالت مو است. بی‌رنگ کردن که برای آن از هیدروژن پروکساید استفاده می‌شود. فر موقت که معمولا به آن فر شش ماهه گفته می‌شود. در این کار از موادی مانند سدیم هیدروکساید یا پتاسیوم و … استفاده می‌شود که به طور موقت مو را فر می‌کند.
اگر در مورد رنگ آمیزی در این دوران دودل هستید راه‎‌های دیگری برای جایگزینی وجود دارد. مثلا استفاده از هایلایت بر روی مو پیشنهاد می‌شود که چون فقط به ساقه‌ی مو اعمال می‌شود از پوست سر هیچ ماده‌ای جذب نمی‌شود. پس هیچ ماده ای از پوست به خون جذب نمی‌شود ولی می‌توان برای رفع نگرانی از مواد طبیعی مانند گیاه حنا استفاده کرد.
اگر باز هم نگران هستید می‌توانید با پزشک خود در این مورد مشورت کنید. برخی از دکترها ممکن است به شما بگویند این کار را تا پس از گذشت سه ماه اول به تاخیر بیندازید.
اگرچه تعداد کمی پژوهش در این مورد انجام شده ولی اغلب آن‌ها ثابت کرده اند که استفاده از روش‌های دائمی و موقتی رنگ آمیزی مو آنقدر سمی نیستند که بر بارداری تاثیر بگذارند. این روش‌ها می توانند در دوران بارداری استفاده شوند. این پروسه‌ها تاثیری بر جنین ندارند. این مسئله در مورد زمان شیردهی نیز صدق می‌کند.
برای رنگ آمیزی تا سه ماهه‌ی دوم صبر کنیم. مراحل رنگ آمیزی در محلی انجام شود که تهویه‌‌‌ی مناسبی داشته باشد. مواد را بیش از زمان گفته شده در دستورالعمل روی مو و سر نگه نداریم. پوست سر را پس از انجام کار به دقت و کامل بشوییم. موقع کار دستکش بپوشیم.با دقت از دستورالعمل محصول پیروی کنیم. پیش از شروع کار، بخشی از مواد را به صورت آزمایشی امتحان کنیم. هیچ وقت ابروها و مژه‌ها را بیرنگ نکنیم. این کار باعث ایجاد خطر برای چشم می‌شود.
باید توجه کنیم که بارداری باعث تغییر بافت مو می‌شود. تاثیر رنگ آمیزی و فر بر روی مو در دوران بارداری ممکن است با دیگر زمان‌ها متفاوت باشد. اگر این موضوع مهم است باید تا پس از دوران بارداری صبور باشید.
اگر می‌خواهید مو را رنگ کنید بهتر است از روش‌هایی استفاده کنید که مواد شیمیایی را به پوست سر نرساند. لولایت، هایلایت، مش کردن و … که فقط بر روی ساقه‌ی مو اعمال می‌شوند ایمن تر هستند.
نوع رنگ مویی که استفاده می‌کنیم هم اهمیت دارد. می‌توانید از آرایشگر خود بخواهید رنگ موی ملایم‌تری را استفاده کند مثل رنگ موهای فاقد آمونیاک. می‌توانید از رنگ‌های موقتی استفاده کنید چون رنگ موهای بدون آمونیوم در طی زمان کوتاهی از بین می‌روند. می‌توان از رنگ های موقتی یا پروسه‌ای که از بیرنگ کننده استفاده نمی‌شود به عنوان روشی جایگزین برای رنگ موهای دائمی استفاده کرد. رنگ‌های موقت گرچه به اندازه‌ی رنگ‌های دائمی پایدار نیستند اما ذهن شما از بابت اثر شیمیایی آن بر روی مو و پوست آسوده تر است.
این روش‌ها مانند هایلایت و لولایت چون بر روی مو اعمال می‌شوند و بر روی پوست سر قرار نمی‌گیرند به پوست و جریان خون جذب نمی‌شوند.
رنگ آمیزی مو در دوران بارداری با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی امکان پذیر است.
در فضای با تهویه‌ی مناسب قرار بگیرید. از دستکش و ماسک استفاده کنید. از رنگ‌های ملایم استفاده کنید. رنگ مو را پیش از استفاده آزمایش کنید. رنگ مو را به نزدیک چشم نزنید.
روش‌هایی که رنگ مو به پوست سر نرسد روش مناسب تری برای این منظور است. هایلایت، لولایت و … که فقط بر ساقه‌ی مو قرار داده می‌شود.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1399

source

توسط salamatikhabari