هر سال بیش از چهار میلیون نفر در جهان به دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی شدید جان خود را از دست می‌دهند.
به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، با این وجود هنوز فناوری‌های تصویربرداری پزشکی پیشرفته‌ای که علاوه بر کم هزینه بودن و ارائه طلاعات دقیق، بتواند بسیار سریع و خیلی زود بیماری‌های تنفسی را تشخیص دهد نیز تاکنون توسعه داده نشده است.
محققان دانشگاه فنی مونیخ آلمان در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه روشی برای حل این مشکل شده‌اند. راه حل این محققان “رادیوگرافی قفسه سینه زمینه تاریک”(dark-field chest X-rays) است. البته گفتنی است تا به حال، این روش در انسان‌ها مورد مطالعه قرار نگرفته بود و دانشمندان آلمانی برای اولین بار با موفقیت از این روش جدید اشعه ایکس برای تشخیص بیماری تنفسی بیماران استفاده کردند.
این فناوری جدید اشعه ایکس، تغییرات اولیه در ساختار حبابی ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه را نشان می‌دهد. در این فناوری تنها از یک پنجم تابش مورد نیاز در توموگرافی رایانه‌ای اشعه ایکس استفاده می‌شود.
بر خلاف تصویربرداری اشعه ایکس معمول، این فناوری جدید اشعه ایکس از ماهیت امواج نور اشعه ایکس استفاده می‌کند. این فناوری به طور عمده از پدیده فیزیکی پراکندگی مانند تصویربرداری میکروسکوپی با نور زمینه تاریک یا نور قابل مشاهده استفاده می‌کند.
تصویربرداری میکروسکوپی با نور زمینه تاریک تکنیکی در میکروسکوپ‌های نوری است که به وسیله آن، کاربر می‌تواند نورهای منعکس و متفرق شده از یک قطعه را به وسیله نوردهی مایل از اطراف قطعه، بدون وجود پرتوهای نور مستقیمی که در روش زمینه روشن تابانیده می‌شوند، مشاهده کند. در روش زمینه تاریک بر خلاف روش زمینه روشن، نور پس‌زمینه تصویر کاملاً تاریک است.
“فرانتز فیفر”(Franz Pfeiffer)، رهبر این مطالعه گفت: رادیوگرافی قفسه سینه زمینه تاریک به ما فرصتی برای بهبود تشخیص زودهنگام بیماری‌های ریوی را می‌دهد.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari