+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۲۹ آذر ۱۴۰۰
با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، در کنار همۀ نگرانی‌های مربوط به آن، سؤالاتی برای مادران شیرده پیش‌آمده است. برای مثال اگر مادر شیرده کرونا بگیرد، چه‌کار باید کند؟ آیا مادر کرونایی شیرده باید به شیردهی ادامه دهد؟ آیا باید تا زمان بهبودی از نوزاد خود جدا شود؟ و…‌. در این مطلب از سری مقالات پزشکی جدید مجلۀ سیب به بررسی ملاحظات خاص پیرامون کرونا و مادر های ایرانی می‌پردازیم.
فهرست مطالب
کماکان یافته‌ها درمورد ویروس کرونا در حال به‌روزرسانی است و روزبه‌روز تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام می‌شود. مهم‌ترین نکاتی که در این مورد به اثبات رسیده‌اند عبار‌ت‌اند از:
مادر-کرونایی-شیرده
شواهد کنونی نشان می‌دهد که احتمال ابتلای نوزاد به کووید ـ 19 از والدینش کمتر است؛ به‌ویژه زمانی که والدین اقداماتی مانند پوشیدن ماسک و شستن دست‌ها را انجام می‌دهند. اگر مادر شیرده کرونا بگیرد یا به هر دلیل دیگری لازم باشد در بیمارستان بستری شود، باید تصمیم بگیرد که نوزادش با او در بیمارستان باشد یا خیر.
نگه‌داشتن نوزاد تازه متولدشده در اتاق با مادر این مزیت را دارد که شیردهی را آسان‌تر می‌کند و به پیوند مادر و نوزاد کمک می‌کند. اگر به دلیل کووید ـ 19 مادر در قرنطینه باشد و نوزادش در کنارش باشد، بهتر است اقدامات زیر را برای کاهش احتمال سرایت ویروس به نوزاد خود انجام دهد:
اگر مادر هنگام ابتلا به کووید ـ 19 علائم داشت، دوران قرنطینۀ او پس از موارد زیر به پایان می‌رسد:
اگر هم علائم نداشت، قرنطینه 10 روز بعد از مثبت شدن تست کرونا به پایان می‌رسد.
اگر مادر سیستم ایمنی ضعیفی دارد یا مبتلا به نوع شدید کووید ـ 19 باشد، این بازه‌های زمانی برای او متفاوت خواهد بود.
پروتکل‌های بهداشتی مادر مبتلا به کرونا مانند سایر افراد است. بهتر است از سایر اعضای خانواده که مبتلا نیستند جدا شود، و تا زمان بهبودی مادر، فرد دیگری که واکسینه شده است و در خطر ابتلا به ویروس کرونا نیست از نوزاد مراقبت کند. فردی که مراقب نوزاد است نیز باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند.
بهتر است فرد مراقب از دستکش استفاده کند، دست‌ها را قبل از تماس با نوزاد بشوید و خود و نوزاد را از جهت داشتن علائم کرونا زیر نظر بگیرد. در صورت وجود علائم باید تست کرونا انجام شود.
شواهد فعلی نشان می‌دهد که شیر مادر به‌احتمال زیاد ویروس را به نوزادان منتقل نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. زنانی که باردار هستند در دوران شیردهی هستند، تلاش برای باردارشدن می‌کنند یا ممکن است در آینده باردار شوند توصیه می‌شود حتماً واکسن بزنند. علاوه بر این، همه افرادی که 18 سال و بالاتر هستند و همۀ افراد ذکر شده باید دوز بوستر واکسن خود را دریافت کنند.
مادر همیشه باید قبل از شیردهی یا دوشیدن شیر دست‌های خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشوید، حتی اگر مبتلا کووید ـ 19 نباشد، باید این کار را انجام دهد. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از ضدعفونی‌کنندۀ دست با حداقل 60 درصد الکل استفاده کند.
مادر کرونایی شیرده که قصد شیردادن به نوزاد خود را دارد باید موارد زیر را رعایت کند:
مادر-کرونایی-و-بچه-شیرخوار
اگر مادر مبتلا به کووید ـ 19 است و دوشیدن شیر را انتخاب می‌کند:
در نظر داشته باشید که یک مراقب سالم شیر مادر را به نوزاد تغذیه کند. مراقب باید کاملاً واکسینه شود (حداقل دوهفته پس از دریافت واکسن) و در معرض خطر ابتلای شدید به کووید ـ 19 نباشد. اگر مراقب در همان خانه زندگی می‌کند یا با مادر در تماس نزدیک است و هنوز کاملاً واکسینه نشده است، ممکن است در معرض ابتلا قرار گیرد.
دقت داشته باشید که همواره کودک، به‌خصوص در سال‌ها و ماه‌های ابتدایی زندگی، بیشتر از هر چیزی نیاز به محبت و پیوند با والدین و خصوصاً مادر خود دارد که این مورد اگر به‌درستی انجام نشود، در آینده باعث بروز مشکلات جسمی و روانی بسیار زیادی برای کودک خواهد شد.
بنابراین، در ضمن همۀ مسائل مربوط به مراقبت‌های کرونا و مادر های ایرانی، در اولین فرصت بعد از بهبودی و اتمام قرنطینه، مادر باید کاملاً به مراقبت فرزند خود باشد و تا جای ممکن نوزاد با شیر مادر مستقیماً تغذیه شود.
پرسش‌وپاسخ
 
منبع
https://www.cdc.gov
 
مطالب مرتبط
با افزایش آمار شیوع ویروس کرونا و مبتلایان به ویروس COVID-19، باورهای نادرستی در مورد روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا و …
آیا می‌دانید قرص favilavir چیست؟ کدام داروهای کرونا در درمان این بیماری موثر بوده‌اند؟ تلاش برای ساخت داروهای …
ایمنی در برابر ویروس SARS-CoV-2 یک مساله‌ی حیاتی برای جامعه‌ی جهانی است. بنابراین، تعیین کیفیت و مدت زمان …
اینکه آیا واکسیناسیون افراد برای سندروم تنفسی حاد شدید ویروس کرونا ۲ (SARS-CoV-2) از اعضای خانواده‌ی آنها محافظت …
بر اساس پژوهش جدیدی که ۸ سپتامبر ۲۰۲۱ توسط پژوهشگران در دانشگاه نیویورک، دانشگاه کالیفرنیا سان‌فرانسیسکو، انستیتو ملی …
در این مقاله مروری خواهیم داشت بر اینکه آزمایش آنتی بادی کرونا چیست و آیا آزمایش آنتی بادی …
ارسال نظر
2020 seebmagezine.com. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari