شبکه سلامت سیما به مناسبت هفته معلولان ویژه برنامه‌ها و فیلم های سینمایی مناسب این قشر تدارک دیده که به روی آنتن می برد.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، شبکه سلامت به مناسبت هفته معلولان، ضمن پخش برنامه‌هایی مطالبه‌گرانه و فرهنگ‌ساز در حوزه معلولان، فیلم سینمایی مناسب‌سازی شده در دستور پخش دارد.
در آستانه هفته معلولان( ۸ تا ۱۴ آذر)، هادی پرگیر، مدیرتامین برنامه شبکه سلامت درباره لزوم اهمیت پرداختن به مسائل و مطالبات افراد کم توان و معلول توضیح داد: اگر اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، فراگیر شود و رسانه‌ها مشارکت‌ فعال‌تری در این زمینه داشته باشند همه‌ افراد و سازمان‌ها متوجه می‌شوند و برایشان جا می‌افتد که در هنگام ساختن خانه، مدرسه، مسجد، خوابگاه، دانشگاه، سینما، فرهنگ‌سرا، پارک و هر مجموعه و ساختمان دیگری باید به فکر معلولان و دیگر توانخواهان نیز باشند و شرایط زیست آن ها را در جامعه تسهیل و مناسب‌سازی کنند.
وی افزود: رسانه با برنامه سازی مناسب، می‌تواند زمینه ورود معلولان به زندگی عادی را تسهیل کند و نه تنها در برنامه‌های خاص معلولان که در آثار عمومی رسانه‌ای هم باید از تولیدات معلولان استفاده کنیم.
مدیر تامین برنامه شبکه سلامت همچنین با توجه به مناسبت هفته معلولین بیان کرد: شبکه سلامت در راستای وظیفه و هدفی که به عنوان شبکه تخصصی رسانه در حوزه بهداشت و سلامت بر عهده دارد، در هفته معلولین ویژه برنامه‌های خاصی را تهیه و تدارک دیده است.
او گفت: تمام برنامه های اصلی همچون «مادر و کودک» و «ضربان» به موضوع معلولان سمت و سو پیدا می کنند. برنامه «لعل درخشان» هم مجموعه مستندی است درباره معلولین توانمندی که با کارآفرینی، به موفقیت های چشمگیری دست یافتند و قهرمان زندگی خود و دیگران شده‌اند.
پرگیر در ادامه با اشاره به اینکه از هشتم تا چهاردهم آذرماه، هفته معلولان نامگذاری شده و دوازدهم آذر روز جهانی معلولان نامگذاری شده است، اظهار کرد: شبکه سلامت جمعه، ۱۲ آذر ماه به صورت ویژه به مباحث مربوط به افراد کم توان و معلول می پردازد. همچنین برنامه «سینما سلامت» با موضوع آسیب هایی که متوجه معلولین است ضمن پخش فیلم های سینمای ایران و جهان با دعوت از کارشناسان بهزیستی و افرادی که دارای معلولیت هستند، روز جمعه به روی آنتن می رود.
وی ادامه داد: برنامه «سینمای اشاره» که روزهای جمعه از شبکه سلامت پخش می شود، نیز این هفته به طور ویژه به موضوع معلولان می‌پردازد. فیلم خارجی «پای چپ من» که با تحلیل‌های روانشناسی و انگیزشی پخش خواهد شد، داستان یک فرد معلول است که تنها با پای چپ خود به یک نقاش توانمند و زبردست تبدیل می‌شود. این فیلم در جشنواره مختلف جهانی، جوایز متعددی کسب کرده است. از دیگر برنامه ویژه شبکه سلامت در هفته معلولین، «ایران فعال» است که جمعه به مدت ۹۰ دقیقه پخش می‌شود. در این برنامه از ورزشکاران پارالمپیک و معلولین توانمند در حوزه ورزش به صورت حضوری دعوت می شود و به طور زنده با آن ها گفت و گو خواهد شد.
مدیر تامین برنامه شبکه سلامت همچنین خبر داد: «مثبت سلامت» در این هفته در هر روز یک باکس ۱۰ دقیقه ای دارد که به موضوع معلولان می پردازد و بر روی شعار این هفته متمرکز است. همچنین در هفته یک بخش ۳۰ دقیقه ای برای موضوع معلولین درنظر گرفته شده است.
به گزارش ایسنا، پرگیر با اشاره به شعار امسال که «پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت» نامگذاری شده است، توضیح داد: میان برنامه و آیتم های مختلفی هم از طرف سازمان بهزیستی تهیه شده است که به فراخور و در فواصل مختلف به روی آنتن شبکه سلامت می رود.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari