اردبیل- معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: طبق آمارها بیماری دیابت در استان اردبیل در بین جوانان افزایش یافته به طوری که ۲۷ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال دیابت دارند.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد جعفرزاده صبح شنبه در جلسه بزرگداشت فرارسیدن هفته ملی دیابت در اردبیل با بیان اینکه دیابت یک بیماری جدی و طولانی مدت است، اظهار کرد: در صورتی که این بیماری به طور صحیح کنترل نشود، منجر به بروز عوارض و ناتوانی و مرگ می‌شود.
وی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، افزود: طبق آمارها بیش از ۴۶۳ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند و سالانه ۴/۵ میلیون نفر نیز به دلیل دیابت جان خود را از دست می‌دهند.
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل به ابتلای بیش از پنجاه درصد بیماران دیابتی به کووید ۱۹ اشاره کرد و گفت: با توجه به سیستم ایمنی این افراد خطر ابتلاء به کرونا در بین افراد مبتلا به قند خون زیاد است و باید پروتکل‌های بهداشتی با جدیت بیشتری در این افراد رعایت شود.
جعفرزاده به تشریح آمار بیماران دیابتی در کشور پرداخت و افزود: طبق آخرین مطالعه انجام شده در کشور ما بیش از ۵/۵ میلیون نفر از افراد بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند و حداقل ۷۵% آنان از بیماری خود آگاهی دارند.
وی از ابتلای بیش از ۲۷ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال در استان به بیماری دیابت خبر داد و بیان کرد: متأسفانه در استان اردبیل با توجه به تغذیه نامناسب و کم تحرکی این بیماری در بین جوانان در حال افزایش است و انتظار می‌رود که هم استانی‌های عزیز، برای بررسی از نظر ابتلاء به دیابت اقدام نموده و از عوارض جبران ناپذیر این بیماری جلوگیری نمایند.
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل به شعار امسال هفته دیابت نیز اشاره کرد و گفت: امسال هفته ملی دیابت از ۲۲ آبان لغایت ۲۸ آبان ماه برگزار و شعار روز جهانی دیابت «مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همیشه» نامگذاری شده است.
وی تاکید کرد: مدیریت دیابت نیازمند مراقبت، کنترل و درمان روزانه، سبک زندگی سالم و آموزش مداوم است و با توجه به پاندمی کووید ۱۹ کنترل بیماری دیابت در مبتلایان به دیابت بیش از پیش اهمیت دارد و افراد در صورت ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ بیشتر در معرض خطر عوارض شدید بیماری قرار می‌گیرند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *