پوست یکی از بزرگ‌ترین ارگان‌های بدن است که 16 درصد بدن را تشکیل می‌دهد. پوست اولین سد دفاعی بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا و محیطی است. پس مراقبت از پوست که همراه جدایی ناپذیر زیبایی و ظاهر ما تا آخر عمر است، امری واجب و حیاتی است. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید، تا نکات طلایی برای مراقبت از پوست را برای شما بازگو کنیم.
برای بررسی این نکات، ابتدا الزامی است تا لایه‌های متفاوت پوست خود را بشناسید:
پوست از سه قسمت اپیدرم ، درم و هایپودرم ساخته شده، که مهم‌ترین قسمت‌های آن اپیدرم و درم است.
اپیدرم ( (Epidermisسطحی‌ترین لایه پوست و غیرقابل نفوذ است. این لایه سیستم خون‌رسانی ندارد و توسط شبکه مویرگی لایه درم تغذیه می‌شود. اپیدرم نازک‌ترین لایه پوست است که سلول‌های آن ضخامت متغییری از 0.04 میلی‌متر در پلک چشم تا 1.6 میلیمتر در کف دست و کف پا دارد.. لایه های اپیدرم شامل پنج لایه زیر هستند:
در ساختمان پوست انسان اپیدرم مسئول زیبایی و شادابی ظاهری بدن است. اپیدرم یک لایه فعال متابولیکی است که سنتز چربی ها (لیپیدها) را برعهده دارد. اولین سد دفاعی در مقابل حمله مواد اکسید کننده بدن و هجوم میکروبی محیط اطراف ما به شمار می رود. اپیدرم حاوی مقدار زیادی آب نیز هست. هرچه بدن جوان‌تر باشد، آب بیشتری در پوست وجود دارد. با افزایش سن، ظرفیت نگهداری آب در این اندام کاهش می یابد و در نتیجه پوست به سمت خشکی و چروک شدن متمایل می‌گردد.
درم لایه‌ای از ساختمان پوست است که در بخش‌های عمیق‌تری نسبت به اپیدرم قرار دارد و به عنوان سپری در اطراف بدن قرار گرفته که بدن را از اثرات شدید و سخت محیطی محافظت می‌کند. این لایه حاوی بسیاری از ساختار‌های پیچیده، اعم از اعصاب، رگ‌های خونی، فولیکول‌های مو، غدد عرق، و غدد چربی پوست است. این غدد چربی که به «غدد سباسه» نیز معروف هستند، ماده مومی‌ و روغنی را ایجاد می‌کند که سراسر پوست بدن را می‌پوشاند تا از آسیب‌های محیطی در امان باشد.
درم از الیافی تشکیل شده است که شامل کلاژن، الاستین و ترکیباتی از گلیکوزآمینوگلیکان غدد عرق و… هستند و قادر به نگه داشتن مقدار زیادی آب در این لایه بوده و در نتیجه از تورم و کوفتگی پوست تا حدی جلوگیری می‌کنند. شبکه‌ای از الیاف کشسان مانند کلاژن با قابلیت انعطاف خود پوست را محکم نگه می‌دارند و پس از کشش و آسیب آن را ترمیم می‌کنند.
سلول‌های درم توسط رگ‌های خونی تغذیه می‌شوند، در حالی که هیچ کدام از رگ‌های خونی به ایپدرم نفوذ نمی‌کنند و اپیدرم مواد را فقط از طریق انتشار از لایه زیرین خود دریافت می‌کند. درم همچنین دارای اعصاب و اندام‌های حسی در سطوح مختلف است.
به دلیل تغییراتی که در طی سالیان متمادی در بخش درم به وجود می آید، پوست رو به پیری می رود که در این حالت از رطوبت درم کاسته شده و انعطاف پذیری رشته های کلاژنی و حالت کشسانی الاستین های پوست از بین می رود و ضمناً با گذشت زمان مواد رنگدانه ای بیشتری در پوست ظاهر می شود. اشعه خورشید در پیر کردن پوست نقش بسزایی دارد.
عوامل بسیاری باعث پیری پوست می‌شوند که همه‌ی آنها را نمی‌توانیم کنترل کنیم. پیری، فرآیندی اجتناب ناپذیر است. با گذشت زمان، پوست همه‌ی ما چروک می‌شود و این کاملاً طبیعی است. علاوه بر چین و چروک، پوست به مرور نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود.
خوشبختانه، بعضی از عواملی را که باعث پیری پوست می‌شوند، می‌توانیم کنترل کنیم. سبک زندگی ما و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم با بروز نشانه‌های پیری پوست در جوانی ارتباط دارد. بررسی‌های علمی نشان می دهد سیگار کشیدن، حالت چهره (مانند اخم، تعجب و خنده) و کمبود خواب روند پیری پوست را سرعت می‌بخشند. در ادامه کامل درباره ترفند های آرایش سریع که هر خانمی باید بداند مطالعه کنید.
نشانه های پیری پوست و راه‌های جلوگیری از آن‌ها
خطوط ریز اطراف چشم شما ممکن است اولین علامتی باشد که نشان می دهد شما دچار پیری زودرس پوست می‌شوید. غشا میانی پوست لایه ای است که وظیفه نگه داشتن پوستی صاف و بدون خطوط ریز را بر عهده دارد. با افزایش سن، تجدید سلول در حال کند شدن است، بیرونی ترین لایه پوست محکم و ضخیم می شود و الیاف الاستین موجود در غشا میانی پوست درهم ریخته می شوند.
مراقبت از پوست یک هنر و یک علم است ، اما نترسید!! این چیزی است که همه ما می توانیم یاد بگیریم. اولین ترفند مراقبت از پوست صورت شما ، شناخت شما از پوستتان است زیرا درک این بدان معنی است که می توانید بدون ایجاد مشکلات بیشتر، محصولات مناسبی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد و با مشکلات احتمالی مبارزه کنید.
پوست خشک به پوستی گفته می‌شود که کمتر از حد معمول چربی (سبوم) تولید کند. با کاهش تولیدات سبوم، لایه‌ی چرب محافظتی روی پوست نازک شده و نمی‌تواند رطوبت را به خوبی حفظ کند. اصطلاح علمی این نوع پوست «زروسیس» نام دارد و از نظر شدت بین افراد مختلف متفاوت است، در حدی که گاهی به سختی قابل تشخیص است.
پوست خشک به شکل چشمگیری در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است و تمامی انواع پوست با افزایش سن به سمت خشکی می‌روند. مشکلات ناشی از پوست خشک بسیار شایع‌ هستند و حدود ۴۰٪ از افرادی که متخصص پوست مراجعه می‌کنند، از این مشکلات رنج می‌برند.
رطوبت پوست به میزان آب موجود در لایه‌های عمقی پوست و همچنین به میزان از دست دادن آب بستگی دارد
پوست خشک طیف وسیعی از پوست کمی خشک‌تر از پوست معمولی تا پوست‌های بسیار خشک و شکننده را شامل می‌شود.
برای تشخیص پوست خشک به نکات زیر دقت کنید:
پوست شدیداً خشک معمولاً در سالمندان و دست‌های به شدت کم آب شده (به ویژه در فصل زمستان) مشاهده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، تمامی انواع پوست با افزایش سن به سمت پوست خشک می‌روند. همچنین بسیاری از افراد با پوست معمولی یا چرب در فصول سرد سال، دچار خشکی پوست می‌شوند. پس نوع پوست ممکن است به شرایط اقلیمی هم وابسته باشد.
یادتان باشد که پوست خشک نباید دچار التهاب یا درماتیت باشد. اگر پوست به دلیل التهاب خشک شده باشد، دیگر با نوع پوست خشک طرف نیستیم و با یک مشکل پوستی مواجهیم
پوست خشک مستعد دچار شدن به التهاب و اگزما است؛ برای همین روش های مراقبت از پوست اهمیت زیادی در مورد این نوع دارند. مراقبت‌های عمومی زیر می‌توانند به شما کمک فراوانی بکنند:
از محصولاتی استفاده کنید که برای پوست‌های خشک ساخته شده‌اند. این محصولات قدرت شویندگی ملایمی دارند، یعنی چربی‌های محدود پوست شما را از بین نمی‌برند. به علاوه بیشترشان حاوی مواد مرطوب کننده هستند.
اگر مراقبت‌های عمومی در رفع خشکی همه یا بخشی از پوست شما موثر نبودند، ممکن است علت خشکی، بیماری یا مشکل پوستی باشد. درماتیت سبوریک، درماتیت تماسی و بیماری پای ورزشکاران از جمله مشکلات پوستی هستند که باعث خشکی پوست می‌شوند.
پوست چرب به پوستی گفته می‌شود که بیش از حد چربی (سبوم) تولید می‌کند. تولید بیش از حد سبوم، «سبوریا» نامیده می‌شود.
مواردی مانند عوامل ژنتیکی، تغییرات و عدم تعادل هورمونی، برخی داروها، استرس و محصولات آرایشی آکنه‌زا می‌توانند باعث ایجاد پوست چرب شوند.
زمانی که با موارد خفیف آکنه موجه هستیم، تعداد زیادی کومودون روی صورت و بیشتر اوقات روی گردن، شانه‌ها، پشت و سینه مشاهده می‌شود.
در موارد متوسط و شدید آکنه،  پاپول‌ها (جوش‌های کوچک بدون سر سیاه یا سفید قابل تشخیص) و پوسچول‌ها (جوش‌های متوسط با مرکز سفید یا زرد) پدیدار شده و پوست قرمز و ملتهب به نظر می‌رسد.
اصطلاح علمی برای این نوع، «یودرمیک» است. منظور از «معمولی» این است که پوست در حالت تعادل نسبی قرار دارد. البته ممکن است ناحیه  T شامل پیشانی، چانه و بینی در افراد با پوست معمولی کمی‌ چرب‌تر باشد؛ اما به طور کلی پوست معمولی از نظر رطوبت و چربی به این شکل است که پوست نه خشک است و نه چرب.
برای تشخیص پوست معمولی به نکات زیر دقت کنید:
این نوع پوست معمولاً حساس نمی‌شود ولی با افزایش سن ممکن است به سمت خشکی برود. پوست معمولی می‌تواند کم آب هم بشود که با خشک شدن متفاوت است. در این صورت برای بهبود شرایط به روش‌های آبرسانی نیاز است.
پوست معمولی نیاز به روش های خاصی برای مراقبت از پوست ندارد. همان روتین روزمره‌ای که در ادامه  توضیح خواهیم داد را رعایت کنید و اگر دچار مشکلات پوستی نظیر آکنه یا خشکی شدید به ادامه مقاله مراجعه کنید.
در پوست مختلط نوع پوست در نواحی گونه با نواحی T  صورت شامل پیشانی چانه و بینی متفاوت است. البته ناحیه‌ی T می‌تواند به اندازه‌ی یک خط باریک یا بسیار گسترده باشد.
بخش‌های چرب‌تر پوست مختلط به دلیل افزایش تولید چربی و بخش‌های خشک به دلیل کاهش تولیدات سبوم ایجاد می‌شود.
برای تشخیص پوست مختلط به نکات زیر دقت کنید:
پوست مختلط نیاز به روش های خاصی برای مراقبت از پوست ندارد. می‌توانید از دو نوع مرطوب کننده قوی و ضعیف برای نواحی مختلف صورت‌تان استفاده کنید. همچنین اگر جوش‌های سرسیاه زیادی روی ناحیه‌ی T شما وجود دارد، می‌توانید از برچسب‌های برداشت جوش‌های سرسیاه استفاده کنید که به طور خاصی برای نواحی بین ابرو، بینی و زیر لب ساخته شده‌اند.
هیچ تعریف دقیقی برای پوست حساس وجود ندارد؛ ولی این اصطلاح برای پوست‌هایی به کار می‌رود که به راحتی خشک می‌شوند، جوش می‌زنند و لک می‏‌شوند یا در واکنش به شرایط آب و هوایی و استفاده از محصولات خاص دچار خارش یا سوزش می‌شوند. این نوع پوست در واکنش به محرک‌های داخلی یا خارجی قرمز می‌شود و سوزش یا خارش نیز دارد. عوامل فیزیکی مانند اشعه UV، گرما، سرما، باد؛ مواد شیمیایی مانند مواد آرایشی، صابون، آب، آلودگی؛ عوامل روانی مثل استرس یا احساسات منفی و نیز عوامل هورمونی مانند چرخه قاعدگی از جمله موارد تحریک‌کننده پوست هستند. پوست‏‌های حساس به محرک‏‌هایی واکنش نشان می‌دهند که معمولاً سایر پوست‌‏ها واکنش خاصی نشان نمی‏دهند. افزایش حساسیت به دلیل کاهش آستانه تحمل پوست است. هرچه پوست حساس‌‏تر باشد، آستانه تحمل آن پایین‏‌تر می‌‏آید.
زمانی که جوش، کهیر یا واکنش‌های آلرژی‌زا عملکرد محافظتی پوست را مختل می‌کنند، بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی که قبلاً بدون هیچ مشکلی استفاده می کردیم، در حال حاضر موجب خارش یا سوزش می شوند.  در افرادی که پوست حساس دارند، عملکرد محافظتی لایه اپیدرم آسیب دیده است و به همین دلیل پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود و عوامل تحریک‌کننده پوست به راحتی به پوست نفوذ می‌کنند. از طرف دیگر، پوست‌های حساس رادیکال‌های آزاد بیشتری تولید می‌کنند؛ این رادیکال‌ها با ترشحات غیرطبیعی سایتوکاین‌‏های پیش التهابی ترکیب می‌‏شوند.
بعضی از نشانه‌های پوست حساس از این قرارند:
چه عواملی باعث قرمزی صورت و نمایان شدن مویرگ‌های پوست می‌شود؟
زنانی که پوست‏‌شان سفید و نازک است، قرمزی و تورم پوست را بیشتر مشاهده می‌کنند. قرمزی پوست به تدریج بدتر و بدتر می‌شود و نمایان‌شدن مویرگ‌ها می‌انجامد. عوامل تشدید‌کننده خاص مثل تغییر ناگهانی درجه حرارت (سرد – گرم) و مصرف الکل و غذاهای داغ یا تند نیز در قرمزی پوست مؤثر است.
راز داشتن پوستی شفاف، تمیز و سالم که زیبایی منحصر به فرد چهره‌ی شما را می‌سازد، در داشتن روتین پوستی مخصوص شماست. بسیاری از ما از دیدن پوست زیبا، جوان و یکدست برخی افراد شگفت زده می‌شویم و به دنبال کشف رازی ماورایی و محصولی استثنایی برای رسیدن به پوست خوب هستیم. اما واقعیت این است که راز داشتن چنین پوستی فقط به رعایت یک روتین پوستی مناسب برمیگردد و هیچ شیوه غیر معمول یا لوکسی برای رسیدن به آن لازم نیست.
در این مقاله قواعد لازم برای یک روتین کامل و مناسب برای انواع پوست را معرفی می‌کنیم تا شما هم بتوانید زیباترین و سالم‌ترین پوست را داشته باشید و از اعتماد بنفس و حال خوبی که عاید شما می‌شود، بهره مند شوید.
هر فردی با هر جنسیت و نوع پوست و در هر سن و سالی که باشد، نیاز به روتین پوست مخصوص به خود دارد. این مساله برای داشتن پوست شفاف، یکدست و سالم بسیار اهمیت دارد، اما اغلب ما از آن غافل هستیم یا روتین پوستی را به اوقات فراغت و آخر هفته‌ها واگذار می‌کنیم. در صورتی که اگر روتین مناسب خود را پیدا کرده و هر روز از آن استفاده کنید، به آرزوی همیشگی خود برای داشتن پوست صاف و جوان خواهید رسید.
رسیدگی مرتب و روزانه به پوست قواعد خاص خود را دارد که به برطرف شدن مشکلات و ناراحتی‌های پوستی نظیر خشکی، چربی بیش از حد، انواع جوش و آکنه و امثال آن کمک زیادی می کند. برای مثال اگر پوست چرب، مختلط یا مستعد جوش دارید، احتمالا ظهور این مهمان‌های ناخوانده و ماندن لک حاصل از جای آن‌ها بزرگترین دغدغه‌ی پوستی شماست. در حالی که با داشتن یک روتین صحیح و اصولی، هم احتمال ظهور جوش بر روی پوست صورتتان را به حداقل رسانده و هم به برطرف شدن سریع جای آن و رفع لک‌های قدیمی کمک می‌کند.
از طرفی با رعایت روتین مخصوص پوست خشک، این نوع پوست از بی آبی و حالت کدر و پوسته پوسته‌ی خود نجات پیدا می‌کند. حتی اگر در آغاز سنین میانسالی هستید، با استفاده از روتین مناسب خود از ایجاد خطوط سطحی پوست یا چین و چروک‌های عمقی جلوگیری می‌کنید. یک روتین جوانساز می‌تواند چین و چروک‌های موجود بر روی صورت شما را به خوبی کنترل و سپس درمان کند.
بنابراین برای داشتن پوست زیبا و رفع مشکلات و کمبودهای احتمالی پوست، نیاز به مراقبت از پوست داریم که همه‌ی این‌ها از داشتن یک روتین پوستی منظم آغاز می‌شود. همانطور که راز داشتن پوست شفاف و یکدست در بین کرهایها رعایت روتین‌های پوستی است.
با تشکر از شما خواننده عزیز که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید.
تفاوت مرطوب کننده و آبرسان چیست؟
ضرورت محافظت از پوست دور چشم

زیبالی یک مجله تخصصی آرایشی و زیبایی است که جدیدترین مطالب آرایشی و بهداشتی را به صورت تخصصی برای شما تهییه می کنیم
ثبت نام بسته شده است.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

نظرات بسته هستند.