مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، در خصوص مطالب مطرح شده در برخی رسانه ها در مورد کیت های آزمایشگاهی تولید داخل کشور توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سیامک سمیعی گفت: کیت‌های تولید داخل کشور که در آزمایشگاه‌های دانشگاهی شبکه کووید ۱۹ کشور و سایر آزمایشگاه‌های پزشکی مجاز برای تشخیص و غربالگری کووید ۱۹ مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت اومیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند. بنابراین نتایج منفی آزمایش تشخیص مولکولی و تشخیص سریع، به خصوص وقتی در مورد افرادی که علائم بالینی دارند ولی نتیجه آزمایش اول آنها منفی می‌شود برای بار دوم تکرار می‌شود، می‌تواند ملاک تشخیص قطعی قرار گیرد.
وی افزود: البته در صورتی که بیمار در سیر بیماری بیش از حد زود و یا دیر مراجعه کند ممکن است نتیجه آزمایش منفی شود. این احتمال در مورد همه عوامل بیماری زای میکروبی وجود دارد و پزشک معالج در روند تشخیص بالینی و تعیین تکلیف بیمار به آن توجه می‌کند.
مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت همچنین گفت: تا قبل از شیوع وسیع واریانت اومیکرون، یعنی تا زمانی که واریانت دلتا سهم بیشتری در ابتلاء به بیماری داشت، اکثریت مواردی که به دلیل علائم تنفسی برای انجام آزمایش تشخیصی مورد نمونه برداری قرار می‌گرفتند از نظر کووید -۱۹ منفی بودند. به طوری که در مواقعی حتی بیش از ۹۰ درصد آنها علل دیگری مثل آنفلوانزا، سرماخوردگی ساده فصلی و سایر ویروس‌ها عامل بیماری تنفسی بودند.
سمیعی افزود: این افراد بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی تشخیص و درمان کووید ۱۹ از نظر عفونت کرونایی منفی هستند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari