امروزه با پیشرفت علم راه حل‌های متفاوتی برای پرپشت کردن موهای سر پیدا شده اما فقط یک راه حل همیشگی و طبیعی که قابلیت رشد مجدد هم داشته باشد وجود دارد که آن هم کاشت موی طبییع است. برای شناخت طبیعی‌ترین روش کاشت مو یا همان کاشت موی طبیعی با ما در این مقاله همراه شوید.
برای کاشت موی طبیعی یا پیوند موی طبیعی با روش‌های مختلفی از بانک موی فرد (پشت سر) موی طبیعی برداشته شده و در محل‌هایی که کم پشتی یا به اصطلاح طاسی وجود دارد، مو کاشته می‌شود.
کاشت موی طبیعی به چند روش قابل اجراست. روش‌های قدیمی آن FUT و FIT و روش‌های جدید و مدرن FUE , Micro Graft ,MFIT, DFIT است.
کاشت مو طبیعی حتی برای پرپشت کردن محل‌هایی مثل ریش، سبیل، ابرو و نواحی اسکار (جای زخم و بخیه) نیز استفاده می‌شود.
کاشت موی طبیعی، به‌طور‌کلی شامل مراحل اصلی زیر است:
در ابتدا از قسمت اهدا کننده یا بانک مو (که در بیشتر مواقع پشت سر فرد متقاضی است) گِرَفت‌ها برداشته می‌شود. این برداشت گِرَفت‌ها با کمک تکنیک‌‌ها و روش‌هایی که در این زمینه وجود دارد، انجام می‌شود.
بیشتر درباره کرم مو و تفاوت آن با ماسک مو
برداشت گِرَفت‌ها با روش‌های متنوعی انجام می‌شود که در این قسمت شما را با چند روش اصلی آن‌ها آشنا می‌کنیم:
۱. کاشت مو با تکنیک اِف آی تی FIT
در این روش برداشت گِرَفت‌ها به وسیله پانچ یا هولدِر دستی انجام می شود و از قدیمی‌ترین روش‌های موجود در این زمینه است و تقریبا منسوخ شده.
۲. کاشت مو با تکنیک اِف یو ای FUE
در این روش برداشت گِرَفت‌ها به وسیله دستگاه برقی اِف یو ای انجام می‌­شود که دقت و سرعت بسیار بالایی دارد.
۳. کاشت مو با تکنیک سوپر اِف یو ای Super FUE یا S.FUE
این روش در واقع همان روش اِف یو ای با کمی تفاوت است.
این روش جدید به وسیله دستگاه برقی اِف یو ای برداشت گِرَفت‌ها انجام می‌­شود که دقت و سرعت بسیار بالایی دارد و تفاوت آن با روش اِف یو ای در این است که در این روش، گِرَفت‌هایی را که از بانک مو برداشته‌اند بعد از برداشت، کات (CUT) کرده و بعد از مرتب کردن(Sort) و دسته‌­بندی، در شکاف‌هایی که قبلا در ناحیه مورد نظر ایجاد شده است، می‌کارند.
کات و دسته‌بندی کردن گِرَفت‌ها تاثیر زیادی در طبیعی دیده شدن منطقه کاشته شده دارد و باعث می‌شود که موهای کاشته شده عروسکی یا مسواکی‌شکل به نظر نرسند. به همین دلیل به یکی از روش‌های کاشت موی طبیعی تبدیل شده است.
۴. کاشت مو با تکنیک اِف یو تی FUT
در این روش جدید با جراحی گِرَفت‌ها را برداشته و برداشت یک نوار باریک یا همان فِلَپ Flap هم بعد از آن انجام می‌شود. از آنجایی که در این روش فاصله زمانی بین برداشت و کاشت گِرَفت‌ها خیلی کوتاه است، موهای کاشته شده با استفاده از این روش کیفیت خوب و قابل توجهی دارند.
قبل از اینکه به این سوال جواب بدیم اول باید فرق یک سر طبیعی با موهای پرپشت و سری که کاشت موی طبیعی یا پیوند مو روی آن اعمال شده را توضیح بدیم.
۱- جنس موها و گِرَفت‌های کاشته شده در خط رویش (Hairline)
در رشد و رویش موی طبیعی در سر آن دسته از گرفت‌هایی که حالت نازک و کُرکی دارند و گِرَفت نوع ۱ نامیده می‌شوند، خط رویش را به وجود می‌آورند. جنس موهای سر از ناحیه خط رویش (Hairline) به سمت فَرق سر (Vertex) ضخیم‌تر شده و نوع گِرَفت‌‌ها بالاتر می‌رود (از ۱ بیشتر می‌شود).
متاسفانه مشکل اینجاست که در هنگام کاشت مو به این نکته مهم توجه نمی‌شود و برای کاشت خط رویش بجای اینکه از گرفت‌های نوع ۱ یا همان کرکی و نازک برداشت کنند تا این خط رویش مو طبیعی به نظر برسد، از موهای ضخیم‌تر مثلا گرفت‌های نوع ۳ یا حتی ۴ برداشت می‌کنند که این گرفت‌ها بیشتر برای کاشت فرق سر یا محل‌هایی به غیر از خط رویش مناسبند.
دلیل غیر‌طبیعی به نظر رسیدن کاشت مو این بی‌دقتی و بی‌توجهی تیم متخصص کاشت مو برای برداشت گرفت‌ها و انتخاب روش نامناسب برای کاشت است.
۲- شکاف‌ها و حفره‌هایی که تار موها از آنجا رشد کرده
اگر به سر خود نگاه کنید، حفره‌ها یا به زبان ساده‌تر سوراخ‌هایی که مو از آنجا بیرون زده و رشد کرده خیلی ظریف بوده و اصلا مشخص نیست. برای کاشت مو و قرار دادن گرفت‌های برداشته شده در پوست سر باید حفره‌های جدیدی در سر ایجاد شود. اگر این حفره‌ها به اندازه کافی کوچک و ظریف نباشند، کاشت مو غیر‌طبیعی و کاملا عروسکی به نظر می‌رسد و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
۳- تفاوت تراکم موها
اگر انباشتگی و تراکم موهایی که کاشته می‌شود بیشتر باشد نتیجه عمل کاشت مو هم طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و پوست کف سر کمتر دیده می‌شود.
اغلب افراد انتظار کاشت مو با تراکم بالا را دارند اما لازمه این کار داشتن بانک مویی پرپشت و خوب است. اگر بانک موی فردی پرپشت بود برای استفاده حداکثری از آن، باید حفره‌های بیشتر، دقیق‌تر و ظریف‌تری در پوست کف سر ایجاد کنیم.
برای ایجاد حفره‌های بیشتر در واحد سطح، باید از تیغ‌­ها و ابزارهای دقیق‌ و ظریف‌تری استفاده شود.
مثلا اگر از تیغ‌ها و ابزارهای معمولی استفاده کنیم،‌ می‌توانیم حداکثر ۱۰ عدد حفره در یک دایره با شعاع ۱ ایجاد کنیم. اما در عمل کاشت مو با استفاده از تیغ‌ها و ابزارهای ظریف‌تر می‌توان این حفره‌ها را تا ۵۰ عدد هم افزایش دهیم. نتیجه استفاده از روش‌ها و تجهیزات جدیدتر، تراکم بالاتر و پرپشتی بیشتر خواهد بود.
کلام آخر
کاشت موی طبیعی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که به‌طور‌کلی نظر نهایی در مورد مناسب‌ترین روش را پزشک متخصص با توجه به شرایط متقاضی کاشت ارائه می‌دهد. داشتن بانک مو خوب و پرپشت و همچنین استفاده از جدیدترین روش‌ها و تجهیزات روز دنیا نتیجه کاشت مو را طبیعی‌تر می‌کنند.
همه چیز درباره کاشت موی طبیعی
آموزش استفاده از رنگ موی سه صفر در منزل

زیبالی یک مجله تخصصی آرایشی و زیبایی است که جدیدترین مطالب آرایشی و بهداشتی را به صورت تخصصی برای شما تهییه می کنیم
ثبت نام بسته شده است.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari