(949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : 26 آبان 1400
با افزایش آمار شیوع ویروس کرونا و مبتلایان به ویروس COVID-19، باورهای نادرستی در مورد روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا و درمان این بیماری به ویژه در فضای مجازی دست به دست شده است. در ادامه مطلب به چندین باور اشتباه در مورد ویروس کرونا اشاره شده است. لطفا برای پیشگیری و مراقبت بیشتر نسبت به خود و خانواده از ابتلا به ویروس کرونا با دقت مطالعه نمایید. بالا بردن اطلاعات و دانش در هر موضوعی بخصوص بیماری ناشناخته‌ای مثل کرونا سبب می‌شود، حقایق را از خرافه‌ها راحت‌تر تشخیص داده و با انجام اقدامات احتیاطی مناسب از خود و اطرافیانتان محافظت بیشتری کنید.
برای پیشگیری از ویروس کرونا، رعایت بهداشت شخصی بهترین و مهمترین کاری است که هر شخصی می‌تواند آن را انجام دهد. در کنار بهداشت شخصی، رعایت این موارد نیز در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا به شما کمک زیادی خواهد کرد.
اقدامات پیشگیرانه صحیح و اصولی شامل فاصله‌گذاری فیزیکی یا اجتماعی، قرنطینه، تهویه فضاهای داخلی، پوشاندن سرفه و عطسه، شستن دست‌ها و دور نگه‌داشتن دست‌های شسته نشده از صورت است. استفاده از ماسک یا پوشش در محیط‌های عمومی برای به حداقل رساندن خطر انتقال به ویژه توصیه شده است.
ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود عمدتاً از طریق قطرات تولید شده در هنگام سرفه، عطسه یا صحبت‌کردن فرد مبتلا پخش می‌شود. شما همچنین می‌توانید با لمس یک سطح آلوده و سپس لمس چشم، بینی یا دهان خود قبل از شستن دست‌ها آلوده شوید.
اما در این نوشته مواردی که به اشتباه برای پیشگیری از ویروس کرونا مطرح می‌شود را بررسی می‌کنیم.

حتما بخوانید
داروهای موثر در درمان ویروس کرونا

6 باور غلط در مورد پیشگیری از کرونا

  1. مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ها در پیشگیری از ویروس کرونا؛ آنتی‌بیوتیک‌ها به منظور دفاع و مبارزه با بیماری‌های عفونی با عامل باکتری طراحی و ساخته شده‌اند. بنابراین بر روی ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا COVID-19 تاثیری ندارند. علاوه بر آن مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک می‌تواند مضراتی برای سلامتی فرد داشته باشد.
  2. اشعه فرابنفش برای کشتن ویروس کرونا؛ گفته می‌شود در معرض اشعه فرابنفش قرارگرفتن باعث کشته‌شدن ویروس می‌شود. این امر نه تنها باعث کشته‌شدن ویروس نمی‌شود، بلکه موجب ابتلا به بیماری‌های پوستی نیز می‌شود. در نتیجه اشعه فرابنفش اثری در از بین بردن ویروس کرونا ندارد.
  3. روغن کنجد برای عدم ورود ویروس کرونا؛در برخی از نقاط جهان، از روغن کنجد و یا ماسک روغن کنجد برای مقابله از ورود ویروس کرونا یا COVID-19 به بدن استفاده می‌کنند. این روش نیز تاثیری در مقابله با بیماری و عدم ویروس کرونا به بدن ندارد.
  4. اسپری نمک بینی و غرغره آب نمک برای کرونا؛ اگرچه این روش در برابر سرماخوردگی ویروسی موثر می‌باشد، ولی غرغره آب نمک برای کرونا یا COVID-19 تاثیری ندارد. افرادی که از خواص غرغره آب نمک برای کرونا صحبت می‌کنند، به صورت علمی نظری ندارند و هیچ تحقیق علمی از این بابت انجام نشده است، اما این افراد اذعان دارند که خواص غرغره آب نمک برای کرونا زیاد بوده و به دلیل غرغره آب نمک برای کرونا سلامتی خود را در برابر این بیماری تضمین می‌کنند.
  5. استفاده از جوش شیرین؛ تا کنون هیچ مطالعه علمی ثبت نشده که نشان بدهد، استفاده از جوش‌شیرین (به هر طریق، خوراکی، بخور و…) در مقابل ویروس کرونا تاثیری داشته است و حتی ممکن است مقادیر نامناسب آن باعث آسیب رسیدن به بدن شود. برای نمونه استفاده از جوش شیرین به صورت بخور هیچ‌گونه اثر درمانی بر روی ویروس کرونا نداشته و بخاطر ایجاد گاز دی‌اکسیدکربن و تنفس مستقیم آن برای افراد خطرآفرین نیز هست.
  6. مصرف ویتامین C برای مقابله با ویروس کرونا؛ در اوایل شیوع بیماری COVID-19 یا همان ویروس کرونا گمان می‌رفت مصرف ویتامین C، می‌تواند بدن را در مقابله با ویروس کرونا یاری کند. در حال حاضر، بر اساس دستورالعمل جدید سازمان جهانی بهداشت، تجویز ویتامین Cدر بیماری COVID-19 ممنوع شده است. ویتامینC، اسیدیته کپسید ویروس و سیتوپلاسم سلول‌های بدن را افزایش می‌دهد و از این طریق موجب تسهیل‌شدن ورود ویروس به سلول‌های بدن و تزریق ژنوم خود می‌شود.

فهرست مطالب
خواص-غرغره-آب-نمک-برای-کرونا
جدیدترین پژوهش‌های انجام شده بر روی بیماری ویروس کرونا نشان داده است که مصرف موادغذایی مانند سیر، پیاز، زعفران، پرتقال‌های قرمز و موارد بسیار زیادی که امروزه به عنوان موادغذایی با طبع گرم به عنوان راهکار مقابله با ویروس کرونا یا COVID-19 در رسانه‌ها ممکن است، معرفی شود، هیچگونه تاثیری در مقابله با ویروس ندارند. از سوی دیگر توصیه به عدم استفاده از مواد لبنی برای پیشگیری از ویروس کرونا نیز سند علمی نداشته و قابل استناد نیست.
ابتدا این باور غلط در میان انگلیسی ها رواج یافت ولی طولی نکشید که از سوی محققان این کشور رد شد. در واقع ویروس کرونا  COVID-19 ارتباطی با واکسن ذات الریه یا پنومونی ندارد چرا که COVID-19 یک بیماری ویروسی و ذات الریه یک بیماری عفونی باکتریایی است.
باور مبنی بر اینکه هیچ کودکی مبتلا به ویروس کرونا  COVID-19 نشده، باور غلطی است. در چین یک نوزاد به ویروس کرونا COVID-19 مبتلا شده است، اما به طور کلی آمار ابتلای کودکان به این بیماری خیلی کم است. با این حال، این دلیل کافی نیست که مراقب کودکان نباشیم. متخصصان انگلیسی می‌گویند: سیستم ایمنی کودکان بالای پنج سال و نوجوانان کاملاً آماده مبارزه با عفونت‌های ویروسی است. آن‌ها ممکن است به ویروس آلوده شوند، اما شدت بیماری بسیار خفیف‌تر است، به همین دلیل علائم عفونت را نشان نمی‌دهند.
این باور که ویروس کرونا یک تا چند ماه در بدن فرد مبتلا به ویروس کرونا می‌ماند، غلط است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونا COVID-19 بین 3 تا 14 روز ممکن است در بدن افراد بماند.
 
به طور کلی
باورهای اشتباه و رایج گفته شده در این نوشته نه تنها در مورد کرونا ویروس بلکه در مورد گونه‌های مختلف دیگر کرونا همچون آلفا معروف به کرونا انگلیسی، بتا معروف به کرونا آفریقایی، گاما معروف به کرونا برزیلی یا دلتا معروف به کرونا هندی نیز گفته می‌شود که متاسفانه پایه علمی نداشته و حتی احتمال آسیب رساندن به بدن را نیز دارند.
 
پرسش و پاسخ
 
منابع
https://www.cdc.gov
https://health.ucdavis.edu
 
مطالب مرتبط
آیا می‌دانید قرص favilavir چیست؟ کدام داروهای کرونا در درمان این بیماری موثر بوده‌اند؟ تلاش برای ساخت داروهای …
ایمنی در برابر ویروس SARS-CoV-2 یک مساله‌ی حیاتی برای جامعه‌ی جهانی است. بنابراین، تعیین کیفیت و مدت زمان …
اینکه آیا واکسیناسیون افراد برای سندروم تنفسی حاد شدید ویروس کرونا ۲ (SARS-CoV-2) از اعضای خانواده‌ی آنها محافظت …
بر اساس پژوهش جدیدی که ۸ سپتامبر ۲۰۲۱ توسط پژوهشگران در دانشگاه نیویورک، دانشگاه کالیفرنیا سان‌فرانسیسکو، انستیتو ملی …
در این مقاله مروری خواهیم داشت بر اینکه آزمایش آنتی بادی کرونا چیست و آیا آزمایش آنتی بادی …
در ادامه این مطلب با ارائه یک پرسش و پاسخ کرونا سعی شده است تا به سوالات متداول …
ارسال نظر
سلام آقا بگید همه محکوم به مرگید و والسلام هدف در اصل کشتن اوناییه که روی دست دولتها هزینه وبار مال میندازن مثل بازنشسته ها و مریضهایی که دولت باید هزینه بیمه بده وهیچچ کارایی و فایده ای هم واسه جامعه ندارن
درود بر شما
اطلاعاتی از این موضوع نداریم.
2020 seebmagezine.com. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *