(949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : 22 آبان 1400
هیپوفیز یک غده کوچک در داخل جمجمه است که دقیقاً زیر مغز و در بالای مجرای بینی قرار گرفته است. محل دقیق‌تر و بهتر غده هیپوفیز در بالای قسمت گوشتی، پشت سقف دهان که به کام نرم معروف است، قرار دارد. غده هیپوفیز خود در داخل یک فضای استخوانی به نام sella turcica قرار دارد و البته اعصابی که چشم‌ها را به مغز متصل می‌کند به نام اعصاب بینایی از نزدیک این فصا عبور می‌کند.
غده هیپوفیز به صورت مستقیم به بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس متصل است. این پیوند، یک پیوند کلیدی بین مغز و سیستم غدد درون ریز بدن است. (غدد درون‌ریز به مجموعه‌ای از غدد در بدن گفته می‌شود که مسئول تولید هورمون‌ها در بدن هستند. هورمونها موادی هستند که در خون ترشح شده و نحوه عملکرد سایر اندام‌ها را کنترل می‌کنند.) هیپوتالاموس هورمون‌ها را در رگ‌های خونی کوچک متصل به غده هیپوفیز ترشح کرده و باعث می‌شود تا غده هیپوفیز هورمون‌های خود را بسازد. هیپوفیز به عنوان “غده اصلی کنترل” در نظر گرفته می‌‌شود زیرا هورمون‌هایی را می‌سازد که سطح هورمون‌های ساخته شده توسط بسیاری از غدد درون ریز دیگر بدن را کنترل می‌کند.
غده هیپوفیز دارای 2 قسمت است، هیپوفیز قدامی و هیپوفیز خلفی که هر کدام عملکردهای منحصر به فردی دارند.
فهرست مطالب
بیشتر تومورهای هیپوفیز از قسمت بزرگتر و جلویی غده هیپوفیز به نام هیپوفیز قدامی شروع می‌شوند. این قسمت از غده هیپوفیز، هورمون‌هایی را می‌سازد که سایر غدد درون ریز را کنترل می‌کند:

حتما بخوانید
نقش غده تیروئید در بدن و بیماری‌های مربوط به آن

  • هورمون آدرنوکورتیکوتروپینACTH که به عنوان کورتیکوتروپین نیز شناخته می‌شود، باعث رشد غدد فوق کلیوی و تولید هورمون‌های استروئیدی(مانند کورتیزول) می‌شود. تولید بیش از حد هیپوفیز باعث بیماری کوشینگ شده که علائم آن می‌تواند شامل افزایش سریع وزن و تجمع چربی در قسمت‌های خاصی از بدن باشد.
  • هورمون لوتئینیزه کننده rLH و هورمون محرک فولیکول FSH نیز گنادوتروپین نامیده می‌شود. در زنان اثرات اصلی آنها بر روی تخمدان‌ها یعنی جایی که تخمک‌گذاری و آزادشدن تخمک و تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون را کنترل می‌کند و در مردان، rLH و FSH تستوسترون و تولید اسپرم را در بیضه‌ها کنترل می‌کند.

حتما بخوانید
پستان عضوی پیچیده و بسیار کارآمد

هیپوفیز خلفی

تومورها به ندرت در هیپوفیز خلفی شروع می‌شوند. هیپوفیز خلفی، بخش کوچکتر و پشتی غده هیپوفیز است که در واقع امتداد بافت مغز از هیپوتالاموس می‌باشد. هیپوفیز خلفی جایی است که هورمون‌های ساخته شده توسط هیپوتالاموس (وازوپرسین و اکسی توسین) ذخیره شده و در جریان خون آزاد می‌شوند.
علایم یک آدنوم هیپوفیز
تومور یعنی رشد غیر طبیعی و بزرگ‌شدن سلول های بدن که می‌توانند تقریباً در هر نقطه از بدن شروع شوند. به همین دلیل بزرگ شدن غده هیپوفیز را تومورهای هیپوفیز می‌گویند.
تومورهای هیپوفیز که معمولاً خوش خیم هستند، در فضای کوچک جمجمه که غده هیپوفیز در آن قرار دارد، می‌مانند. به طور کلی آنها خیلی بزرگ نمی‌شوند، اما می‌توانند تأثیر زیادی بر سلامت فرد داشته باشند.
فضای بسیار کمی برای رشد تومورها در این قسمت از جمجمه وجود دارد. بنابراین، اگر قطر تومور از حدود یک سانتی‌متر بزرگتر شود، ممکن است به سمت بالا رشد کند، جایی که می‌تواند به قسمت‌های مجاور مغز و اعصاب ناشی از آن آسیب وارد کند. این می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند تغییرات بینایی یا سردرد شود. به بزرگ شدن غده هیپوفیز، آدنوم گفته می‌شود. آدنوم‌های هیپوفیز را می‌توان بر اساس اندازه به 2 دسته تقسیم کرد:
 
علائم به نوع تومور و ناحیه آسیب‌دیده غده هیپوفیز بستگی دارد. این تومورها می‌توانند منجر به علائمی شوند که ناشی از مقدار زیاد یا خیلی کم هورمون‌های هیپوفیز است. علائم هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در واقع سن، جنسیت و … در علائم بزرگ شدن غده هیپوفیز تاثیرگذار است. همچنین ممکن است،  این علائم شبیه سایر مشکلات سلامتی باشد به همین دلیل بهترین راه اطمینان از وجود مشکل در غده هیپوفیز مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مربوطه است.
در کودکان
در بزرگسالان
علائم بسته به نوع تومور و ناحیه آسیب دیده غده هیپوفیز متفاوت است به همین دلیل است که پزشک شما ممکن است آزمایش خون و ادرار، سی تی اسکن، ام آر آی یا بیوپسی را برای تشخیص دقیق‌تر وضعیت تومور تجویز کند. درمان غده هیپوفیز، ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی یا دارو باشد. اینکه چه نوع درمانی برای بیمار مناسب است به سابقه پزشکی، وضعیت جسمانی، شدت بیماری، سن بیمار و … بستگی دارد.

به طور کلی سرطان غده هیپوفیز نادر است و تنها چند صد مورد در مجلات پزشکی شرح داده شده است. گرچه مشکلات غده هیپوفیز می‌توانند در هر سنی رخ دهند اما بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود.
تقریباً تمام تومورهای هیپوفیز، تومورهای غده‌ای خوش خیم هستند(سرطانی نیستند) که آدنوم هیپوفیز نامیده می‌شوند. این تومورها خوش خیم نامیده می‌شوند زیرا مانند سرطان‌ها به سایر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند. گرچه تومور خوش خیم هیپوفیز نیز می‌تواند مشکلات سلامتی بزرگی ایجاد نماید، زیرا نزدیک به مغز بوده و ممکن است به بافت‌های مجاور (مانند جمجمه یا سینوس‌ها) حمله کند و هورمون‌های اضافی زیادی تولید کند.
تومور بدخیم هیپوفیز، علاوه بر رشد و درگیرکردن قسمت‌های جانبی خودش به سایر قسمت‌های بدن نیز نفوذ می‌کند، به همین دلیل خطرناک‌تر از تومور خوش خیم بوده و احتمال مرگ در پی تومور بدخیم هیپوفیز، بسیار بالاست.
متاسفانه، یکی از مسائل کلیدی در مورد تومورهای هیپوفیز این است که در حال حاضر هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا آدنوم خوش خیم هیپوفیز به سرطان تبدیل می‌شود و رشد می‌کند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد، وجود ندارد به همین دلیل است تا تومور هیپوفیز رشد نکرده و گسترش پیدا نکند، مشخص نمی‌شود که تومور بدخیم هیپوفیز است یا خوش‌خیم و خطر اصلی در اینجاست!!
 
 
پرسش و پاسخ
پزشک در مورد سابقه پزشکی شما می‌پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. همچنین ممکن است به یکی از این آزمایشات نیاز داشته باشید: آزمایش خون و ادرار. این آزمایشات سطح هورمون در خون و ادرار شما را بررسی می‌کند.
متاسفانه تا زمانی که بیماری به حد کافی رشد نکرده و توده بزرگ نشود، مشخص نیست که توده از نوع تومور بدخیم هیپوفیز است یا تومور  خوش خیم هیپوفیز.
متاسفانه مشکلات ناشی از هیپوفیز در هر سنی امکان به وجود آمدن، دارند، اما در بزرگسالان بیشتر از کودکان است.
منابع:
https://www.cancer.org/cancer/pituitary-tumors/about/what-is-pituitary-tumor.html
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/pituitary-tumors
Medscape. Pituitary Tumors Pathology. URL: https://emedicine.medscape.com/article/1868045-overview#a3
Johns Hopkins Medicine. Surgery for Pituitary Tumors. URL: https://www.hopkinsmedicine.org/neurology_neurosurgery/centers_clinics/pituitary_center/pituitary-tumor/treatment/surgery.html
مطالب مرتبط
هرساله حدود 2100 نفر در بریتانیا به بیماری هوچکین یا همان لنفوم هوچکین مبتلا می‌شوند. این بیماری که …
کبد بزرگترین ارگان غده‌ای بدن است که وظیفه اصلی آن این است که بدن را از سموم و …
براساس آمار موسسه سرطان آمریکا، هرساله هزاران مرد میانسال و یا مسن‌تر در این کشور به سرطان پروستات …
براساس آمار موسسه سرطان آمریکا، حدود 1.5 درصد بزرگسالان این کشور در طول عمر خود به سرطان گلو …
در مقاله پیشین در مورد آرسنیک، منابع آن و میزان آرسنیک موجود در آب، هوا، خاک و مواد …
سرطان رحم چهارمین سرطان کشنده در زنان بعد از سرطان های ریه، پستان و کولون است. حدود 2 …
ارسال نظر
2020 seebmagezine.com. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *