طبق گزارش اخیر محققان، آلودگی هوا عامل ۱.۱ میلیون مرگ و میر در سراسر آفریقا در سال ۲۰۱۹ بوده است.
به گزارش خ برنگار مهر به نقل از ساینس دیلی، طبق گزارش محققان کالج بوستون، آلودگی هوای ناشی از خانه‌ها ۷۰۰ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است، در حالی که افزایش آلودگی هوای بیرونی جان ۴۰۰ هزار نفر را گرفته است.
بعلاوه آلودگی هوا میلیاردها دلار بر تولید ناخالص داخلی در کشورهای آفریقایی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند با از دست دادن ویرانگر رشد فکری کودکان آفریقا مرتبط باشد.
در اولین بررسی گسترده قاره ایی در مورد تأثیرات وسیع آلودگی هوا در آفریقا، تیم بین المللی دریافتند که در حالی که مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای خانگی اندکی کاهش یافته است، مرگ ناشی از آلودگی هوا محیط بیرونی در حال افزایش است.
«فیلیپ لندریگان»، مدیر رصدخانه جهانی آلودگی و سلامت کالج بوستون، می‌گوید: «نگران کننده ترین یافته افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای محیط بیرونی بود. در حالی که این افزایش هنوز اندک است، اما با وجود افزایش شهرهای آفریقایی در دو تا سه دهه آینده و توسعه اقتصادی این قاره، با نرخ افزایش تصاعدی تهدید می‌شود.»
محققان خاطرنشان می‌کنند که قاره آفریقا در حال تغییر و تحول عظیمی است. جمعیت آفریقا در این قرن بیش از سه برابر شده است یعنی از ۱.۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۰ به ۴.۳ میلیارد نفر در سال ۲۱۰۰ رسیده است. شهرها در حال گسترش هستند، اقتصاد در حال رشد است و امید به زندگی تقریباً دو برابر شده است.
بر اساس این گزارش، احتراق سوخت‌های فسیلی باعث افزایش آلودگی هوای بیرونی شده است که موجب مرگ ۲۹.۱۵ نفر در هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۹ بوده، در حالیکه در سال ۱۹۹۰، این رقم ۲۶.۱۳ نفر در هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر بوده است.
آلودگی هوا دومین عامل مرگ و میر در آفریقا است و بیش از دخانیات، مشروبات الکلی، تصادفات رانندگی و سوءمصرف مواد مخدر جان مردم این قاره را می‌گیرد. بیماری ایدز رده اول عامل مرگ و میر است.
محققان خاطرنشان می‌کنند که آفریقا بخشی از تلفات جهانی ناشی از آلودگی هوا را دربر می‌گیرد که در سال ۲۰۱۷ حدود ۶.۷ میلیون نفر را در سراسر جهان کشته است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari