رئیس کمیته سلامت الکترونیک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از تلاش کمیسیون برای اصلاح ساختار بودجه حوزه سلامت خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه محمدبیگی، در تشریح نشست کمیته سلامت الکترونیک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در نشست دیروز پیشنهادات بودجه‌ای کمیته برای پیش‌بینی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ جمع‌بندی و نهایی شد. نشست‌های کمیته با حضور مسئولان و کارشناسانی از دستگاه‌های اجرایی و ناظر، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس با انسجام و وحدت رویه انجام و چکش‌کاری خوبی بر روی پیشنهادات نهایی کمیسیون بهداشت در حوزه پرونده سلامت الکترونیک انجام شده است.
وی افزود: تلاش کردیم با اطمینان خاطری پیشنهادات را ارائه و خلاءهای قانونی را پر کنیم و در مسیر کاهش هزینه کرد مردم از جیب، شفافیت نظام سلامت، دسترسی بیشتر مردم و سامانه‌ای و دیجیتال کردن سلامت گام برداریم البته دیجیتال کردن یکی از ابزارهای تحقق دولت الکترونیک و عدالت است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بحث سلامت الکترونیک کلی دیده شده و نظام ارجاع، پزشک خانواده و نسخ الکترونیک تنها در یک بند گنجانده و برای عملیاتی کردن آنها تنها ۱,۳۹۸ میلیارد تومان پیش بینی شده در حالی که اگر بخواهیم فقط نظام جامع سلامت الکترونیک را بر مبنای دیتاسنترهایی که باید نصب و هوشمندسازی نظام سلامت انجام شود را مورد توجه قرار دهیم تنها برای اجرای پروژه زیرساختی و تکمیل آن به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع لازم داریم.
محمدبیگی یادآور شد: در مجموع برای تکمیل حوزه سلامت الکترونیک که در برنامه‌های توسعه و قوانین سنواتی بودجه پیش بینی شده ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه لازم داریم در حالی که بودجه در نظر گرفته شده حدود ۷ دهم درصد از بودجه کل سلامت برای سه موضوع مهم است و به نظر می‌رسد که اهمیت موضوعی و زیرساختی سلامت الکترونیک مورد غفلت قرار گرفته است و در حال تلاش هستیم که در کمیسیون‌های بهداشتی و تلفیق اصلاح ساختار بودجه حوزه سلامت را مورد توجه قرار دهیم.
وی یادآور شد: هوشمندسازی در تمامی فرآیندها به ویژه در حوزه سلامت می‌تواند باعث سرعت عمل، افزایش رضایتمندی مردم و صرفه‌جویی در منابع مصرفی وزارت بهداشت و حوزه سلامت شود و از منابع ذخیره‌ای که از محل اجرای نسخه و سلامت الکترونیک ایجاد می‌شود می‌توان هزینه‌های دیگر را تعریف و در جاهای دیگر از جمله بخش پیشگیری هزینه کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari