علت شل بودن دائم مدفوع
اسهال یکی از رایج ترین دلایل برای مراجعه افراد به پزشک است. این بیماری می تواند خفیف، شرایط موقتی یا تهدید کننده زندگی باشد.
تخمین زده شده است که در سرتاسر جهان ۲ میلیارد نفر سالانه به اسهال مبتلا می شود و ۱.۹ میلیون نفر از این افراد زیر ۵ سال هستند و در کشورهای در حال توسعه جان خود را از دست می دهند. نباید اسهال را با اجابت مزاج معمول اشتباه بگیرید.
مشخصه اصلی اسهال شل بودن غیر طبیعی یا آبکی بودن مدفوع است.
معمولا نوزادان شیرخوار مدفوع شلی دارند که طبیعی است و اسهال در نظر گرفته نمی شود.
در ادامه برخی از نکات کلیدی را در مورد اسهال بیان می کنیم:
اسهال (مدفوع آبکی و شل) خود نشانه ای از شرایط دیگر است. با اینحال، چنین شرایطی ممکن است با نشانه های دیگری همراه باشد که در ادامه با هم مرور می کنیم:
برخی از نشانه ها به عنوان علامتی از بیماری حاد در نظر گرفته می شود. این نشانه ها شامل خون یا چرک، تب، نشانه کمبود آب بدن، استفراغ مداوم، اسهال مزمن یا کاهش وزن است.
بیشتر موارد اسهال به خاطر عفونتی که در مجاری گوارشی وجود دارد ایجاد می شود. میکروب هایی که مسئول عفونت هستند عبارتند از:
یکی از علل رایج اسهال شدید در ایالت متحده آمریکا باکتری سالمونلا بوده است. برخی از موارد اسهال مزمن را تابعی می نامند زیرا دلیل واضح آن هنوز پیدا نشده است.
در کشورهای توسعه یافته، سندرم روده تحریک پذیر شایع ترین اسهال تابعی محسوب می شود.
سندرم روده تحریک پذیر نشانه پیچیده ای است. در این شرایط درد شکمی و تغییر عادت های اجابت مزاج دیده می شود. بیماری التهابی روده، دلیل دیگری برای بروز اسهال مزمن است.
این واژه برای توصیف هر دو بیماری کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون مورد استفاده قرار می کیرد. در هر دو مورد، اغلب در مدفوع خون دیده می شود. سایر علل بزرگ اسهال مزمن دربرگیرنده موارد زیر است:
موارد خفیف اسهال ممکن است بدون درمان بهبود یابد. اسهال مزمن یا پایدار تشخیص داده خواهد شد. می توان ان را درمان کرد.در تمامی اسهال ها، اولین و مهم ترین گام در درمان رساندن آب مورد نیاز به بدن است:
داروهای ضد اسهال بدون نسخه نیز در برگیرنده موارد زیر است:
متخصصان در مورد داروهای ضد اسهال نگران هستند و معتقدند مصرف طولانی مدت این داروها می تواند عفونت باکتریایی را با کاهش دفع پاتوژن ها از طریق مدفوع طولانی تر سازد.
آنتی بیوتیک ها تنها برای درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر دلیل اسهال به خاطر داروی خاصی باشد، تعویض دارو می تواند شرایط را بهبود ببخشد.
نوشیدن آب برای درمان اسهال water
متخصصان نکات تغذیه ای خاصی را برای افراد مبتلا به اسهال پیشنهاد می کنند. این نکات عبارتند از:
برخی از غذاها و نوشیدنی های خاصی که باعث بدتر شدن اسهال می شود عبارت است از:
شواهد ترکیبی در مورد نقش پروبیوتیک ها در اسهال وجود دارد. در کودکان، شواهید وجود دارد که نشان می دهد پروبیوتیک می تواند تا یک روز بیماری اسهال را کاهش دهد. پروبیوتیک ها می توانند از اسهال مسافرت پیشگیری کنند.
اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک ها را می توان با مصرف پروبیوتیک ها کاهش داد. اثر پروبیوتیک ها بر روی اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک ها و Clostridium difficile مورد بررسی قرار گرفته است. این مطالعه نشان می دهد شواهدی مبنی بر موثر بودن گونه های چند زنجیره ای از باکتری ها در پیشگیری از این شرایط وجود ندارد.
تست تشخیص اسهال microscope
پزشک شروع به پرسیدن سوال در مورد مشکلات شما می کند. این سوالات در برگیرنده داروهای مصرفی، سابقه پزشکی و سایر شرایط است. او در مورد مسائل زیر سوال خواهد کرد:
پزشک در مورد کمبود آب بدن نیز شرایط را بررسی می کند. کمبود شدید آب می تواند کشنده باشد به خصوص اگر درمان نشود.
از آنجایی که بیشتر موارد اسهال خود به خود بهبود پیدا می کنند و به این دلیل که تشخیص می تواند به صورت بالینی انجام شود، معمولا آزمایش نیازی نیست. برای مثال، در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را انجام دهد.
موارد حاد، به ویژه اگر بیمار بسیار جوان یا سالمند باشد، ممکن است نیاز به آزمایش نمونه ای از مدفوع وجود داشته باشد. عوامل دیگری نیز ممکن است مورد بررسی قرار گیرند؛ برای مثال، اگر بیمار:
موارد مزمن اسهال بر اساس علت زمینه ای اصلی آزمایش می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
در کشورهای در حال توسعه، پیشگیری از اسهال ممکن است به دلیل آب کثیف و بهداشت ضعیف چالش برانگیز باشد. اقدامات زیر برای جلوگیری از این وضعیت کمک می کند:
شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مداخلات سازمان های بهداشت عمومی به منظور توسعه و ترویج فرهنگ شستشوی دست می تواند میزان اسهال را حدود یک سوم کاهش دهد.

source

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *