اهر- مدیر شبکه بهداشت و درمان اهر با اشاره به این‌که امکان توسعه بیمارستان باقرالعلوم اهر با تأسیسات فعلی وجود ندارد، گفت: پیگیری احداث بیمارستان دوم در اهر اولویت مسئولان باشد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد میرزاپور شامگاه جمعه در نشست مشترک با نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که ۱۸ نفر از دانشجویان دانشکده پرستاری اهر غیربومی هستند، اظهار داشت: در بین دانشجویان دانشکده پرستاری اهر تنها ۲ یا ۳ نفر دانشجوی بومی داریم و مابقی غیربومی هستند، البته مقدمات و زیرساخت‌های لازم برای تحصیل حضوری دانشجویان دانشکده پرستاری اهر فراهم شده است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان اهر با قدردانی از پیگیری‌های نماینده مردم اهر و هریس برای تأمین قطعات دستگاه MRI بیمارستان اهر افزود: اگر پیگیری‌ها از وزارت بهداشت نبود قطعاً تأمین قطعات MRI با ماه‌ها تأخیر مواجه می‌شد، اما نباید فراموش کنیم که ارزش سرمایه‌گذاری با این دستگاه در حدود ۳۰ میلیارد تومان است. هرچند امیدوار نبودیم قطعات به دست‌مان برسد چون شهرستان‌های اولویت‌دارتر از اهر در لیست وزارت بهداشت بودند ولی با پیگیری‌های نماینده اهر و هریس اولویت با بیمارستان اهر شد.
وی، خواستار پیگیری و اخذ مجوز احداث بیمارستان دوم در شهرستان اهر شد و گفت: احداث بیمارستان دوم در اهر موضوعی است که نباید فراموش یا اولویت دست چندم شمرده شود، چراکه هر روز بار مراجعات به بیمارستان باقرالعلوم اهر در حال افزایش است و با توجه به اینکه تأسیسات این مرکز درمانی قابل توسعه نیست لذا این امر امکان توسعه بخش‌های بیمارستان اهر را از ما می‌گیرد.
میرزاپور از برنامه‌ریزی برای احداث ساختمان مستقل پایگاه شماره ۳ فوریت‌های پزشکی شهرستان اهر در درمانگاه شماره ۷ بهداشت خبر داد و افزود: پایگاه شماره ۳ شهری فوریت‌های پزشکی فعلاً در محوطه مجتمع سابق شبکه بهداشت و درمان مستقر است، اما بایستی برای این پایگاه ساختمان مستقل احداث کنیم. از طرفی پایگاه فوریت‌های پزشکی در روستای ورگهان نیز راه‌اندازی می‌شود.
 ضرورت احداث بیمارستان دوم در شهرستان اهر
اختصاص یک دستگاه یونیت سیار دندان‌پزشکی به شبکه بهداشت و درمان اهر
مدیر شبکه بهداشت و درمان اهر با ابراز نگرانی از فروش غیرمجاز قرص برنج در برخی فروشگاه‌های اهر تأکید کرد: متأسفانه از ابتدای سال‌جاری ۶ نفر به دلیل استفاده از قرص برنج در اهر جان‌باخته‌اند و لازم است تا با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به جمع‌آوری قرص برنج از فروشگاه‌های غیرمجاز اقدام شود.
وی همچنین از اختصاص یک دستگاه یونیت سیار دندان‌پزشکی به شبکه بهداشت و درمان اهر در راستای پیگیری نماینده اهر و هریس خبر داد و افزود: هیچ شهرستانی در آذربایجان‌شرقی به جز شهرستان اهر یونیت سیار دندان‌پزشکی ندارد و چون این تجهیزات در اختیارمان قرار گرفت قصد داریم خدمات دندان‌پزشکی در روستاهای محروم شهرستان اهر به روستاییان و دانش‌آموزان روستایی ارائه دهیم.
میرزاپور بابیان این‌که در طول یک و نیم سال گذشته بیمارستان باقرالعلوم اهر از نظر درآمد و منابع مالی با چالش مواجه شده است، خاطرنشان کرد: علی‌رغم تنگنای مالی و درآمدی بیمارستان باقرالعلوم اهر، سعی کردیم خدمات مطلوبی ارائه دهیم و از تعطیلی احتمالی برخی بخش‌ها جلوگیری کردیم.
نیروی پرستاری بیمارستان اهر کمتر از استاندارد وزارت بهداشت است
مدیر بیمارستان باقرالعلوم اهر نیز در این جلسه بابیان این‌که نیروی پرستاری بیمارستان اهر کمتر از ۵۰ درصد استاندارد وزارت بهداشت است، گفت: ۲۷ تخت بستری در طرح توسعه‌ای بیمارستان اهر افزایش می‌یابد.
سعید عبدی افزود: بیمارستان باقرالعلوم اهر از زمان شیوع ویروس کرونا بعد از بیمارستان امام رضا (ع) تبریز؛ بیشترین پذیرش بیماران کرونایی را داشته است علی‌رغم افزایش بار مراجعات؛ به تمام مراجعین خدمات درمانی ارائه شده است.
مدیر بیمارستان باقرالعلوم اهر گفت: ظرفیت بخش‌های کرونایی بیمارستان باقرالعلوم اهر حداکثر ۸۵ تخت پیش‌بینی شده بود، اما با تدابیر اتخاذ شده، در مقاطعی تا ۱۶۰ بیمار کرونایی را پذیرش و ارائه خدمات کردیم.
وی بابیان این‌که بیمارستان اهر یکی از بیمارستان‌های استان با کمترین درصد فوتی ناشی از کرونا و بیشترین درصد بهبودی بیماران کرونایی در بین بیمارستان‌های آذربایجان‌شرقی می‌باشد یادآور شد: در ایام پیک کرونا بیمارستان اهر علی‌رغم کمبود منابع مالی با افزایش هزینه‌های ناشی از تأمین اقلام حفاظتی دارو و تجهیزات و اکسیژن مواجه بود که علی‌رغم مشکلات نسبت به تأمین آن‌ها اقدام و به بیماران ارائه خدمات شد.
عبدی تصریح کرد: بیمارستان اهر از ابتدا شیوع کرونا علاوه بر بیماران شهرستان اهر به بیماران سایر شهرستان‌های منطقه ارسباران و برخی شهرهای مجاور خدمات درمانی ارائه نمود و نقش خود را بعنوان بیمارستان معین منطقه ارسباران به خوبی ایفا کرد که انتظار می‌رود نگاه مسئولین محترم نیز به این بیمارستان متفاوت و به‌عنوان بیمارستان معین برای منطقه ارسباران باشد.
 ضرورت احداث بیمارستان دوم در شهرستان اهر
مدیر بیمارستان باقرالعلوم اهر به کمبود نیروی پرستاری در بیمارستان اهر اشاره کرد و گفت: استاندارد تعداد پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی بایستی ۱.۸ نفر پرستار می‌باشد ولی در بیمارستان باقرالعلوم اهر به ازای هر تخت بستری ۰.۷ نفر پرستار داریم که کمتر از استاندارد تعریف شده و حتی میانگین استانی است که این عامل موجب فشار مضاعف به همکاران و به‌ویژه در حدود دوسال اخیر شده است که جا دارد از تلاش‌ها و رشادت‌های این عزیزان کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.
وی اضافه کرد: تورم بالا و پایین بودن تعرفه‌ها نسبت به هزینه‌ها و گاهاً تأخیر در پرداخت از طرف بیمه‌ها موجب مشکلات مالی برای بیمارستان می‌گردد که نیازمند تدبیر مسئولین در سطح کلان می‌باشد.
عبدی خاطرنشان کرد: ایجاد بخش جدید نوزادان با ۱۵ تخت، آی‌سی‌یو داخلی با ۱۰ تخت و اتاق عمل با ۲ تخت جزو طرح‌های توسعه‌ای بیمارستان باقرالعلوم اهر است که در تلاش هستیم تا نیمه‌ی نخست سال ۱۴۰۱ این طرح‌ها به سرانجام برسد.
مدیر بیمارستان باقرالعلوم اهر با قدردانی از پیگیری‌های نماینده مردم اهر و هریس در مجلس برای تأمین قطعات دستگاه MRI بیمارستان اهر یادآور شد: بی‌شک نتیجه پیگیری نماینده اهر و هریس در تأمین تجهیزات درمانی برای بیمارستان اهر قابل لمس است، و راه‌اندازی بخش MRI بیمارستان پتانسیل بالایی برای پذیرش بیماران از کلیه شهرستان‌های منطقه و شهرستان‌های مجاور خواهد بود. همچنین در راستای تقویت زیرساخت‌های خدمات درمانی در شهرستان اهر و ارتقا خدمات تخصصی‌تر در جهت کاهش مراجعات مردم منطقه و شهرستان به مرکز استان لازم است تا احداث بیمارستان دوم با جدیت پیگیری شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *