+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۰۹ بهمن ۱۴۰۰
در ماه مه سال ۲۰۱۷، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در راهنمای جدیدی که برای کارکنان، در بخش سلامت و درمان، منتشر کرد به آن‌ها توصیه کرد که روش‌های غیردارویی کنترل درد را، در بیمارانی که درد دارند (به‌خصوص درد مزمن)، بیاموزند. ازجمله روش‌های توصیه‌‌شده طب سوزنی (Acupuncture) بود. از سوی دیگر به نظر می‌رسد که، طب سوزنی زیاد در جامعۀ ایرانی شناخته شده نیست. براین‌اساس تصمیم گرفتیم که، خوانندگان مجلۀ پزشکی‌سلامتی سیب (Iranian medical magazine) را با الفبای این روش آشنا کنیم.
فهرست مطالب
طب سوزنی یک روش درمانی قدیمی با قدمتی سه هزار ساله برگرفته‌شده از طب سنتی چینی است. در این روش، سوزن‌های نسبتاً بلند و نازکی را در نقاط مختلفی از پوست بدن قرار می‌دهند تا نقاط موردنظر را تحریک کنند. این نقاط که به acupoint معروف‌اند نقاطی خاص هستند و تحریک هرکدام می‌تواند تأثیرات متفاوتی را ایجاد کند.
فلسفۀ باستانی چینی دو نیروی متضاد به نام‌های Yang و Yan را در کنترل جهان و بدن انسان مؤثر می‌داند. طب سنتی چینی هم به تبعیت از این فلسفه معتقد است، سلامت انسان زمانی حاصل می‌شود که این دو نیرو با هم در تعادل باشند.
یکی از شرایط برقراری این تعادل این است که، انرژی در بدن ازطریق مسیرهای خاص خود به‌راحتی در جریان باشد تا دو نیروی فوق در تعادل باقی بمانند. به بیان دیگر اگر عواملی مانع مسیرهای طبیعی جریان انرژی در بدن شوند، تعادل این دو نیرو به‌هم‌خورده و فرد بیمار می‌شود.
در درمان به روش طب سوزنی، فرد درمانگر با قراردادن سوزن در نقاط خاص (acupoints) مسیرهای بسته‌شده را باز می‌کند و به انرژی اجازه می‌دهد که دوباره به‌صورت طبیعی جریان داشته باشد.
طب سوزنی چیست
حال شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که طب سوزنی چگونه عمل میکند. در ابتدا، متخصص طب سوزنی یک شرح‌حال درمورد وضعیت عمومی سلامت و مشکلات جسمی از بیمار می‌گیرد. سپس، معاینه‌ای که بیشتر بر اساس نبض بیمار و شکل و رنگ زبان بیمار است به همراه برخی معاینات دیگر انجام می‌دهد.
این ارزیابی برای پیداکردن درمان مناسب برای هر بیمار است. سپس، بیمار روی تخت دراز می‌کشد و سوزن‌های استریل و یک‌بارمصرف در نقاطی که متخصص صلاح می‌داند به‌مدت پنج تا سی دقیقه قرار داده می‌شوند.
در بسیاری از موارد متخصص طب سوزنی درمان‌های مکمل دیگری را هم اضافه می‌کند. مهم‌ترین درمان‌های مکمل شامل: ماساژ با دست، به‌کاربردن حرارت و گرم‌کردن سوزن‌ها، بادکش‌کردن و استفاده از داروها و پمادهای گیاهی به همراه استفاده از سوزن‌ها است.
تعداد جلسات و فاصلۀ بین آن‌ها برای افراد مختلف متفاوت است؛ معمولاً هفته‌ای یک تا دو بار و برای چند ماه توصیه می‌شود.
همان طور که گفته شد، فلسفۀ اصلی طب سوزنی استفاده از سوزن‌های مخصوص برای بازکردن مسیرهای انرژی در بدن است. باتوجه‌به هدفی که طب سوزنی برای آن انجام می‌شود، انواع روشهای طب سوزنی ممکن است با هم متفاوت باشند.
روش‌های اصلی طب سوزنی شامل: طب سوزنی بدن، طب سوزنی گوش، طب سوزنی شکم و امبدینگ است.
کاربردهای طب سوزنی بسیار متنوع و گسترده هستند و ازنظر علمی نیز مفیدبودن بعضی از آن‌ها تأیید شده است. کاربرد طب سوزنی در موارد زیر اثبات شده است:
کاربرد طب سوزنی در موارد زیر کاملاً اثبات نشده است اما شواهدی مبنی‌بر مؤثربودن آن وجود دارد:
تحقیقات برای اثبات خواص طب سوزنی درمورد سایر بیماری‌ها درحال‌بررسی است؛ زیرا، متخصصان طب سوزنی معتقداند که خواص طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است.
شاید بهتر باشد، به‌جای اینکه بپرسیم: «چرا باید از طب سوزنی استفاده کنیم؟» بگوییم: «طب سوزنی چه فوایدی دارد؟» طب سوزنی در مقایسه با بسیاری از روش‌های درمانی دیگر مزایایی دارد که باعث می‌شود یک روش درمانی مفید باشد.
طب سوزنی درصورتی‌که به‌درستی اجرا شود یک روش درمانی ایمن است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد. خیلی از افراد به‌علت بیماری‌هایی که دارند مجبور به استفاده از داروهای ضددرد هستند که این داروها عوارضی را به دنبال دارند. درصورت کنترل درد با طب سوزنی دیگر نیازی به نگرانی درمورد این عوارض جانبی نیست.
ازطرفی طب سوزنی می‌تواند یک روش درمانی مکمل باشد که در کنار سایر درمان‌های اصلی انجام شود و موجب اثربخشی بیشتر درمان شود. همچنین هزینۀ تمام‌شدۀ طب سوزنی در مقایسه با بعضی از روش‌های درمانی دیگر نیز کمتر است.
طب سوزنی عوارض دارد؟
همان‌ طور که گفته شد، طب سوزنی یک روش درمانی با عوارض جانبی بسیار کم است خصوصاً اگر یک فرد متخصص و ماهر انجام دهد. اینکه طب سوزنی عوارض دارد یا نه، به شرایط فرد و شرایط انجام‎‌شدن فرایند بستگی دارد.
امروزه از سوزن‌های یک‌بارمصرف استریل استفاده می‌شود که ریسک عفونت را بسیار کاهش داده‌اند؛ اما، درصورت استفاده از سوزن‌های آلوده ممکن است محل ورود سوزن دچار عفونت شود.
در بعضی افراد نیز ممکن است محل واردشدن سوزن‌ها کمی درد، خونریزی یا کبودی داشته باشد که قابل‌چشم‌پوشی است.
افرادی که اختلالات انعقادی و مشکلات خونریزی دهنده دارند، افرادی که ضربان‌ساز قلب دارند و زنان حامله باید قبل از انجام‌دادن طب سوزنی شرایط خود را با پزشک در میان بگذارند.
اگر طب سوزنی را متخصص آموزش‎دیدۀ این رشته که از تجربه کافی برخوردار است انجام دهد، روشی نسبتاً بی‌خطر است. از این رو توصیه می‌شود که، تنها به متخصصان طب سوزنی، که لیسانس طبابت (Acupuncturist licensure) دارند، مراجعه کنید.
برای پرهیز از عفونت یا انتقال بیماری‌ها از استریل‌بودن سوزن‌ها و یک‌بارمصرف بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
برای پرهیز از خطر ورود سوزن‌ها به داخل ارگان‌هایی مانند ریه، کبد و طحال بهتر است که، از درمان در این مناطق اجتناب کنید.
پرسش‌وپاسخ
 
منابع
http://cim.ucsd.edu
https://nccih.nih.gov
https://www.fda.gov
 
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 seebmagezine.com. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari