+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۰۷ دی ۱۴۰۰
دندان‌ها به‌طور طبیعی سفید و درخشان هستند؛ اما به مرور و به دلایل مختلف، ممکن است دندان‌های شما تغییر رنگ دهند. این تغییر رنگ اغلب باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود که ممکن است همۀ دندان‌ها، تعدادی از آن‌ها یا بخشی از یک‌ دندان تغییر رنگ دهد. در این مطلب از مقالات پزشکی مجلۀ سیب ابتدا می‌بینیم که علت زرد شدن دندان چیست، سپس به بررسی راهکارهای برطرف‌کردن آن می‌پردازیم.
فهرست مطالب
علت زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها ممکن است موارد زیر باشد:
مهم‌ترین عواملی که باعث زرد شدن دندان می‌شوند عبارت‌اند از:
علت-زرد-شدن-دندان-چیست
کلید اصلی جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها، رعایت بهداشت دهان و دندان است. همان ‌طور که مواد غذایی می‌توانند روی لباس شما لکه‌ای را برجای بگذارند می‌توانند روی دندان‌های شما نیز لکه‌هایی ایجاد کنند. بنابراین، پس از اینکه از خوردن این مواد غذایی لذت بردید و بعد از وعده‌های غذایی مسواک زدن و استفاده از دهان‌شویه را فراموش نکنید.
پیشتر دیدیم که چه چیزی باعث زرد شدن دندان میشود؛ اکنون برای زرد نشدن دندان چه باید کرد؟ سعی کنید از مصرف دخانیات خودداری کنید و مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند را کمتر مصرف کنید(خصوصاً چای و قهوه که روزانه مصرف می‌شوند) یا بعد از مصرف آن‌ها دندان‌های خود را خوب بشویید.
برای درمان زرد شدن دندان ‌ها کار‌ها‌یی در خانه می‌توانید انجام دهید تا دندان‌هایی سفیدتر و درخشان‌تر داشته باشید. همچنین با مراجعه به کلینیک‌های دندان‌پزشکی نیز می‌توانید از خدمات جرم‌گیری و پاک‌سازی دندان‌ها استفاده کنید.
خمیردندان‌هایی در بازار موجود است که حاوی جوش شیرین و پراکسید هیدروژن هستند و ممکن است آن‌ها را با عناوینی مانند خمیردندان لکه‌بر یا سفیدکننده دندان دیده باشید.
یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که، استفاده از خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید هیدروژن می‌تواند در درمان زرد شدن دندان‌ها مؤثر واقع شود. البته توجه داشته باشید که، در مصرف این خمیردندان‌ها زیاده‌روی نکنید.
کمبود ویتامین C می‌تواند باعث تجمع بیشتر باکتری روی دندان‌ها و لثه‌ها شود که این تجمع به تغییر رنگ دندان منجر می‌شود. بنابراین، مصرف کافی ویتامین C می‌تواند سرعت تغییر رنگ دندان‌ها را کاهش دهد. اما اینکه آیا ویتامین C اثر سفیدکنندگی روی دندان دارد یا نه، هنوز اثبات نشده است.
استفاده از سرکه سیب نیز یکی دیگر از راه‌های درمان زرد شدن دندان‌ها است. استفاده از سرکه سیب به مقدار کم لکه‌های روی دندان‌ها را کاهش می‌شود و دندان‌ها را سفیدتر می‌کند.
دقت کنید که، سرکه سیب به این منظور باید با احتیاط مصرف شود چراکه درصورت استفادۀ زیاد از حد آن، به‌دلیل خاصیت اسیدی موجب آسیب دندان‌ها می‌شود.
برخی از افراد معتقدند کشیدن پوست لیمو، پرتقال یا موز روی دندان یک راه برای درمان زرد شدن دندان‌هاست. این تأثیر را به ترکیبات اسید سیتریک و دی-لیمونن موجود در پوست این میوه‌ها نسبت می‌دهند. تحقیقات علمی برای اثبات اثربخشی این روش وجود ندارد.
پوست این میوه‌ها را به‌آرامی به مدت 2 دقیقه روی دندان‌های خود بکشید و پس از آن دندان‌های خود را مسواک بزنید.
چه-چیزی-باعث-زرد-شدن-دندان-میشود؟
زدن روغن نارگیل روی دندان‌ها می‌تواند راهی مؤثر برای کاهش پلاک‌های دندانی باشد. تجمع پلاک‌ها روی دندان موجب تغییر رنگ دندان می‌شوند. بنابراین استفاده از روغن نارگیل به این منظور، سرعت زرد شدن دندان‌ها را کاهش می‌دهد.
مسواک زدن مهم‌ترین بخش بهداشت دهان و دندان است. برای جلوگیری از پوسیدگی و تغییر رنگ دندان‌ها و همچنین درمان زرد شدن دندان‌ها بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:
این کیت‌ها را هم دندان‌پزشکان می‌توانند برای شما استفاده کنند و هم خودتان در خانه از آن‌ها استفاده کنید. در این روش در یک کیت، که به شکل کاور دندان‌هاست، از ژل سفیدکننده استفاده می‌شود و 2 تا 4 ساعت یا در طول شب روی دندان‌ها قرار داده می‌شود.
بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که حاوی 10درصد پراکسید کاربامید باشند چراکه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) به استفاده از این محصولات توصیه ‌کرده‌اند.
با توجه به اینکه شارکول بسیار جاذب است، گفته می‌شود که استفاده از شارکول روی دندان‌ها موجب لکه‌بری و از بین رفتن باکتری‌ها و سموم می‌شود.
شما می‌توانید یک کپسول شارکول را باز کنید و محتویات آن را بر روی مسواک خود قرار دهید و به مدت چند دقیقه به‌آرامی مسواک بزنید. اگر دندان‌هایتان حساس هستند، می‌توانید شارکول را روی دندان‌های خود قرار دهید و بعد از 2 دقیقه بشویید.
یک راهکار دیگر ترکیب شارکول با دهان‌شویه است. دقت کنید که بعد از استفاده از شارکول حتماً دهان خود را به‌خوبی با آب بشویید.
بعضی از خمیردندان‌ها نیز حاوی شارکول هستند.
علاوه بر روش‌های گفته‌شده که می‌توانید در خانه انجام دهید، با مراجعه به یک کلینیک دندان‌پزشکی نیز می‌توانید از خدمات آن‌ها برای سفیدکردن دندان‌های خود استفاده کنید. مهم‌ترین پروسه‌های دندان‌پزشکی که به این منظور نیز استفاده می‌شوند بلیچینگ، لمینت و کامپوزیت هستند.
 
پرسش‌و‌پاسخ
 
منابع
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.webmd.com
 
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 seebmagezine.com. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari