با توجه به اینکه بسیاری از بیماری‌ها با غذا و سلامت مردم ارتباط مستقیم دارند، توجه به سلامت و اطمینان از سالم بودن غذا رویکردی بسیار جدی پیدا کرده است تا آن جا که شعار سازمان جهانی بهداشت "ایمنی غذا از مزرعه تا سفره" است.
به گزارش ایسنا، در ایران وزارت بهداشت برای تامین و تضمین سلامت غذای مردم طرح درج نشانگرهای چراغ راهنمای تغذیه و اصالت کالا بر روی فرآورده‌های غذایی را آغاز کرده است.
باید توجه کرد که بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت ارتباط مستقیم با تغذیه و خوراکی‌های مورد استفاده دارند که نیازمند توجه بیشتر به کیفیت مواد غذایی است. مصرف زیاد قند، نمک و چربی‌های جامد موجب بیماری‌های دیابت، فشارخون، سکته‌های مغزی، بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی می‌شود.
ضرورت توجه به محتوا و کیفیت خوراکی‌ها موجب شده وزارت بهداشت برای انتخاب هوشمندانه یک محصول، درج نشانگرهای چراغ راهنمای تغذیه و اصالت کالا بر روی بسته‌های مواد غذایی را در دستور کار قرار دهد.
بر این اساس، برچسب رنگ سبز نشانه کم بودن چهار عنصر، قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب در این محصول است، رنگ نارنجی بر روی فرآورده نشان از سطح متوسط این عناصر زیان آور دارد و رنگ قرمز برای مصرف توصیه نمی‌شود.

این نشانه‌ها کمک می‌کنند تا بیماری‌هایی که به علت محصولات غذایی ممکن است ایجاد شود را بتوان تا حد قابل توجهی کاهش داد.
بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، برچسب اصالت کالا که حاوی کد پیگیری و شماره پیامک است، دیگر نشانه سلامت کالا است که بر روی بسته‌های مواد غذایی و بهداشتی خارجی که تحت نظارت قرار گرفته‌اند و از مبادی رسمی کشور وارد شده‌اند، حک شده تا خیال مصرف کننده ایرانی از خرید آن آسوده باشد.  مصرف محصولات خارجی بدون برچسب اصالت کالا، می‌تواند تهدید کننده سلامت افراد باشد.
بنابراین دقت در انتخاب مواد غذایی علاوه بر اینکه سلامت افراد را تضمین می‌کند، می‌تواند تشویق کننده تولید کننده‌هایی باشد که سلامتی مردم را در اولویت فعالیت‌هایشان قرار داده‌اند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari