مدیر اورژانس منطقه ای سازمان جهانی بهداشت (EMRO )درباره تغییر دز دوم واکسن، گفت: اگرچه سازمان بهداشت جهانی چنین توصیه ای نمی کند اما برای مثال شواهد و مطالعات حاکی از این است که آسترازنکا و فایزر می‌تواند ایمنی ایجاد کند.
به گزارش ایسنا، دکتر ریچارد برنان در نشست خبری که به صورت مجازی با حضور مدیر منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و  نماینده این سازمان در ایران برگزار شد، در پاسخ به این سوال که علیرغم آغاز دز سوم در برخی کشورها، موضع سازمان جهانی بهداشت نسبت به عدم دسترسی کشورهای فقیر به واکسن چیست، گفت: سازمان جهانی بهداشت مقداری دز واکسن را به مردمی که در کشورهای ضعیف هستند اهدا کرده است. تلاش ها جهت رساندن واکسن بیشتر در حال بررسی است و نهایتا تا اواسط سال آینده این مشکل برطرف خواهد شد.
وی درباره واکنش سازمان جهانی بهداشت در خصوص واکسیناسیون کشورهای تحت فشار تحریم‌ همچون ایران، گفت: سازمان جهانی بهداشت در حال پیگیری و دسترسی همه مردم جهان به واکسن می باشد. تحریم ها به هیچ وجه نباید مانع این قضیه شود. همچنین در حال پیگیری و تهیه واکسن های بیشتر برای کشور ایران هستیم.
مدیر اورژانس منطقه ای EMRO درباره شیوع سویه های جدید کرونا به رغم واکسیناسیون در کشورهای مختلف گفت:‌ درست است که مشکلاتی از این قبیل دیده می شود اما باید در نظر داشت که واکسن ها در برابر سویه ها، کاهش روند بستری ها و حتی تلفات بسیار موثر خواهند بود. یکی از مهم ترین دلایل کنترل سویه ها، افزایش روند واکسن است. به عبارتی هر چه بیشتر واکسیناسیون انجام شود، تا حد قابل قبولی از این مشکل جلوگیری خواهد شد.
برنان در پاسخ به چگونگی ابتلای زنان باردار و شیرده پاسخ داد: زنان بارداری که واکسن دریافت کرده اند، سیستم ایمنی بدنشان افزایش یافته است و هرگز مشکلات ناشی از ویروس کرونا را نخواهند داشت. بنابراین زنان باردار و یا شیرده در مواقعی که احساس می کنند در خطر نیستند باید واکسن را دریافت کنند. برای مثال زنان باردار یا شیردهی که پرستار، دکتر یا در مراکز درمانی مشغول به کار هستند بایستی سریعا واکسن را دریافت کنند.
آیا ویروس کرونا در تابستان کاهش و در زمستان افزایش می یابد؟
مدیر اورژانس منطقه ای امرو در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا در تابستان کاهش و در زمستان افزایش می یابد گفت:هیچ گونه مدرک و شواهدی در این خصوص وجود ندارد. برای مثال اگر به تعداد مبتلایان کشورهای غربی نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد تعداد مبتلایان در تابستان کاهش نمی یابد. ناگفته نماند که عامل های دیگری در این زمینه دخیل هستند برای مثال در برهه ای از زمان شاهد این هستیم که مردم مدت زیادی در خانه میمانند، فاصله اجتماعی را رعایت می کنند که در این مواقع طبیعتا تعداد مبتلایان کاهش می یابد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا بر روی شنوایی تاثیر می گذارد گفت: هیچ مدرک موثقی در این خصوص وجود ندارد که ویروس کرونا بر روی شنوایی تاثیر می گذارد ، گرچه که برخی علائم ها هنگام بروز این بیماری دیده می شود اما عارضه ی گوش درد جزء علائم رایج این بیماری محسوب نمی شود.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: طبیعتا نباید فراموش کنیم که استفاده از ماسک، بهداشت و ضدعفونی کردن دست، رعایت فاصله اجتماعی، دوری کردن از اجتماعات و مکان های شلوغ به کاهش روند این بیماری کمک خواهد کرد.
دکتر برنان در پاسخ به این سوال که آیا فرد واکسینه شده می تواند دز بعدی واکسن را تغییر دهد ، پاسخ داد؟ اگرچه سازمان بهداشت جهانی چنین توصیه ای نمی کند اما برای مثال شواهد و مطالعات حاکی از این است که ترکیب دز اول آسترازینکا و دز دوم فایزرهمچنان ایمنی خوبی ایجاد می کند.
مدیر اورژانس منطقه ای امرو درباره اینکه آیا تغییرات آب و هوایی تاثیری بر تولید سویه های جدید می شود  نیز گفت:  هیچ گونه مدرکی برای اثبات تغییرات آب و هوایی در ایجاد سویه های جدید وجود ندارد.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari