یک مطالعه جدید نشان می دهد که آسپرین با دوز پایین نه خطر زوال عقل را در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می دهد و نه افزایش می دهد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، «جین آرمیتاژ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آکسفورد در انگلستان، می‌گوید: «یافته ها نشان می‌دهد که مصرف روزانه آسپرین با دوز کم برای کاهش خطر زوال عقل فایده نسبی دارد. با این حال، برای اطمینان بیشتر به مطالعاتی با افراد بیشتری نیاز داریم که به زوال عقل مبتلا هستند».
این مطالعه شامل بیش از ۱۵۰۰۰ شرکت کننده در بریتانیا بود که دیابت نوع ۲ داشتند. آنها در شروع مطالعه هیچ سابقه‌ای از زوال عقل، حمله قلبی یا سکته نداشتند.
نیمی از آنها روزانه یک عدد آسپرین ۱۰۰ میلی گرمی و نیمی از آنها یک قرص دارونما مصرف کردند. این افراد نزدیک به ۹ سال، با میانگین حدود هفت سال درمان و تقریباً دو سال پیگیری بیشتر تحت نظر بودند.
در طی این مدت، بیش از ۱۱۰۰ شرکت‌کننده به زوال عقل گسترده مبتلا شدند که شامل زوال عقل، اختلال شناختی یا هذیان یا سردرگمی است.
به گفته آرمیتاژ، «نتایج هیچ اثر آشکاری از آسپرین با دوز کم روزانه را بر خطر زوال عقل نشان نمی‌دهد.»
محققان مطالعه متوجه شدند که وقایع جدی عروقی، مانند حمله قلبی یا دوره‌های خونریزی شدید مانند سکته مغزی، با زوال عقل مرتبط است. احتمال ابتلاء به زوال عقل، از دست دادن حافظه، سردرگمی یا زوال ذهنی در شرکت‌کنندگانی که یک رویداد عروقی بزرگ داشتند، تقریباً ۲.۵ برابر بیشتر از افرادی بود که رویداد عروقی بزرگ نداشتند.
احتمال ابتلاء به زوال عقل، از دست دادن حافظه، سردرگمی یا زوال ذهنی در شرکت کنندگانی که خونریزی عمده داشتند دو برابر بیشتر از افرادی بود که خونریزی نداشتند.
آرمیتاژ گفت: «اثر کلی آسپرین بر زوال عقل و اختلالات شناختی نامشخص بود. آسپرین ممکن است با جلوگیری از برخی سکته‌های مغزی ناشی از انسداد، از زوال عقل محافظت کند، یا ممکن است به دلیل خونریزی در مغز این خطر را افزایش دهد.»
محققان قصد دارند چندین سال دیگر شرکت کنندگان در مطالعه را تحت نظر داشته باشند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *