(949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : 28 مهر 1400
آیا می‌دانید کتامین چیست ؟ کتامین درمانی چیست ؟ چگونه افسردگی خود را از بین ببریم؟ کتامین، یک توهم زا و بی حسی جدا کننده است که برای بهبود افسردگی مقاوم به درمان تایید شده است. این مقاله به بررسی نحوه‌ی بهبود افسردگی مقاوم به درمان توسط قرص کتامین ، اثربخشی و عوارض جانبی احتمالی آن می‌پردازد. در این مقاله از اطلاعات پزشکی سیب، در ابتدا به بررسی افسردگی و نشانه های آن و سپس به بررسی داروی کتامین و نقش آن در درمان افسردگی می پردازیم، با ما همراه باشید.
فهرست مطالب
بیماری افسردگی اساسی یک اختلال روانی بسیار شایع است. در واقع بر اساس مطالعات انجام گرفته، از هر 6 نفر، 1 نفر در طول عمر خود به افسردگی مبتلا می شود. افسردگی در زنان شیوع بیشتری دارد؛ به گونه ای که از هر 3 زن، 1 نفر در طول زندگی خود حداقل یک دوره از بیماری افسردگی اساسی را تجربه می‌کند. بر اساس تحقیقات آماری اخیر، تنها در ایالات متحده آمریکا بالغ بر 16 میلیون نفر، دست کم یک دوره افسردگی اساسی را در طی یک سال گذشته تجربه کرده اند. بسیاری از مردان که از افسردگی رنج می برند، تشخیص داده نشده و یا تحت درمان قرار نگرفته اند. افسردگی علل مختلفی می تواند داشته باشد. افسردگی فراتر از “احساس ناراحتی” یا “احساس گناه کردن عادی به دنبال یک اتفاق” است.
کتامین درمانی چیست ؟ کتامین در دهه‌ی ۱۹۶۰ در طول جنگ ویتنام، به عنوان داروی بی حسی برای سربازان در جبهه‌های جنگ عرضه شد. امروزه، کتامین یک داروی قانونی است که از طریق نسخه تجویز می‌شود و در طول جراحی در دامپزشکی استفاده می‌شود.
طبق اظهارات ستاد مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده‌ی آمریکا (DEA)، این یک داروی برنامه‌ی III است، به این معنا که دارای مصارف تایید شده‌ی پزشکی است. اما امکان سوء مصرف این دارو نیز وجود دارد و می‌تواند با وابستگی جسمی و روانی همراه باشد.
کتامین یک بی حسی جدا کننده است، به این معنا که درک فرد از بینایی و صدا را تغییر می‌دهد و در عین تسکین درد (بی حسی)، احساس جدا شدن از محیط (جدا کننده) را ایجاد می‌کند.
کتامین همچنین به عنوان یک توهم زا طبقه بندی می‌شود. با این حال، کتامین را به سختی می‌توان به عنوان یک توهم زا تعریف کرد، زیرا گروه توهم زا شامل داروهایی همچون لایزرژیک اسید دی اتیل آمید (LSD)، مریم گلی، پیوت، فن سیکلیدین (PCP) و سیلوسایبین (قارچ) است.
هنگامی که کتامین توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند اختلالات استرس پس از سانحه (PTSD)، افسردگی مقاوم به درمان، اضطراب و درد مزمن و شدید را درمان کند.
درمان افسردگی با کتامین
افسردگی اساسی یک اصطلاح روانپزشکی می‌باشد که به حالت بیمارگونه افسردگی، غم و کاهش لذت از زندگی اطلاق می‌شود.  این بیماری می‌تواند باعث مشکلات گوناگون روانی و جسمی برای فرد شود و عملکرد اجتماعی، خانوادگی و شغلی فرد را کاهش دهد. همچنین افسردگی ارتباط مستقیمی با خودکشی در افراد دارد. دیده شده‌ است که از هر 10 نفری که به خودکشی روی آوردند، 8 نفر از آنها از افسردگی اساسی رنج برده اند. بروز این بیماری در افراد مختلف متفاوت می باشد. برخی از افراد تنها یک یا دو علامت زیر را ممکن است داشته باشند:
درمان‌های متداول برای افسردگی و اضطراب، شامل داروهایی هستند که روی کتاکولامین های مغز از جمله سروتونین و نوراپی نفرین تاثیرمی گذارد. این دارو‌ها که به نام مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین یا  SNRIs/SSRIs شناخته می‌شوند، موثرتر، کارآمدتر و کم خطرتر از نسل قدیمی داروهای ضد افسردگی هستند.
چگونه افسردگی خود را از بین ببریم؟ آیا می‌دانید برخی از افراد مبتلا به افسردگی به سختی درمان می‌شوند؟ تقریبا ۳۰% از افراد مبتلا به اختلال افسردگی، علائمی را تجربه می‌کنند که با درمان بهبود نمی‌یابند. گفته می‌شود فردی که با مصرف دو داروی مختلف افسردگی با دوزهای مناسب برای حداقل شش هفته بهبود نیابد، به افسردگی مقاوم به درمان مبتلاست.
تشخیص افسردگی مقاوم به درمان دشوار است، اما تحقیقات نشان داده اند که زنان و افراد مسن تر بیشتر در معرض افسردگی مقاوم به درمان قرار دارند.
افرادی که دارای بیماری‌های مزمن همچون درد مزمن و اختلالات تیروئید هستند نیز به میزان بالایی در معرض افسردگی مقاوم به درمان قرار دارند. همچنین افرادی که سابقه‌ی اختلالات خوردن، اختلالات سوء مصرف مواد و اختلالات خواب را دارند نیز تا حد زیادی در معرض این افسردگی قرار دارند.
گزینه های درمانی موثری وجود دارند که برای درمان این نوع افسردگی کاربرد دارند. همچنین تحقیقات جدیدی در حال انجام هستند.
تزریق کتامین
حال که متوجه شدید کتامین درمانی چیست بیایید بیشتر در مورد نحوه مصرف آن بدانیم. اکنون که کتامین تحت نام تجاری اسپراواتو مورد تایید FDA قرار گرفته است، دستورالعمل‌های سختگیرانه ای در خصوص استفاده از آن به عنوان درمان افسردگی وجود دارد. اسپراواتو به عنوان اسپری بینی استفاده می‌شود و فقط در کلینیک‌ها و داروخانه‌های دارای مجوز فروش کتامین موجود است.
فرد مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان، در مطب پزشک از قرص کتامین استفاده می‌کند، برای کنترل دو ساعت در مطب منتظر می‌ماند و سپس به خانه فرستاده می‌شود. به این ترتیب، فردی که تحت تاثیر کتامین قرار دارد (خصوصا به خاطر ویژگی‌های جدا کننده‌ی کتامین) همیشه باید تحت نظارت قرار بگیرد.
برای واجد شرایط بودن جهت مصرف کتامین، فرد باید داروی ضد افسردگی دیگری را نیز مصرف کند. کتامین را فقط می‌توان برای افرادی تجویز کرد که علائم افسردگی مقاوم به درمان را دارند.
کتامین IV که به عنوان تزریق کتامین نیز شناخته می‌شود، توسط FDA تایید نشده است، اما هنوز به عنوان یک داروی بدون نسخه در کلینیک‌های کتامین برای بهبود افسردگی مقاوم به درمان، درد مزمن، اضطراب و آسیب روحی استفاده می‌شود.
تزریق کتامین برای افسردگی با سرعت آهسته و کنترل شده در طول مدت ۴۰ دقیقه به فرد داده می‌شود. دوز تزریق با توجه به وزن فرد محاسبه و با توجه به میزان تحمل او تنظیم می‌شود. یک دوره‌ی درمان شامل ۶ تا ۸ تزریق در یک دوره‌ی ۳ تا ۴ هفته ای است.
کتامین یک درمان امیدوار کننده برای افسردگی مقاوم به درمان است و نتایج مثبتی را در مورد افسردگی و افکار خودکشی نشان داده است. در نتیجه، این دارو برای کسانی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند امیدبخش است و پنجره ای رو به پیشرفت‌های چشمگیر را رو به آن‌ها می‌گشاید.
این پنجره می‌تواند به مداخلات دیگر از جمله روان درمانی اجازه‌ی استفاده بدهد. روان درمانی بخشی جدایی ناپذیر از درمان افسردگی است. با این حال، هنگامی که افراد به شدت افسرده هستند، معمولا نمی‌توانند به طور مفیدی به روان درمانی بپردازند، که این امر می‌تواند بار روانی زیادی را بر دوش آن‌ها بگذارد.
کتامین دارویی است که به طور بالقوه می‌تواند به تسکین سریع افسردگی کمک کند. همچنین امکان روان درمانی هدفمند برای فرایند بهبود طولانی مدت را فراهم می‌کند.
اگر چه این یک دستورالعمل رسمی نیست، اما انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) بیانیه ای صادر کرد که در سال ۲۰۱۷ در مجله‌ی پزشکی JAMA Psychiatry منتشر شد. APA توصیه کرد که قبل از درمان، پزشک باید:
از آنجایی که برخی از کلینیک‌ها تحت پروتکل‌های درست عمل نمی‌کنند، اگر به دنبال کلینیک کتامین برای کمک به بهبود افسردگی مقاوم به درمان خود هستید، باید دستورالعمل‌های زیر را در نظر داشته باشید:
در قسمت زیر به لیستی از شرایط و رفتارهایی اشاره کرده ایم که می‌توانند در درمان کتامین تداخل ایجاد کنند:
قرص کتامین
همچون تمام داروها (بدون نسخه یا تجویز شده) کتامین عوارض جانبی بالقوه ای دارد و قبل از شروع درمان با کتامین باید به هر فردی در مورد این عوارض مشورت داده شود:
کتامین بیش از 50 سال به عنوان یک داروی بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار می گرفته است. مشاهدات اخیر حاکی از اینست که دوز پایین کتامین، می تواند علائم افسردگی را بهبود ببخشد. تایید کرده اند. آنچه توجه پژوهشگران را به کاربرد این ماده به عنوان داروی ضد افسردگی معطوف کرده است، اثرات سریع آن در کاهش علائم شدید اضطراب و افسردگی و افکار خودکشی می‌باشد.
بیشتر بیماران در طی چند ساعت پس از درمان با کتامین، احساس بهبودی در علائم خود دارند. این در حالی است که دیگر داروهای رایج برای نشان دادن اثرات درمانی خود حداقل به 4 هفته زمان نیاز دارند. بیشتر بیماران پس از اولین تزریق داخل رگی داروی کتامین، احساس بهبودی درعلائم افسردگی را تجربه می کنند. با این حال این احساس در طی 24 تا 48 ساعت شروع به کم شدن می کند، که با تداوم درمان براساس پروتکل های درمانی، اثرات مثبت این دارو مدت زیادی برای فرد باقی خواهد ماند.
منبع: verywellmind
مطالب مرتبط
به پایان رسیدن زندگی مشترک، اتفاقی نیست که هیچکس پیش از ازدواج آن را برنامه ریزی کرده باشد …
اسکیزوفرنی کلمه ای آشنا در علم روان پزشکی یا روان شناسی برای بسیاری از ماست. این اختلال شناختی …
ساعت زیستی یا ساعت بیولوژیک بدن یکی از جالب ترین و عجیب ترین یافته های بدست آمده طی …
همه ما در طی عمر خود حداقل یک یا چندین بار دچار حالتی موسوم به بی اشتهایی یا …
در قسمت اول مقاله ( داروی کتامین، درمانی جدید برای افسردگی ( قسمت اول ) ) درباره نقش …
در دو مقاله پیشین درباره روغن های مضری همچون روغن پنبه دانه، سویا، ذرت و … سخن گفتیم. …
ارسال نظر
2020 seebmagezine.com. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

نظرات بسته هستند.