معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: اینکه گفته می‌شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملا اشتباه است و اکنون به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در کشور داریم.
به گزارش ایسنا، دکتر ابوالفضل باقری فرد درخصوص اظهارات مطروحه درباره کمبود پزشک و پایین بودن میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی در کشور، عنوان کرد: پایه و اساس اطلاعات ارائه شده، صحیح نیست و اینکه گفته می‌شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملا اشتباه است.

وی عنوان کرد: اکنون اگر به سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت مراجعه شود، در گزارشی که برای سال ۲۰۱۸ بوده، آمده است که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۵.۹ پزشک وجود دارد؛ همچنین اعلام شده است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در عراق ۷ پزشک، در ترکیه ۱۸ پزشک، در سوریه حدود ۱۲.۸ پزشک و در افغانستان ۲.۸ پزشک وجود دارد.

به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در ایران داریم

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اطلاعات ارائه شده درخصوص تعداد پزشکان در ایران کاملا اشتباه است، اظهار کرد:  اطلاعاتی که اعلام کردم، برای سال ۲۰۱۸ است و براساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک داریم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۴، این عدد به بالای ۱۸ خواهد رسید که تقریبا نزدیک به مطلوب است.

دکتر باقری فرد گفت: طرح این موضوع که تعداد پزشکان کشورهایی همچون سوریه و عراق از ما بیشتر است، صحیح نیست و کاملا با آمارهای WHO متفاوت است.

وی به چگونگی ارائه آمار تعداد پزشکان از سوی سازمان جهانی بهداشت اشاره و خاطرنشان کرد: آمارها را کشورها به WHO می‌دهند و آنها بررسی دیگری ندارند؛ برخی از آنها اسامی بهورز و طب سنتی‌های خود را هم که به عنوان مثال در چین پنج سال درس می‌خوانند، به عنوان پزشک معرفی می‌کنند و این درحالی است که ما این کار را نمی‌کنیم و آنهایی پزشک قلمداد می‌شوند که همه دروس ارائه شده را گذرانده و هفت سال را طی کرده باشند.

وی افزود: این موضوع هم عاملی شده که آمار برخی کشورها زیاد ثبت شده است، اما در واقع آماردهی آنها صحیح نبوده و افراد با تحصیلات کم را هم که در امور پزشکی فعالیت دارند، به عنوان پزشک معرفی می‌کنند.

۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند

معاون آموزشی وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه هم اکنون آمار، نشان دهنده افزایش تعداد پزشکان در کشور است، اظهار کرد: یعنی در سال ۱۴۰۰، چهار هزار فارغ‌التحصیل گروه‌های پزشکی داشتیم، درحالی که امسال سنجش هشت هزار نفر را به ما معرفی کرده است، یعنی هفت سال پیش ۴ هزار دانشجو گرفتیم و امسال این تعداد به ۸ هزار رسیده که نشان دهنده رشد است.

به نقل از وبدا، دکتر باقری فرد در پایان با اشاره به اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهایی که به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۰ پزشک وجود دارد، شرایط خوب است، تصریح کرد:  اکنون ۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari