مقامات بهداشتی جمهوری دموکراتیک کنگو روز گذشته (جمعه) از شناسایی مورد جدید ابتلا به ابولا در شرق این کشور خبر دادند.
به گزارش ایسنا، ژان ژاک مبونگانی، وزیر بهداشت کنگو در بیانیه ای گفت که آزمایش ابولای پسربچه ای سه ساله در نزدیکی شهر “بِنی” واقع در شرق این کشور که یکی از کانون های شیوع این بیماری در ۲۰۲۰_۲۰۱۸ بود، مثبت اعلام شد و این کودک روز چهارشنبه جان خود را از دست داد.
وی افزود: حدود ۱۰۰ نفر که ممکن است در معرض این ویروس قرار گرفته باشند، شناسایی شده اند و تحت معاینات پزشکی قرار خواهند گرفت.
در گزارش داخلی آزمایشگاه زیست پزشکی کنگو آمده که سه نفر از همسایه های این کودک سه ساله در محله پرجمعیت بنی نیز در ماه گذشته علائم مشابه ابولا را نشان داده و جان خود را از دست دادند اما هیچ کدام مورد آزمایش قرار نگرفتند.
بر اساس گزارش ها، از زمان کشف این بیماری در سال ۱۹۷۶ که باعث استفراغ شدید و اسهال شده و از طریق تماس با مایعات بدنی منتقل می شود، کنگو شاهد ۱۲ موج شیوع این بیماری بوده است.
اگرچه درمان هایی نیز از زمان شیوع بی سابقه ابولا بین سالهای ۲۰۱۶_۲۰۱۴ در غرب آفریقا حاصل شده، با این حال این بیماری معمولاً نیمی از افراد مبتلا را می کشد که در صورت تشخیص زودهنگام بیماری میتوان میزان مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به آن را کاهش داد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دو واکسن تولید شرکت های مِرک (MRK.N) و “جانسون اند جانسون” (JNJ.A) نیز برای مهار شیوع این بیماری موثر هستند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari