ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش و تفتان سیستان و بلوچستان گفت: جشن کودکان نارس امروز، آینده سازان فردا در این شهرستان با تاکید بر نقش والدین در مراقبت های نوزادان و اهمیت مشارکت آنان در روند مراقبت تکاملی و مراقبت و نگهداری از «نوزاد نارس»، برگزار شد.
به گزارش ایسنا- دکتر رضا کرد افزود: در این مراسم مشاوره شیردهی به این نوزادان، مراقبت کانگورویی و…آموزش های لازم به همراه توزیع کتابچه ارائه و هدایایی نیز به کودکان نارس تحت پوشش اهدا شد.
وی ادامه داد: دوره رشد و تکامل جنین در رحم مادر حدود ۴۰ هفته بارداری است، اما در صورتی‌که نوزاد پیش از هفته ۳۷ بارداری متولد شود، «نوزاد نارس» گفته می‌شود.
دکتر کرد اظهار کرد: هر ساله حدود ۱۵ میلیون نوزاد نارس در دنیا متولد می شوند که چیزی معادل یک نوزاد در هر ده تولد بوده و در ایران آمار تقریبی تولد نوزادان نارس ۱۲درصد ذکر می‌شود.
وی گفت: از این میزان یک میلیون نوزاد سالانه به دنبال عوارض نارسی فوت می کنند و شمار زیادی از نجات یافتگان، مدت زیادی از زندگی خود را با عوارض نارسی مانند فلج مغزی، مشکلات بینایی و شنوایی و… دست به گریبان هستند.
کرد افزود: بارداری های زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال، مصرف دخانیات، بیماری های زمینه ای و مزمن، مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر، مصرف داروهای غیرمجاز در حین بارداری از مهمترین دلایل تولد نوزادان نارس می باشد.
وی تاکید کرد: تولد زودرس، بستری در بخش مراقبت ویژه نوزادان و عوارض تکاملی ناشی از نارسی، بار مالی و عاطفی سنگینی بر دوش خانواده ها و اجتماع می گذارد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش گفت: بنابراین آگاه سازی والدین از خطرات زایمان زودرس و آموزش پرسنل مراقب نوزاد درخصوص چگونگی مراقبت ها با رویکرد مراقبت تکاملی نوزاد نارس براساس اصول علمی آن، می تواند گام مهمی در راستای کاهش مرگ و میر و عوارض ناشی از تولد زودرس نوزادان باشد.
وی افزود: ترخیص با رضایت شخصی از بیمارستان برای سلامت نوزادان به عنوان یک تهدید مطرح است درصورتی که فرایند  تکاملی این  نوزادان بر اساس اصول تخصصی و تحت مراقبت ها و خدمات ویژه پرستاری انجام پذیرد میزان عوارض بعدی در روند رشد و تکامل جسمی و مغزی نوزادان نارس  به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
وی گفت: امیدواریم با افزایش آگاهی عمومی در خصوص عوارض ناشی از تولد نوزادان نارس،پیشگیری های لازم در خصوص تولد نوزادان نارس صورت پذیرد.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari