سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (جمعه) در یک کنفرانس مجازی جهانی خواستار بهبود شرایط مراقبت از سلامت زنان باردار، نوزادان و ضع حمل مادران شد.
به گزارش ایسنا، آمار جهانی نشان می دهد روزانه حدود ۸۰۰ زن و ۶۷۰۰ نوزاد به دلیل شرایط زایمان ناسالم در زمان نزدیک به وضع حمل، جان خود را از دست می دهند.
علاوه بر این روزانه نزدیک به ۵۴۰۰ نوزاد مُرده به دنیا می آیند که ۴۰ درصد از این مرگ ها مربوط به زمان و شرایط نامطلوب زایمان است.
سازمان بهداشت جهانی با برجسته کردن این اعداد از مدیران مراکز مراقبت های بهداشتی و کارکنان بهداشت و درمان در سراسر جهان خواست تا مجموعه ای متشکل از پنج هدف را به منظور بهبود ایمنی و سلامت مادران و نوزادان تصویب کنند.
این اهداف در یک کنفرانس جهانی مجازی روز گذشته با موضوع “مراقبت ایمن از مادر و نوزاد” مشخص شد.
به گفته سازمان جهانی بهداشت، اکثر مرده زایی ها، مرگ مادران و نوزادان قابل اجتناب است به شرطی که مادران و نوزادان مراقبت های ایمن، شایسته و باکیفیتی در دوران بارداری، زایمان و اولین روزهای زایمان دریافت کنند.
با وجود پیشرفت هایی که در زمینه کاهش مرگ و میر و بیماری مادران و نوزادان از سال ۱۹۹۰ به دست آمده است، جهان هنوز از دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه های توسعه پایدار (SDG) فاصله زیادی دارد.
دلیل اصلی عدم دستیابی به این هدف، عدم رسیدگی به مراقبت های ناایمن و بی کیفیت است.
به گزارش ایسنا به نقل پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، مراقبت های ناایمن مواردی مانند تشخیص دیرهنگام و نادرست، تشخیص نادرست بیمار، خطاهای دارویی، بیهوشی و خطاهای جراحی، روشهای ناایمن تزریق، فقدان شیوه های کنترل عفونت، مداخلات غیر ضروری و بدرفتاری عنوان شده است.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari