معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و نیز تعاملات علمی با کشورهای اسلامی جزء مزیت‌های اصلی رشد صنعت گردشگری و به ویژه حوزه‌ گردشگری سلامت خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، انسیه خزعلی در پنجمین کنگره بین‌المللی سلامت کشورهای اسلامی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و به خصوص شهدای سلامت اظهار داشت: مسئله گردشگری یکی از مسائلی هست که همیشه به عنوان یک حرکت فرهنگی و تمدنی در جهان مورد بحث بوده و اکنون نیز به نام‌های مختلف و تخصص‌های گوناگون تقسیم‌بندی و مطرح می‌شود.
معاون امور زنان و خانواده‌ی ریاست جمهوری، با بیان این مطلب که گردشگری در قرون گذشته نیز رواج داشته، افزود: متنبی شاعر معروف عرب زبان بعد از سفر خود به کشور ما، ایران را به بهشت تشبیه می‌کند اما هم‌زبان نبودن و عدم آشنایی با زبان فارسی را به عنوان یه آسیب در زبان خود مطرح کرده؛ و امروز نیز بحث مترجمی در حوزه گردشگری یکی از مباحث قابل تأمل می‌باشد.
وی با تأکید به این مطلب که گردشگری سلامت زمانی در گردشگری سیاحتی و زیارتی خلاصه می‌شد بیان داشت: هم اکنون برای توسعه گردشگری سلامت باید امکانات موجود را با همدیگر ضمیمه کرد تا هم‌افزایی صورت بگیرد، به ویژه در زمینه‌هایی که بین کشورهای اسلامی این تخصص و توانمندی وجود داشته باشد.
خزعلی در ادامه مبحث توسعه‌ی گردشگری سلامت با استناد به آیه ۲۰۰ سوره مبارکه آل‌عمران گفت: توانمندی‌های کشورهای اسلامی باید با هماهنگی و شکیبایی بیشتر، فراتر از مرزهای جغرافیایی در تمام حوزه‌های علم و دانش و فرهنگ تقویت شود.
معاون رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های موجود کشور، در طب اسلامی و دسترسی به گیاهان دارویی و طبیعت درمانی عنوان کرد: دسترسی آسان و قیمت مناسبِ خدمات مختلف از جمله مبحث آموزش به عنوان امتیازات نسبی گردشگری در ایران مطرح است که منجر به رشد این صنعت خواهد شد و از سوی دیگر اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و نیز تعاملات علمی با کشورهای اسلامی جز مزیت‌های اصلی رشد این صنعت خواهد بود.
وی در خصوص استقبال بانوان مسلمان از خدمات پزشکی توسط متخصصان زن در ایران گفت: بسیاری از زنان مسلمان این تقاضا را دارند که یک پزشک زن در جریان معالجه و درمان ورود کند و حضور بانوان متخصص ایرانی در عرصه‌های مختلف پزشکی می‌تواند بستر مناسبی برای تعاملات بیشتر در صنعت گردشگری سلامت باشد.
خزعلی عنوان داشت مطابق آمار، گردشگری سلامت با همه شرایط خاص، بحران‌های اقتصادی و کرونا در سال‌های اخیر همچون گذشته این صنعت، رشد اقتصادی خوبی داشته، که با سرمایه‌گذاری جدی می‌توان نسبت به برخی منابع موجود، قوی‌تر عمل کنیم تا سوددهی بیشتری نیز داشته باشد، اقتصادی صرف نیست و ادامه داد: کشورهای اسلامی در صنعت گردشگری سلامت، باید تعاملات علمی بالا و چشمگیری داشته باشند و از نظر علمی توانمندی‌های خود را به یکدیگر منتقل کنند.
معاون رئیس جمهور با بیان این مطلب که کشورهای اسلامی باید از نظر مرجعیت علمی با یکدیگر تعامل داشته باشند اظهار داشت: غرب اجازه نمی‌دهد برخی تخصص‌ها در کشورهای مسلمان وارد شود اما ما همچون همیشه باید با همت جوانان خود این انحصار علمی و تخصصی رایج در جهان غرب را از میان برداریم.
وی در صنعت گردشگری سلامت و مبحث آموزش سه نکته را خاطرنشان کرد و افزود: آموزش نکته نخستی است که باید کشورهای اسلامی به آن توجه داشته باشند و تبادل خوبی در این حوزه بین کشورها صورت بگیرد و نکته بعد سرمایه‌گذاری روی سلامت بانوان می‌باشد که بیشترین مراجعات پزشکی را دارند و مبحث آخر «توجه به اشتراکات فرهنگی» ست که می‌تواند به توسعه و جذب گردشگری سلامت کمک کند.
معاون رئیس‌جمهور به برنامه دولت جهت تسهیل صدور مجوزهای گردشگری سلامت اشاره کرد و اذعان داشت: برای تضمین کیفیت خدمات گردشگری سلامت، باید در حوزه درمان و پس از درمان پیگیری لازم صورت گرفته و نیز در آموزش مترجمان متخصص و مسلط به آداب میهمان‌نوازی و پرستاری و نیز اصطلاحات پزشکی سرمایه‌گذاری مناسبی شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *