دو هفته پس از دریافت دُز دوم واکسن کووید-۱۹ اثر محافظتی آن در بالاترین حد خود خواهد بود.
به گزارش ایسنا،‌ اگرچه بعد از واکسیناسیون کامل، خطر ابتلا به کووید-۱۹ تا حد زیادی پایین است اما احتمال آن هرگز به صفر نمی‌رسد.
اگر بعد از این مدت بازهم به کووید-۱۹ مبتلا شدید، در واقع دچار شکلی از بیماری شده اید که اصطلاحا آن را “عفونت غیرمنتظره” یا “عفونت پیشرفته” (breakthrough infection) می نامند که در افراد واکسینه شده به طور کامل رخ می‌دهد.
به‌ طور کلی عفونت‌های غیرمنتظره نیز شبیه عفونت‌های معمولی کووید-۱۹ در افراد واکسینه نشده است اما برخی تفاوت‌ها بین این دو گونه وجود دارد.
برای مثال پنج علامت شایع در عفونت غیرمنتظره عبارت‌ از سردرد، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد و از دست دادن حس بویایی هستند. برخی از این علائم همان نشانه‌هایی است که افرادی که واکسینه نشده‌اند با ابتلا به کووید، تجربه کرده‌اند.
با این حال اگر واکسینه نشده‌اید سه مورد از شایع‌ترین علائم ابتلا به کووید سردرد، گلودرد و آبریزش بینی است. هرچند دو علامت شایع دیگر در افراد واکسینه نشده تب و سرفه‌ مداوم است. این دو علامت «شایع» کووید -۱۹ هنگامی‌که هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اید بسیار کمتر دیده می‌شود.
چه عواملی خطر ابتلا را افزایش می‌دهد؟
بنابر گزارش روزنامه ایندیپندنت، در انگلیس تحقیقات نشان داده است که ۰.۲ از جمعیت یا یک نفر از هر ۵۰۰ نفر پس از واکسیناسیون کامل دچار عفونت غیرمنتظره کووید می‌شود اما همه در معرض خطر یکسانی نیستند. به نظر می‌رسد برخی عوامل بر میزان محافظت واکسن از شما در برابر این ویروس اثرگذار هستند.
به گفته متخصصان،‌ یکی از این عوامل مدت زمان گذشته از واکسیناسیون است. ثابت شده که مدت‌زمان سپری‌شده پس از واکسیناسیون نیز عامل مهمی است و یکی از دلایلی است که این روزها بحث را بر سر افزایش ایمنی پس از دریافت دز تقویتی (بوستر یا دز سوم) افزایش داده است.
تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که محافظت واکسن فایزر در طول شش ماه پس از واکسیناسیون کاهش می‌یابد. هنوز برای دانستن اینکه پس از شش ماه برای تأثیر محافظتی دو دز واکسیناسیون چه اتفاقی می‌افتد بسیار زود است اما به‌ احتمال‌ زیاد اثر آن بیشتر کاهش می‌یابد.
به گزارش ایسنا، با این حال برخی از متخصصان بیماری های عفونی در آمریکا معتقدند که حتی اگر میزان پادتن ناشی از تزریق واکسن پس از مدتی در بدن کاهش یابد اما بدن دیگر می تواند پادتن تولید کند و بنابراین در افراد سالم که سالمند و مبتلا به بیماری خاص نیستند تزریق دز تقویتی ضرورتی ندارد هرچند هنوز اختلاف نظرهایی در این باره وجود دارد.
عامل مهم دیگر نوع ویروسی است که با آن روبرو هستید. کاهش ریسک ابتلا تا حد زیادی با آزمایش واکسن‌ها در برابر نوع اولیه‌ ویروس کرونا محاسبه شد.
اما هنگام مواجهه با نوع آلفا، داده‌های بهداشت عمومی انگلیس نشان می‌دهد که دو دز واکسن فایزر محافظت کمتری دارد و خطر ابتلا به کووید-۱۹ با علائم را تنها تا ۹۳ درصد کاهش می‌دهد. در برابر نوع دلتا نیز سطح حفاظت حتی کمتر می‌شود و به ۸۸ درصد می‌رسد. واکسن استرازنکا نیز به همین ترتیب تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
از سوی دیگر باید به خاطر داشته باشید که ارقام فوق به متوسط کاهش ریسک ابتلا در افراد اشاره دارد. خطر ابتلای شما به میزان ایمنی شما و سایر عوامل خاص شخصی مانند اینکه چقدر در معرض ویروس قرار دارید، بستگی دارد.
ایمنی معمولا با افزایش سن کاهش می‌یابد. مشکلات پزشکی طولانی‌مدت نیز ممکن است واکنش ما به واکسیناسیون را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین افراد مسن یا افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند ممکن است سطوح کمتری از محافظت واکسن در برابر کووید-۱۹ داشته باشند یا ممکن است تأثیر واکسن در بدن آنها سریع‌تر کاهش یابد.
نوع واکسن نیز می تواند اثرگذار باشد. همانگونه که شرکت‌های تولیدکننده این واکسن‌ها در آزمایشات بالینی خود اعلام کرده‌اند، نوع واکسنی که دریافت کرده‌اید نیز در کاهش نسبی احتمال ابتلا تاثیر دارد. «کاهش نسبی ریسک» معیاری است که نشان می‌دهد واکسن چقدر خطر ابتلا به کووید-۱۹ را در مقایسه با فردی که واکسینه نشده کاهش می‌دهد. با این حال متخصصان و محققان حوزه پزشکی در کشورهای مختلف از ابتدای شروع واکسیناسیون همواره تاکید کرده‌اند که تزریق هر نوع واکسن تایید شده‌ای توصیه می‌شود و به عدم واکسیناسیون ترجیح دارد.
مراقبت‌های معمول در برابر ویروس کرونا را ادامه دهید
همچنین پیشنهاد مقامات بهداشتی این است که مراقبت‌های معمول درباره ویروس کرونا را تا جایی که می‌توانید ادامه دهید تا هم از خود و هم از افرادی که امکان دریافت واکسن را نداشته‌اند، محافظت کنید.
یک مطالعه نشان داده است افرادی که پس از واکسیناسیون به کووید-۱۹ مبتلا شدند در مقایسه با افراد واکسینه نشده ۵۸ درصد کمتر در معرض تب هستند و علائم برای بسیاری از افراد مانند سرماخوردگی توصیف‌شده است.
همچنین افراد واکسینه شده کمتر از افراد واکسینه نشده در صورت ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری می‌شوند. آن‌ها همچنین علائم کمتری در مراحل اولیه بیماری دارند و کمتر احتمال دارد به کووید طولانی مبتلا شوند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari