با شروع فصل‌های سرد، علاوه بر کاهش دما، رطوبت هوا هم کم می شود و هوا خشک می شود. رطوبت خود یکی از مهمترین عوامل در شادابی و سلامت پوست است. برای مثال در شهر‌های نزدیک به دریا ممکن است احساس شود که پوست شاداب تر است. برای همین آشنایی با مراقبت‌های پوستی در سرما یکی از ضروریات است. خصوصا برای کسانی که پوستشان به سرما حساس تر است یا سریع تر آب از دست می دهد و خشک می شود. از طرف دیگر هم گرمایش محیط‌های سربسته در دوران سرما خود مشکلات پوستی را تشدید می کند. در نهایت نتیجه بی توجهی به پوست در چنین آب و هوایی، خارش شدید پوست است.
فهرست مطالب
پوست، یکی از مهمترین ارگان‌های بدن به شمار می رود. پوست به عنوان یک محافظ یا کاور برای بدن عمل می کند. این بافت از چنیدن لایه تشکیل شده است. لایه سطحی این بافت، همان بخشی است که با لمس کردن بدن خود آن را حس می کنیم. با وجود اینکه لابه، بافت مرده به حساب می آید، اما نفش بسیار مهمی در سلامت کل بدن دارد. بافت پوست سبب جلوگیری از ورود میکروب‌ها به بدن می شود. فرد را در برابر نور خورشید محافظت می کند و حتی به تولید ویتامین D در بدن کمک می کند.
از طرف دیگر خشکی پوست و آسیب دیدن آن در فصل سرما ریسک ایجاد بیماری‌هایی پوستی مثل اگزما و زروسیس (خشکی پوست) را زیاد می کند. برای همین اطمینان از سالم و بی آسیب بودن پوست با داشتن آگاهی از روش‌های مراقبت از پوست در سرما، یکی از ضروریات است.
چندین علت وجود دارد که پوست در آب و هوای سرد، دچار اختلال می شود. در ادامه آن‌ها را مرور می کنیم:
در بالا نیز اشاره شد که سرما بر روی تمامی انواع پوست اثر می گذارد. اما افرادی که از پیش دچار اختلالات پوستی هستند باید مراقبت‌های پوستی در سرما را به صورت روتین انجام دهند. در ادامه چند اختلال شایع را مرور می کنیم:
این بیماری یک مشکل مزمن است که در آن صورت و برخی دیگر از اندام‌های بدن دچار التهاب و قرمزی می شوند. به طور کلی این اختلال تنها مربوط به بافت پوست و مشکل دیگری در بدن وجود ندارد. اما در برخورد با سرما بافت پوست این افراد بیشتر دچار مشکل می شود و باید بیشتر در برابر سرما از خود محافظت کنند.
توصیه می شود که این افراد تا حد زیادی پوست بدن خود را بپوشانند مثل از شال گردن استفاده کنند. استفاده از شال گردن باید به گونه ای باشد که صورت را بپوشاند. اگر اختلال پوستی این افراد شدید تر شود باید به پزشک مراجعه کنند و در صورت خشکی پوست باید بیشتر از کرم‌‎های مرطوب کننده استفاده کنند.
یک بیماری خود ایمنی است که بر روی بدن فرد (در اندام‌های مختلف) پلاک‌های* قرمز رنگ با حاشیه مشخص و پوسته نقره‌ای رنگ دیده می شود. یکی از درمان‌های شایع بیماری قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. در زمستان که نور خورشید کمتر است، احتمال شدید‌تر شدن بیماری وجود دارد. البته خکی هوا که سبب خشکی پوست نیز می شود، در بدتر شدن زخم‌ها دخیل است. برای همین استفاده از مرطوب کننده‌های خانگی توصیه می شود.
*پلاک، نوعی از ضایعات پوست است. این ضایعه برجسته است و بیش از 2 سانتیمتر وسعت دارد.
نوعی ضایعه یا بیماری پوستی است که در آن پوست قرمز، ناهموار و تحریک شده به نظر می رسد. علیرغم این که ضایعات ممکن است پس از کنترل و درمان مجددا روی پوست ظاهر شوند اما مشکلات شدید و حادی را برای فرد ایجاد نمی کنند. با تغییر فصل و کاهش سریع دما و تفاوت محیط بیرون و داخل، ممکن است اگزما دوباره عود کند.
پیشنهاد می شود افرادی که خیلی از اگزما رنج می برند، در تنظیم دمای خانه دقت کنند. بدین معنی که زیاد دما را بالا نبرند تا وقت یاز محیط سرد وارد خانه شدند، پوست زودتر به دما عادت کند.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 1395–1399
وب سایت ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. اطلاعات بیشتر در مورد: خط مشی کوکی

source

توسط salamatikhabari