پدید آمدن لک‌ های قهوه ای روی صورت برای هر کسی می‌تواند آزاردهنده باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال برطرف کردن این مشکل هستند. اما برای برطرف کردن آن، می‌بایست در ابتدا علت به وجود آمدن لک‌ها را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه قصد داریم تا شما را با علت لک‌ های قهوه ای روی صورت آشنا خواهیم کنیم.
فهرست مطالب
سلامت، زیبایی و شفافیت پوست آن دسته از نیازهای اساسی و کلیدی هستند که توجه به آن‌‌ها باید در دستور کار قرار گیرد. اما گاهی ایجاد لکه‌ها و تیرگی‌‌هایی بر روی پوست صورت ممکن است برای افراد آزاردهنده و ناخوشایند باشد. تیرگی‌های پوستی می‌‌تواند حاصل اعمال اثرات منفی تابش آفتاب باشد یا از عوامل ژنتیکی ناشی شود.
گاهی نیز بارداری و نوسانات هورمونی در تشکیل این لکه‌‌های تیره رنگ بر روی پوست صورت دخیل هستند. به طور کلی در کنار تناسب اجزای تشکیل دهنده صورت، جنس پوست و میزان شفافیت آن تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد. حفظ زیبایی صورت دغدغه بسیاری از افراد تلقی می‌‌شود و ایجاد عارضه‌‌های پوستی چالش برانگیز و آزاردهنده است. با این حال بسیاری از افراد نیز این تفاوت خود را پذیرفته‌اند. در چهره‌های بسیاری این لک‌ها خود به عامل زیبایی تبدیل شده است.
مراقبت از پوست به واسطه استفاده از مواد مراقبتی مناسب، بهره‌ مندی از استانداردهای تعیین شده و ممانعت از اثرگذاری فاکتورهای مضر مانند برخی از داروها، مواد آرایشی نامرغوب، رژیم غذایی نامناسب و عدم استفاده از کرم‌‌های ضد آفتاب از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و می‌‌تواند سهم ویژه‌ای در جلوگیری از ایجاد تیرگی‌‌ها و لکه‌های پوستی داشته باشد.
برخورداری از پوستی سالم، شفاف و باطراوت برای بسیاری از افراد اعم از زن و مرد اهمیت بالایی دارد و به همین جهت محصولات مراقبتی از پوست از ضرورترین موادی محسوب می‌شود که امروزه در سبد کالاهای خریداری شده توسط افراد می‌‌توان دید.
لکه‌‌های قهوه‌ای رنگی که بر روی پوست صورت ایجاد می‌شوند، ممکن است ناشی از بی ‌توجهی به مراقبت از پوست و نگهداری صحیح آن‌ باشد یا علامتی از بیماری پوستی خاص را نمودار کند. در این مقاله قصد داریم شما را با تیرگی‌های پوست و علت ایجاد لک‌ های قهوه ای روی صورت بیشتر آشنا کنیم تا با آگاهی کافی به درمان چنین عارضه‌‌هایی بپردازید.
رنگدانه‌های ملانین در ایجاد رنگ پوست عامل اصلی هستند. این پلیمرهای مخلوط با عملکرد خود رنگ پایه پوست را ایجاد می‌کنند و ظاهری طبیعی به آن می‌‌بخشند. عملکرد این رنگدانه بر روی قسمت بالایی سطح پوست انجام می‌شود.
در افراد سالم توزیع ملانین در بخش‌‌های مختلف پوست به شکل یکپارچه و متوازن صورت می‌‌گیرد اما هنگامی که توزیع و انتشار ملانین در قسمت‌های مختلف پوست با اختلال مواجه شود، شاهد ایجاد رنگدانه‌‌های بیشتر در قسمت‌‌های خاصی از پوست خواهید بود.
این رنگدانه‌های تجمع یافته در بخش‌‌های مختلف پوست با عنوان خال، تیرگی، کک و مک و لکه‌‌های مختلف شناخته می‌شوند. به عبارت دیگر لک‌‌های تیره و قهوه‌ای رنگ پدید آمده بر روی پوست صورت در نتیجه تغییر رنگ طبیعی پوست در بعضی نقاط هستند و می‌توان آن‌ها را در دسته متداول ‌ترین عارضه‌های پوستی قرار داد.
بسیاری از عارضه‌ها و مشکلات پوستی که افراد با آن‌ها درگیر می‌‌شوند، با ایجاد لکه‌‌های پوستی همراه است و به همین جهت می‌‌توان این لکه‌های تیره رنگ را یکی از گسترده ‌ترین اختلالات پوستی در نظر گرفت.
عوامل مختلفی در ایجاد لکه‌های پوستی اعمال اثر می‌کنند و شکل، اندازه، مقدار و نواحی ایجاد این تیرگی‌ها تحت تاثیر این فاکتورها قرار دارند.
درمان و راهکارهایی که برای از بین بردن این عوارض پوستی توصیه می‌شوند نیز با توجه به عامل ایجاد آن‌ها متفاوت خواهد بود. بنابراین توزیع بیش از حد ملانین در قسمت‌های مختلف پوست می‌‌تواند منشا گرفته از عوامل و مشکلات متعددی باشد که پس از بررسی‌های بالینی دقیق مشخص شده و متدهای درمانی باتوجه به نوع مشکل یا بیماری تعیین خواهد شد.
فاکتورهای خارجی و عوامل داخلی زیادی می‌توانند از علت لک‌ های قهوه ای روی صورت باشند. با آگاهی کافی از دلیل ایجاد این لکه‌ها علاوه بر یافتن بهترین راهکارها برای پیشگیری از ایجاد چنین عارضه‌‌هایی می‌‌توانید روند درمان آن‌ها را نیز تسهیل کنید.
در یک دسته ‌بندی کلی می‌‌توان دلایل ایجاد لکه‌‌های قهوه‌ای پوست را به عوامل زیر مرتبط دانست.
در این بخش عوامل موثر بر ایجاد لکه‌‌های قهوه‌‌ای صورت را به طور دقیق بررسی می‌نماییم.
لکه‌های پوستی ناشی از تماس با اشعه‌‌های نور خورشید
نور خورشید و اشعه‌‌های مضر آن تاثیر بسزایی در ایجاد لکه‌‌های پوستی دارند. این لکه‌ها گرچه به لکه‌های پیری نیز معروف هستند اما با افزایش سن ارتباطی ندارند.
این نوع تیرگی‌های پوست را با عنوان لکه‌‌های خورشیدی یا لکه‌های کبدی نیز می‌‌شناسند. استمرار در قرار گرفتن زیر اشعه‌‌های نور خورشید و بی ‌توجهی به استفاده از کرم‌‌های ضد آفتاب سبب تشدید این لکه‌‌ها می‌‌شوند.
تیرگی‌های کک و مک مانندی غالبا پشت دست‌ ها، مچ و ساق دست‌‌ها را در بر می‌‌گیرند. اما تماس طولانی مدت آفتاب با پوست سبب پدیدار شدن این لکه‌‌ها بر روی صورت نیز می‌شود.
اشعه‌‌های فرابنفش نور خورشید در ایجاد سوختگی‌‌های پوستی و تیره شدن رنگ آن دخیل هستند. افزایش سن و تغییر پوست از رنگ پایه و طبیعی به رنگ تیره سبب افزایش در تکثیر و توزیع رنگدانه‌های پوستی می‌‌شود.
از دیگر علت لک‌ های قهوه ای روی صورت، تاثیر هورمون‌ها در خانم‌های باردار است. ملاسما به لک‌های دوران حاملگی معروف است و در نتیجه نوسانات هورمونی در خانم‌های باردار بیشتر ظهور می‌‌یابد. با این حال می‌‌توان آن را بر روی پوست سایر افراد نیز مشاهده نمود.
لکه‌های قهوه‌‌ای رنگ که عمدتا در نواحی خاصی از صورت مانند چانه و پیشانی دیده می‌‌شود. این لک‌ها به مرور زمان پدید آمده و به طور معمول با پایان یافتن دوره بارداری ناپدید می‌شود. اما در مواردی نیز می‌‌توان تاثیرات آن را تا ماه‌‌ها یا سال‌ها پس از دوران حاملگی بر روی پوست مشاهده نمود.
لکه‌‌های حاملگی یا ملاسما در آن دسته از خانم‌‌هایی که استفاده بیشتری از قرص‌های ضد بارداری دارند، بیشتر دیده می‌شود. این در حالی است که چنین تیرگی‌هایی در زیر نور آفتاب برجسته ‌تر و پررنگ ‌تر به نظر می‌‌رسند.
با قطع مصرف قرص‌‌های ضد بارداری این لکه‌‌ها و تیرگی‌‌ها به مرور کم ‌تر می‌شوند. اما ممکن است اثرات کمرنگی از آن‌ها به طور دائمی بر روی پوست باقی بماند.
داروهایی مانند دی پنیسیلامین، کلرپرومازین، هیدانتوئین، داروهای ضد سرطان و ضد مالاریا و همچنین استفاده کنترل نشده و بلند مدت از ماینوسیکلین که برای درمان و بهبود جوش‌‌های پوستی دوران جوانی تجویز می‌‌شود در ایجاد لکه‌ها و تیرگی‌های پوست موثر هستند.
لکه‌‌های ناشی از مصرف این داروها با قرار گرفتن در زیر تابش نور آفتاب پررنگ‌ تر می‌شود. اینطور برجسته ‌تر جلوه می‌‌کنند. با این حال قطع مصرف این داروها تاثیرات مثبتی در کمرنگ ‌تر شدن و یا درمان چنین لکه‌‌هایی خواهد داشت.
بیماری‌هایی چون نارسایی کلیوی، سیروز کبدی و روماتیسم سبب ایجاد طیف وسیعی از لکه‌‌های تیره رنگ بر روی پوست می‌‌شود. حملات آسماتیک ایجاد شده در نتیجه ابتلا به نارسایی‌‌های کبدی و کلیوی و آسم نیز به ایجاد لکه‌های پوستی می‌‌انجامد. اثرات این تیرگی‌‌ها به طور معمول بین سه روز تا یک هفته بر روی پوست باقی خواهند ماند.
فقدان ویتامین A: کمبود این ویتامین در بدن به ایجاد لکه‌هایی متعدد با حالت برجسته (مانند پوست مرغ) منجر می‌‌شود.
فقدان ویتامین B12: لکه لکه‌‌های متعدد ایجاد شده بر روی پوست که عمدتا نژادهایی با پوست تیره‌تر را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در نتیجه کمبود ویتامین B12 پدیدار می‌‌شوند.
فقدان اسید اسکوربیک که نوعی ویتامین C محسوب می‌‌شود. کمبود اسید فولیک در بدن و ابتلا به انواع کم‌ خونی نیز منجر به ایجاد لکه‌‌های پوستی خواهند شد.
لکه‌‌ها و تیرگی‌‌های پوستی همچنین ممکن است در اثر التهابات پوستی ناشی از بیماری‌‌هایی چون لوپوس اریتماتویا و لیکن پلان ایجاد شوند.
علاوه بر آن ایجاد سایش در پوست به منظور از بین بردن جای زخم، سوختگی پوست به دلیل تابش آفتاب یا دیگر عوامل و دست کاری کردن جوش‌‌های پوستی نیز سبب ایجاد التهاب می‌شود. چیزی که در ادامه لکه‌های پوستی ایجاد می‌کند. این لکه‌های تیره به طور شایع در پوست صورت و در افرادی از نژاد تیره یا افرادی با پوست سبزه ‌تر اتفاق می‌‌افتد.
ساییده شدن کشاله‌های ران در افراد چاق، ایجاد ضربه‌های محکم بر روی پوست و شستن آن با لیف یا پارچه‌‌های زبر و خشن نیز به ایجاد لکه‌هایی تیره رنگ منجر خواهد شد.
5 عامل اصلی در تشکیل این لکه‌‌ها بر روی پوست اثرگذار هستند:
از دیگر عوامل موثر، می‌‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
برای درمان لکه‌های قهوه‌ای می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده نمایید:
استفاده از این پمادها و کرم‌‌ها ممکن است نتیجه‌ گیری را طولانی‌ تر کنند. اما بهره ‌گیری از اثرات آن‌‌ها با خطر و عوارض کمتر در طول مدت زمانی معین، به از بین بردن لکه‌‌های پوستی خواهد انجامید.
از روش‌های موثر برای از بین بردن لک‌های پوستی استفاده از محلول‌های شیمیایی لایه بردار است. این متد درمانی به منظور جداسازی سلول‌های سطح پوست و تحریک هرچه بیشتر اپیدرم برای ساخت پروتئین کلاژن به کار گرفته می‌‌شود و گرچه اثرگذاری مطلوبی دارد اما نتیجه ‌گیری از آن ممکن است مدت زمان زیادی به طول بینجامد.
لیزر کردن لکه‌های پوستی از متداول ‌ترین روش‌ها برای از بین بردن تیرگی‌‌های پوست به شمار می‌‌آید. استفاده از لیزر یکی از روش‌های درمانی و زیباسازی مناسب با حداقل عوارض محسوب می‌‌شود که گرچه ممکن است با پرداخت هزینه‌های بالایی همراه باشد.
اما به شیوه‌‌ای موثر در جهت از بین بردن لک‌های پوستی عمل می‌‌کند. برای لیزر کردن پوست، لکه‌ها و ملانین‌‌های رسوب کرده تحت اشعه‌هایی با طول موج‌‌هایی مختلف قرار می‌‌گیرند.
در روش کرایوتراپی نیترون مایع را در محل تجمع لک‌‌های پوست تزریق کرده که این ماده سبب انجماد آن‌‌ها می‌شود. کرایوتراپی با از بین بردن تجمع ملانین‌‌ها در کمرنگ و ناپدید کردن لکه‌‌های پوستی موثر است. اما باید اظهار داشت که این متد در قیاس با سایر شیوه‌‌های درمانی عوارض و ریسک بیشتری را به دنبال خواهد داشت.
این روش درمانی را می‌‌توان بخشی از درمان میکرودرم‌ابریژن دانست. در این روش با استفاده از دستگاه میکرودرم به لایه ‌برداری عمیق ‌تر پوست می‌‌پردازند تا افزایش کلاژن سازی به کاهش تجمعات ملانین در پوست و ایجاد لکه‌های تیره‌ رنگ منجر شود.
برای درمان این لکه‌ها به کمک روش‌های خانگی، از راه‌های زیر استفاده نمایید:
خاصیت اسیدی، خواص آنتی اکسیدانی و وجود مقدار زیادی از ویتامین C در ساختار آبلیمو، این ماده را در صدر فهرست درمان کننده‌‌های طبیعی و ارگانیک پوست قرار می‌‌دهد.
لیمو را به خوبی بشویید و آن را به صورت برش‌‌هایی نازک به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی پوست قرار دهید. همچنین می‌‌توانید آب یا عصاره لیمو را نیز بگیرید و آن را بر روی صورت خود قرار دهید. ترکیب آبلیمو و آب گوجه و یا آبلیمو و زردچوبه نیز برای افزایش شفافیت و درخشندگی پوست و از بین بردن لکه‌‌های پوستی موثر هستند.
سرکه سیب نیز ماده‌ای اثرگذار برای از بین بردن لکه‌های صورت و کاهش چربی بیش از حد پوست است. ترکیب این ماده با عسل یا مخلوط کردن آن با آب پرتقال نیز می‌تواند خواص لکه ‌بری و روشن کنندگی مناسبی داشته باشد.
با استفاده از ماده ژله‌ای مانندی که در برگ گیاه آلوئه وجود دارد، می‌‌توانید به از بین بردن لکه‌‌های پوستی و تیرگی‌‌های ایجاد شده در نتیجه عوامل مختلف کمک کنید. برای این کار لازم است ژل آلوئه ‌ورا را دو بار در طول روز و به مدت 15 دقیقه بر روی پوست صورت استعمال کنید.
اسید لاکتیک موجود در ماست سلامت پوست را تضمین کرده و آن را روشن و شفاف می‌کند. ترکیب ماست با آرد نخود و آبلیمو نیز می‌تواند در درمان لکه‌های قهوه‌ای رنگ ایجاد شده بر روی پوست صورت موثر باشد.
خاصیت اسیدی آب پیاز به میزان زیادی در از بین بردن لکه‌های پوستی اثرگذار است و می‌‌توان از آن برای کمرنگ یا ناپدید کردن تیرگی‌‌های حاصل از عوامل مختلف بر روی پوست استفاده نمود. ترکیب این محلول با عسل نیز می‌‌تواند به شفافیت، روشنایی و درخشندگی هرچه بیشتر پوست صورت کمک کند.
سخن پایانی
همان طور که خواندید، علت لک‌ های قهوه ای روی صورت مختلف است و شما می‌توانید با حذف هر یک از این علت ها، از شر این لک‌ها خلاص شوید. همچنین می‌توانید با استفاده از کرم‌های مخصوص، این لک‌ها را کم رنگ کرده و پوستی صاف و شفاف داشته باشید.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت 1395–1399
وب سایت ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. اطلاعات بیشتر در مورد: خط مشی کوکی

source

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *