رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۸۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا نجاری اظهار داشت: این میزان واکسن برای توزیع و پوشش گروه‌های پرخطر شامل کارکنان سیستم بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار این دانشگاه‌ها قرار گرفته و زمان تزریق آنها نیز تا انتهای فصل سرما است.
وی افزود: در سال ۹۹ با توجه به پاندمی کرونا و رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و استفاده عمومی از محلول‌های شستشوی دست‌ها موارد قابل توجهی از آنفلوانزای فصلی گزارش نشد.
نجاری ادامه داد: در حال حاضر ضمن ابلاغ توصیه‌های لازم برای مراقبت از بیماری به دانشگاه‌ها بروز قابل ملاحظه آنفلوانزای فصلی گزارش نشده است ولی با توجه به کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در جمعیت عمومی، احتمال شیوع آنفلوانزای فصلی دور از انتظار نیست.
رئیس اداره مراقبت بیان داشت: چالش اصلی در ابتلای به آنفلوانزا ایجاد عوارض و افزایش احتمال مرگ و میر در افراد پرخطر شامل اطفال زیر ۵ سال یا افراد مسن بالای ۶۵ سال و ساکنین مراکز مراقبت اعم از خانه سالمندان، بهزیستی و مانند آن است.
نجاری اضافه کرد: دو نوع آنفلوانزا A و B عامل ایجاد بیماری در انسان هستند که عمدتاً از طریق قطرات تنفسی، آلودگی دست‌ها و یا وسایل آلوده منتقل می‌شوند. لذا بهترین راهنمایی پیشگیری از ابتلاء در جمعیت عمومی رعایت فاصله در صورت وجود علائم و شستن دست‌ها است.
وی افزود: آنفلوانزا یک بیماری حاد و تب دار تنفسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می‌شود و طیفی از علائم را ایجاد می‌کند که با علائم ناشی از ویروس کووید ۱۹ همپوشانی دارد.
نجاری ادامه داد: بنابراین در شرایط حاضر افتراق آن از ابتلاء به کرونا بسیار مهم است. آنفلوانزای ۱۹۱۸ اسپانیا و پاندمی حاصل از آن یک چالش بشر در قرن گذشته بوده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *