(949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : 25 آبان 1400
قرص لورازپام یک دارو از دسته بنزودیازپین هاست که به شکل قرص و آمپول موجود است. این دارو همانند سایر بنزودیازپین ها در عملکرد سیناپس‌های سلول های عصبی در دستگاه عصبی مرکزی، تغییراتی ایجاد می‌کند و می‌تواند باعث بهبود علائم بعضی از بیماری‌ها شود. بنزودیازپین‌ها گروهی از داروهای sedative (آرامبخش) هستند که داروهایی مانند لورازپام، دیازپام، آلپروزولام و …. در این گروه قرار دارند. برای اینکه ببینیم لورازپام چه قرصی است در این مطلب از مجله سیب، مرجع اطلاعات دارویی با ما همراه باشید.
فهرست مطالب
قرص لورازپام همانطور که گفتیم یک داروی آرامبخش است و شاید بارها این سوال برایتان پیش آمده باشد که قرص لورازپام خواب اور است یا خیر که باید بگوییم بله. قرص لورازپام برای درمان اضطراب، بی‌خوابی، اضطراب همراه با افسردگی و حملات صرع استفاده می‌شود.

حتما بخوانید
درمان قطعی بی خوابی را با این گیاهان دارویی تجربه کنید

طریقه مصرف قرص لورازپام

پاسخ به سوال، قرص لورازپام چه قرصی است و در چه دوزهایی وجود دارد در کنار طریقه مصرف قرص لورازپام به شما این امکان را می‌دهد تا با این قرص به خوبی آشنا شده و از مضرات و معایب آن آگاه شوید. قرص لورزاپام در دوزهای 1 و 2 میلی‌گرمی وجود دارد و آمپول آن نیز 4 میلی‌گرمی است. بسته به اینکه لورازپام برای چه هدفی و در زمینه چه بیماری‌ای تجویز شده است، نحوه مصرف آن متفاوت است.
باید توجه داشت که مصرف طولانی‌مدت قرص لورازپام وابستگی ایجاد می‌کند و باید حتما تحت نظر پزشک و طبق دستور او مصرف شود.
اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

حتما بخوانید
روش های درمان بی خوابی، از رفتار درمانی تا داروهای گیاهی

قرص لورازپام قویتر است یا دیازپام؟

لورازپام و دیازپام هردو از داروهای گروه بنزودیازپین‌ها هستند و اثرات مشابهی دارند. اثر آرامبخشی دیازپام 10میلی‌گرمی معادل با لورازپام 2-2.5 میلی‌گرمی است. نیمه عمر (حداکثر طول اثر) دیازپام 72 ساعت و قرص لورازپام 10-20 ساعت است. بنابراین در مصرف دوز معادل، طول اثر دیازپام بیشتر است.
مهم‌ترین عارضه قرص لورازپام وابستگی و اعتیاد به این دارو است که می‌تواند بسیار شدید باشد. با توجه به اینکه اثر قرص لورازپام بر دستگاه عصبی مرکزی است، عوارض جانبی زیر می‌تواند در ضمن مصرف این دارو ایجاد شود:
بعضی از عوارض جانبی قرص لورازپام ممکن است خطرناک‌تر باشند. درصورت بروز هریک از عوارض زیر باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید:
قطع مصرف مداوم قرص لورازپام با بروز علائم ترک همراه است. برخی از علائم ترک ممکن است تا 12 ماه یا بیشتر پس از قطع ناگهانی این دارو ادامه داشته باشند. اگر اضطراب مداوم، افسردگی، مشکلات حافظه یا تفکر، مشکل در خواب، زنگ‌زدن در گوش، احساس سوزش یا احساس خزیدن در زیر پوست خود دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.ایا-قرص-لورازپام-تست-اعتیاد-را-مثبت-میکند
دوزهای عادی و درمانی لورازپام در تست اعتیاد مثبت نمی‌شوند، اما در صورت مصرف دوزهای بالای این دارو و انجام تست اختصاصی تشخیص بنزودیازپین‌ها، تست مثبت می‌شود.
مصرف قرص لورازپام همراه با سایر داروهایی که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند یا تنفس شما را کند می‌کنند، می‌تواند باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود. قبل از استفاده از داروهای مخدر، قرص‌خواب، شل‌کننده عضلانی، یا داروی اضطراب یا تشنج از پزشک خود سوال کنید. همچنین اگر دارویی مصرف می‌کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید خصوصاً داروهایی در گروه‌های زیر:
به طور کلی لورازپام با داروهای زیر تداخل دارد :
قرص-لورازپام-قویتر-است-یا-دیازپام
قرص لورازپام در گروه C داروهای مورد مصرف در زمان بارداری است. یعنی تنها باید درصورتی مصرف شود که فواید آن به طور بلقوه‌ای از مضرات آن بیشتر باشد. چرا که شواهدی مبنی بر ایجاد آسیب به جنین وجود دارد. داروهای  دسته C  که به دلیل اثرات فارماکولوژیک خود، بدون ایجاد ناهنجاری بر روی جنین انسان یا نوزاد تأثیرات مضری ایجاد کرده یا ممکن است، مشکوک به ایجاد آن باشند. این اثرات ممکن است برگشت‌پذیر باشند. برای جزئیات بیشتر باید به متون همراه دارو مراجعه کرد.
به طور کلی، مصرف قرص لورازپام در زمان شیردهی توصیه نمی‌شود و باید با در نظر گرفتن اهمیت دارو برای مادر، تصمیم به قطع شیردهی یا قطع دارو گرفته شود.
 
پرسش و پاسخ
1-لورازپام چه قرصی است؟ لورازپام یک قرص آرامبخش/خواب آور از دسته بنزودیازپین‌هاست که با اثر بر گیرنده‌های GABA موجب کاهش فعالیت سیناپس‌های مغزی می‌شود.
2.آیا لورازپام اعتیاد آور است؟ بله. درصورت مصرف مداوم قرص لورازپام و قطع مصرف ناگهانی علائم سندرم ترک، بروز می‌یابند وباید این دارو صرفاً تحت نظر پزشک و در دوزهای تجویز شده مصرف شود.
3.لورازپام برای چه استفاده می‌شود؟ مصرف اصلی لورازپام در درمان اضطراب و بی‌خوابی است اما در حملات صرع و چند بیماری دیگر نیز کاربرد دارد.
 
منابع
https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682053.html
https://www.drugs.com/lorazepam.html
 
 
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 seebmagezine.com. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *