در جلسه ای که با حضور دکتر بهرام عین اللهی – وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، دکتر سید علیرضا مرندی رییس و اعضای فرهنگستان علوم پزشکی و معاونان وزیر بهداشت برگزار شد، ضمن تقدیر از افزایش سرعت واکسیناسیون جامعه، بر ضرورت توجه بیش از پیش به حوزه بهداشت و رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید شد.
به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست رییس فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه مردم به دولت آقای رئیسی دل بسته اند و ما هم  برای موفقیت این دولت  دعا می‌کنیم گفت: ان شاءالله روزی برسد که مسئولان وزارت بهداشت به جای درمان به بهداشت توجه ویژه‌تری داشته باشند؛ اگر گذشتگان بیش از این در حوزه بهداشت فعالیت می کردند شاید امروز شاهد این تعداد مرگ و میر مبتلایان به کرونا نبودیم. 
وی با اشاره به اینکه فرهنگستان آمادگی دارد در زمینه های مختلف با وزارت بهداشت همفکری داشته باشد، درخصوص سیاست های کلی سلامت، عنوان کرد:  گرچه مقام معظم رهبری در سال 93 این سیاست ها را ابلاغ فرمودند اما تاکنون این سیاست‌ها اجرایی نشده است امیدواریم با پیگیری‌های  دکتر عین اللهی به این سیاست ها عمل شود چرا که درصورت تحقق این موضوع، دیگر موضوعی باقی نخواهد ماند.
وزارت بهداشت باید به سیاست نخبه پروری دقت ویژه ای داشته باشد
مرندی بر  سیاست نخبه پروری وزارت بهداشت هم تاکید کرد و خواستار سند اسلامی شدن دانشگاه ها شد.
وی با تاکید بر اینکه سلامت معنوی بسیار مورد توجه رهبر انقلاب  است، گفت: سال 92 گروه سلامت معنوی در فرهنگستان تشکیل شد، سازمان جهانی بهداشت سالهاست که تصویب کرده، سلامت معنوی یکی از ابعاد سلامت باشد.
مرندی در پایان ابراز امیدواری کرد: نشریه فرهنگ و ارتقاء سلامت هرچه سریع تر به عنوان یک مجله پژوهشی و علمی در وزارتخانه تصویب شود.
متاسفانه در کشور به حوزه بهداشت بسیار بی‌توجهی شده است
در ادامه این نشست دکتر عین اللهی ضمن عرض تسلیت به مناسبت وفات حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، با اظهار تاسف از بی‌توجهی به حوزه بهداشت در کشور بیان داشت؛ در 14 سفر ی که در این مدت کوتاه به استان‌ها داشتم به خانه‌های بهداشت مراجعه کردم؛ تقریبا اکثر خانه‌های بهداشت از شبکه خارج شده‌اند که این مشکلات را باید رفع کنیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: رسیدگی به موضوعاتی همچون نظام ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک از جمله برنامه‌های ما هستند که آنها را اجرایی می‌کنیم.
وی همچنین به موضوع آموزش و صدمات جدی که به این حوزه وارد شده است، اشاره و اظهار کرد: در ارتقاء باید به موضوع  آموزش اهمیت دهیم کما اینکه براساس فرمایش مقام معظم رهبری استاد باید دانشجوپرور شود.
عین‌اللهی در ادامه این نشست به موضوع واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: لطف الهی شامل حال ما شد و تحولی در این حوزه ایجاد شد. مردم هم مثل گذشته به ما کمک کردند و رکورد جهانی تزریق واکسن در کشور شکسته شد. هفته گذشته 8 میلیون و 200 هزار دُز واکسن یعنی حدود  کل جمعیت برخی کشورهای منطقه تزریق داشته‌ایم.
وزیر بهداشت عنوان کرد: این امر دوباره به ما ثابت کرد که هر اقدامی در مملکت مردمی شود، موفق خواهد بود؛ درحوزه بهداشت هم اگر مردم به صحنه بیایند، توفیق خواهیم داشت. تاکنون نزدیک به 56 میلیون دُز واکسن تزریق شده است و این درحالی است که تا تیرماه 5 میلیون واکسن تزریق شده بود.
وی در پایان مطرح کرد: گرچه در این روزها  به افتخارات خوبی در واکسیناسیون جامعه دست پیدا کرده ایم اما دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان باید رعایت شوند.
گفتنی است، در پایان این نشست معاونان وزارت بهداشت و اعضای فرهنگستان علوم پزشکی اظهارات خود را درخصوص موضوعات مطروحه بیان کردند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari