مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: از اول دی ماه هیچ پرداخت غیرالکترونیک از طرف بیمه‌ها انجام نمی‌شود.
به گزارش ایسنا، محمد مهدی ناصحی امروز در یک نشست خبری، گفت: در ۱۸ ماه گذشته فعالیت‌های مناسبی در حوزه نسخه الکترونیکی انجام شده و در برخی استان‌ها بیش از ۹۰ درصد استقرار نسخه الکترونیکی اتفاق افتاده، اما در برخی شهرها مانند تهران و کرج این میزان کمتر است. در حال حاضر خدمات سطح یک روستایی هم به پوشش نسخه الکترونیکی متصل شده است.
وی با بیان اینکه این برنامه به همکاری پزشکان و مردم نیازمند است، افزود: تمام مراحل نسخه الکترونیکی تا نزدیک به ۶۰ درصد پیاده شده که میزان مناسبی محسوب می‌شود.
وی درباره پوشش بیمه‌ای بیماری‌های خاص، گفت: ما به این امر نیز توجه داشته و سال گذشته خدمات توانبخشی مربوط به اتیسم را در دستور کار قرار گرفت و تحت پوشش قرار گرفت. در مورد بیماری‌هایی مثل سرطان نیز اقداماتی انجام می‌شود و بیمه سلامت آمادگی دارد که ۱۰۰ درصد هزینه‌ها را پوشش بدهد.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: کشوری را سراغ نداریم که در کمتر از هشت سال نسخه الکترونیکی پیاده کرده باشد و مهلتی که ما برای اجرای این برنامه گرفتیم تا ابتدای دی ماه ۱۴۰۰ است و در نتیجه به مراکز اعلام کردیم از اول دی ماه هیچ پرداخت غیر الکترونیک از طرف بیمه‌ها انجام نمی‌شود.
ناصحی تاکید کرد: یکی از وظایف بیمه این است که بسته مناسبی ارائه بدهد تا پرداختی از جیب مردم کمتر شود و مسیر صحیح ارائه خدمت در جامعه شکل بگیرد. گام‌های بیمه سلامت در این مسیر با حمایت از نظام ارجاع و پزشکی خانواده در دستورکار است تا با اجرای کامل آن، پرداختی از جیب مردم کاهش محسوسی پیدا کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره حذف ارز دولتی دارو، اظهار کرد: ما طرفدار این هستیم که ارز دولتی حذف و قاچاق‌ها ساماندهی و حذف شود. نگرانی ما تامین منابع به موقع است زیرا اگر منابع به موقع تامین نشود، قیمت دارو سرسام آور می‌شود. با الکترونیکی شدن خدمات، بیمه سلامت این آمادگی را دارد که اگر قیمت ارز آزاد شود، به شرط تامین منابع، این موضوع را اجرایی کند. بنابراین به موقع رسیدن منابع بسیار اهمیت دارد. نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان حداقل برای دارو باید داده شود که باید به آن توجه کنیم تا به موقع به بیمه‌ها پرداخت شود.
وی با اشاره به اینکه این اولین دوره‌ای است که سازمان بیمه سلامت وارد موضوع توانبخشی شده است، ادامه داد: بر اساس یافته‌ها بر این موضوع صحه گذاشتیم و از شورای عالی بیمه سلامت مصوبه گرفتیم تا توانبخشی را در پنج دانشگاه به صورت آزمایشی اجرا کنیم. هنوز منابعی برای این موضوع پرداخت نشده و در سال ۱۴۰۱ موضوع توانبخشی در بیماری‌های مزمن را اجرایی خواهیم کرد.
ناصحی درباره پوشش بیمه‌ای تست‌های تشخیصی کرونا، بیان کرد: پس از تکلیف مقام معظم رهبری به سازمان‌های بیمه‌گر، فرانشیز مربوط به تست‌های کرونا هم توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شود. اگر پزشکی که در مراکز حضور دارد برای تست کرونا ارجاع بدهد، ۱۰۰ درصد هزینه توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شود. اگر کسی به آزمایشگاه‌های خصوصی برای تست کرونا مراجعه کند، ۱۰۰ درصد هزینه بر اساس تعرفه دولتی پرداخت می‌شود. هزینه مربوط به ۴۴۰ هزار آزمایش کرونا در بخش سرپایی با هزینه‌ای بالغ بر ۷۸ میلیارد تومان تا پایان تیر ماه پرداخت شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره آخرین پرداختی‌های بیمه سلامت، اظهار کرد: در سال‌های قبل فاصله پرداخت بیمه سلامت به مراکز طرف قرارداد حدود ۶ ماه بود. در حال حاضر مطالبات بخش خصوصی تا مرداد ماه پرداخت شده است. در حال حاضر ماهانه ۴۷۰ میلیارد تومان فقط برای نسخه الکترونیک پرداخت می‌کنیم. در بخش بیمارستان‌های دولتی نیز مطالبات تا تیر ماه و حتی در برخی دانشگاه‌ها یک ماه بیشتر نیز پرداخت شده است. در بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی تلاش کردیم پرداختی‌ها به روز باشد. حتی خسارات متفرقه تا هفتم مهر ماه ۱۴۰۰ پرداخت شده است. در سطح یک روستایی نیز مطالبات به صورت ماهانه پرداخت می‌شود و تا پایان شهریور ماه ۸۰ درصد علی الحساب پرداخت شده است.
ناصحی ادامه داد: در موضوع کرونا، بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم که بالغ بر ۹۰ درصد آن در بخش بستری بوده است.
او تاکید کرد: به بحث سالمندی در کشور ما خیلی توجه نشده است و ساختار بهداشتی و درمانی ما مناسب نیست. در مجلس فراکسیونی به این نام شکل گرفته که در آن مشارکت می کنیم. این امور پرهزینه است و بیمه سلامت در این حوزه‌ها می خواهد وارد شود. هزینه سرماخوردگی را می توان مدیریت کرد اما هزینه بیماران سرطانی و مزمن بسیار بالاست و وظیفه دولت و حکومت تامین اینهاست. امیدواریم در یک دوره سه‌ساله این مساله را از نظر قانونی حل کنیم.
وی درباره میزان پرداخت از جیب مردم، گفت: بر اساس قوانین، بیمه‌های دولتی اجازه دارند ۹۰ درصد هزینه‌های بستری و ۷۰ درصد سرپایی را به نرخ دولتی پرداخت کنند. افزایش بار مراجعات باعث افزایش پرداخت از جیب مردم می‌شود. بیماری‌های مزمن هزینه‌های کمرشکنی دارند و وظیفه بیمه‌ها حمایت از این بیماران است. در بحث پوشش همگانی پرداخت بخش خصوصی را مصوب کردیم و امسال نیز پیشنهاداتی داریم که بتوانیم هزینه پرداختی از جیب مردم را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: سهم خروجی و پرداخت از جیب مردم بیشتر شده و از ۳۶ درصد به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. البته سازمان آمار هنوز آمار دقیق را اعلام نکرده است.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari