ایسنا/لرستان عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: غربالگری در ایران و به ویژه لرستان ضعیف است.
دکتر یحیی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دو مقوله سلامت و امنیت باید اولویت حاکمیت باشد چراکه سلامت مردم از اهمیت بسزایی دارد.
وی با اشاره به اینکه افزایش جمعیت جزو اولویت‌های کمیسیون بهداشت است، بیان کرد: خیلی از افرادی که نابارور هستند به خاطر وقفه انداختن در باروری است و این تاخیر سبب شده که زوجها دچار ناباروری شوند.
 عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: باید زوجین در مراکز آموزشی و مشاوره‌ای آموزش‌های لازم را کسب و پس از ازدواج بلافاصله فرزند دار شوند.
ابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از منویات مقام معظم رهبری افزایش جمعیت است، افزود: در این راستا با تلاش‌هایی که در مجلس صورت گرفت موفق شدیم که هزینه‌های ناباروری زوجین را تحت پوشش بیمه قرار دهیم و این قدم مهمی است که اعتبار آن در بودجه نیز لحاظ شده است.
وی تاکید کرد: پیامدهای ناباروری نظیر مشکلات روحی و روانی را باید در جامعه بررسی کرد چراکه برای این قشر مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ایجاد می‌کند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه غربالگری در ایران و به ویژه لرستان ضعیف است،  افزود: مردم باید به سلامت خود اهمیت بدهند به عنوان نمونه، مردان بعد از چهل سالگی بیماریابی پروستات را هر ۱۰ سال یکبار انجام دهند.
ابراهیمی گفت: همچنین مردان بالای ۵۰ سال برای اطمینان از سلامت خود باید کونولوسکوپی انجام دهند.
وی بیان کرد: همچنین ضرورت دارد که بانوان نیز به سلامت خود اهمیت بیشتری دهند و در سنین بالای ۴۰ سال تست عارضه‌یابی سرطان سینه را انجام دهند.
 عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تاسیس مراکز پیشگیری می‌تواند از بروز بسیاری از کانسرها در بین زنان و مردان جلوگیری کند البته مردم نیز باید به سلامت خود در این راستا بیشتر اهمیت دهند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari