ایمپلنت دندان از جمله روش‌‎های مؤثر جهت بازیابی دوباره دندان‌‎های خود بوده که توانسته جایگزین مناسبی برای پروتزهای دندانی محسوب شود. از این‌رو نیاز است تا با توجه به استقبال زیادی که از این روش کاشت دندان انجام شده، به بررسی و تحقیق در خصوص موضوعات مربوط به این جراحی بپردازیم تا کلیه‎‌ی متقاضیان ایمپلنت دندان، جراحی موفقی را تجربه کرده و از دندان کاشته شده‎‌ی خود به خوبی تا سال‎‌ها استفاده نمایند. توجه شود که مسلط بودن به مبحث ایمپلنت دندانی و آگاهی از مراقبت‎‌های پس از جراحی از موارد به شدت تاثیرگذار در موفقیت کاشت می‎‌باشد.

ایمپلنت‌‎های دندان در واقع به پیچ‌‎های از جنس تیتانیوم گفته می‌شود که با قرارگیری درون دندان نقش ریشه برای دندان کاشته شده را ایفا می‌کنند. این پیچ‌‎ها از استحکام خوبی برخوردار بوده و درون استخوان فک جای‌گذاری می‌شوند تا بر اثر عوامل متعدد دچار شکستگی و خم شدگی نشوند. اما قرار گرفتن این پیچ‌‎ها درون استخوان فک و جوش خوردن اصولی آن در مکان مشخص شده نیازمند رعایت نکاتی خاص پس از اتمام جراحی می‌‎باشد. در حقیقت می‌توان گفت که برخورداری از یک جراحی خوب برای رسیدن به یک کاشت موفق و با دوام کافی نبوده و عوامل متعددی چون مراقبت‌‎های پس از جراحی نقش عمده‎‌ای را در این مسیر ایفا می‌کنند. از این‌رو نیاز است تا کلیه‎‌ی متقاضیان ایمپلنت دندان در خصوص این موضوع از طریق تحقیق و بررسی و یا مشورت با دندانپزشک خود اطلاعات بیشتری کسب نمایند.
ماندگاری ایمپلنت دندان
همان طور که اشاره نمودیم عوامل متعددی در ماندگاری ایمپلنت تأثیرگذار بوده و آن را تعیین می‌کنند اما به صورت کلی اگر کلیه‎‌ی موارد یعنی انتخاب متخصص و مرکز ایمپلنت دندان و مراقبت‌‎های پس از جراحی به خوبی صورت پذیرد دندان کاشته شده می‌تواند حتی تا ۲۰ سال نیز عمر کنند. در واقع نحوه‎‌ی رفتار شما با این دندان و جنس دندانی که انتخاب شده (برند تاج دندان و نوع ایمپلنت) تأثیر بسیاری زیادی را در دوام و ماندگاری آن خواهد داشت.
ایمپلنت‌ها گاهی به صورت یک دندان منفرد و گاهی نیز به صورت یک ردیف دندان یا مجموعه‌ای کامل از دندان‌های فک فوقانی و تحتانی کاشته می‌شوند. نکته مهم در این مورد این است که رعایت نکاتی که قبل از جراحی و بعد از آن باید رعایت شود در هر دو صورت یکسان است.
چند توصیه برای مراقبت از ایمپلنت انجام شده
متأسفانه بعضی از افراد تصور می‌کنند که داشتن اطلاعات کافی در خصوص متخصص و مرکز انجام ایمپلنت کافی بوده و نیازی به کسب اطلاعات بیشتر نیست این در حالیست که برخورداری از اطلاعات مختلف در خصوص ابعاد و مباحث مختلف ایمپلنت دندانی قطعاً می‌تواند موفقیت بیشتری را برای بیماران به ارمغان آورد. از این‌رو نیاز است تا درباره‌‎ی مراقبت‎‌های بعد از ایمپلنت دندان مطالبی را عرض نماییم.


از چه دهان شویه‎‌‎‌ای پس از انجام ایمپلنت استفاده کنیم؟
از نظر متخصصان کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا (https://drserita.com) با دندان ایمپلنت شده‎‌ی خود همانند یک دندان عادی رفتار کنید و در مراقبت از آن کوشا باشید اما به هر حال این دندان باز هم مصنوعی است و نمی‌توان از دهان شویه‌‎هایی که همیشه استفاده می‌کردیم و حاوی الکل بودند استفاده کنیم چرا که دهان شویه‌‎های الکلی ممکن است منجر به پوسیدگی زود هنگام این دندان‌‎های کاشته شده شوند. توجه شود که استفاده از دهان شویه برای مراقبت دندان ایمپلنت شده به تنهایی کافی نبوده و افراد در استفاده از مسواک و نخ دندان نیز می‌‎بایست اهتمام بیشتری ورزند تا بتوانند به مدت طولانی از دندان کاشته شده‌‎ی خود استفاده نمایند.
 

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari